Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #2 - przyciski, diody RGB, kontaktron


Komentator

Pomocna odpowiedź

@EagleEye Będzie ciężko, one mają jedno wspólne wyprowadzenie. Co najwyżej gdybyś dał na każde segment osobny rezystor i zrobił z tego "lampkę" świecącą stałym kolorem i takie moduliki łączył szeregowo. A co byś chciał osiągnąć?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry!

Spotkałem się z przykrą rzeczą, a mianowicie brakiem pocynowanych końcówek koszyka na baterie. A zarówno buzzer jak i wcześniej wspomniany koszyk mają za mało ściągniętej izolacji z przewodów. Tak wiem, że  jest to trywialny problem niemniej jednak jeżeli ktoś dopiero wchodzi w świat elektroniki i jeszcze nie ma lutownicy ani ściągaczek do izolacji jest to uciążliwe w znacznym stopniu. Dlatego jako posiadacz obu zestawów (w pierwszym wszystko było super), chciałbym zasygnalizować ten problem.  

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,  mam pytanie dotyczące części "Dioda RGB – wiele kolorów w jednej obudowie". Ponieważ w I części kursu pojawił się wzór na obliczenie jaki rezystor powinniśmy podać przy podłączeniu diody. Wiadomo - RGB - w związku z różnymi końcówkami ma różne napięcia. (W specyfikacji diody jest R - I: 25 mA, V: 2,0 V; G - I: 25 mA, V: 3,5 V; B: I: 25 mA, V: 3,5 V). Zatem, przy zasilaniu 6V podkładając pod wzór otrzymuje R odpowiednio dla (Red: 160Ω; Green: 100Ω; Blue: 100Ω).

Stąd moje pytanie laika - dlaczego zostały wykorzystane rezystory 1000Ω? 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

@Procislaw witam na forum 🙂 Dobór rezystora leży w gestii elektronika, który projektuje dany układ. Najważniejsze jest, aby nie popłynął tam za duży prąd, który może spalić diodę. W tym wypadku wybraliśmy 1k, ponieważ po prostu tyle wystarcza, aby dioda świeciła wystarczająco jasno 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Treker napisał:

@Procislaw witam na forum 🙂 Dobór rezystora leży w gestii elektronika, który projektuje dany układ. Najważniejsze jest, aby nie popłynął tam za duży prąd, który może spalić diodę. W tym wypadku wybraliśmy 1k, ponieważ po prostu tyle wystarcza, aby dioda świeciła wystarczająco jasno 😉

Dzięki za info,  czyli minimum to wartość ze wzoru a ile w rzeczywistości wezmę to zależy ode mnie, right?

Link do komentarza
Share on other sites

W końcu znalazłem czas, żeby zacząć poziom II. Dziękuję za jego opracowanie! Początki rozgrzewkowe - lekkie, łatwe i przyjemne, ale już za chwilę będzie trudniej, jak sądzę :).

Edytowano przez Leander
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.