Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #3 - przyciski, diody RGB, kontaktron

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Nasz kurs elektroniki został podzielony na części, które omawiają przeważnie pojedyncze, obszerne zagadnienia. O kilku użytecznych elementach nie da się jednak napisać dużo - po prostu trzeba zacząć je używaćDlatego w tym artykule omówimy kilka elementów, które są zbyt proste, aby tworzyć na ich temat osobne odcinki kursu elektroniki.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Z moich doświadczeń z różnymi zwykłymi diodami LED, czy RGB wydaje mi się, że kolor niebieski zawsze jest najbardziej intensywny - co można też zaobserwować na powyższej animacji. Czy komuś z was udało się wyciągnąć kolor czarny? 🙂, raczej niemożliwe - Brąz kiedyś widziałem, ale czarnego - nie 😉

Przecież uzyskanie czarnego koloru jest fizycznie niemożliwe. Czarny to jest brak światła, a więc teoretycznie dioda "świeci na czarno", kiedy nie świeci 🙂 Co do jasności kolorów, to warto spojrzeć na notę katalogową dla zwykłej diody RGB - każda barwa ma inne napięcie przewodzenia przy tym samym prądzie i stąd wynikają te różnice.

hob_bit, myślę, że jak ktoś wypracuje tutaj diodę świecącą na czarno, to zasłuży sobie na nagrodę (i to nie tylko od Forbota) 🙂

Treker, zasadniczo, jankesi mówią "black light" na UV, więc...

Dioda powinna świecić cały czas, a po wciśnięciu przycisku mocnej? Czy to może ja coś zchrzaniłem?

Budzimir, jeśli pytasz o diodę RGB, to z racji z rezystora, który jest połączony równolegle z każdym przyciskiem dioda może bardzo delikatnie się świecić. Jeśli chcesz tego uniknąć, to wypnij rezystory 10k 🙂

Witam,
mam problem z doświadczeniem z kontaktorem i buzzerem. Po przyłożeniu magnesu do kontaktora styki się zwierają, ale buzzer nie wydaje dźwięku, nie wiem o co chodzi.

Pzdr

Odpowiadam to samo, co na PW 🙂

Najlepiej podłącz kontaktron do miernika w trybie mierzenia oporu - bez magnesu opór powinien być nieskończenie duży. Po jego przyłożeniu opór powinien spaść prawie do zera. Pamiętaj o tym, że magnes trzeba ustawić "pod odpowiednim" kątem do kontaktronu. Najlepiej ustawić go dla testów w różnych pozycjach względem szklanej rurki. Tam praktycznie nie ma co się zepsuć, więc uszkodzenie mechaniczne bardzo by mnie zdziwiło 😉 Jeśli po kilku opisanych wyżej próbach dalej nie będzie efektów to zgłoś proszę reklamację do Botlandu - na pewno wymienią wadliwy czujnik 🙂

Ja_Robot, naprawdę dziwna sprawa - do tej pory nie było jeszcze takiego przypadku. Zerknij jeszcze do środka, czy kontaktron wygląda tak jak na tym zdjęciu? To znaczy czy ma ustawione bardzo blisko siebie blaszki, które mają między sobą tylko minimalny dostęp?

Ktoś zawsze musi być pierwszy 😋 .

Tak, wyglądają nawet jakby się stykały.

Wysłałbym zdjęcie, ale za dużo waży 🙁 .

Ja_Robot, jeśli by się stykały, to cały czas powinien płynąć przez niego prąd, więc sytuacja jeszcze dziwniejsza... W takim razie pozostaje kontakt ze sprzedawcą i reklamacja 🙂

Cześć, zbliżają się roraty 🙂, ktoś poradzi jakie elementy zastosować do zasterowania diodą RGB tak żeby sama zmieniała kolory płynnie i nie za szybko? Co znalazłem to arduino, ale to chyba dość drogi i skomplikowany sposób sterowania jedną diodą 🙂

SOYER, największą kontrolę nad efektami będziesz miał właśnie na Arduino. Możesz wykorzystać zwykłe diody RGB lub programowalne - wtedy będziesz miał znacznie większe możliwości. Więcej na ten temat znajdziesz w kursie Arduino, poziom II: Kurs Arduino II – #2 – diody RGB (tradycyjne oraz WS2812). Jeśli nie chcesz korzystać z tego rozwiązania, to możesz wykorzystać NE555. Spójrz na projekt, który robiliśmy w ramach kursu lutowania: Kurs lutowania – #8 – gadżet migający, układy scalone

Dzięki Treker za zaangażowanie w prowadzenie forum i odpowiadanie nawet na takie pytania jak moje. Co do meritum, to lampion z Arduino to może zrobię na następne roraty;-), a teraz muszę wymyślić coś innego. Pozdrawiam.

• Lubię! 1