Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #3 - układ Darlingtona


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam. Czy może mi ktoś powiedzieć dla czego w układach w tym dziale cały czas odbiornik ( silnik ) jest podłączany do emitera tranzystora a nie do kolektora, jak było to zalecane w dziale tranzystorów w pierwszej części kursu?  

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Vova w takim przypadku oba rozwiązania zadziałają, ale masz rację, że w poprzednim kursie zdecydowanie promowaliśmy jedno konkretne podłączenie - ujednolicimy ten temat 🙂 Dla dociekliwych polecam lekturę tego wpisu na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tranzystor_bipolarny (porównanie konfiguracji w tabelce).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wow! Układ Darlingtona to jest jedna z rzeczy, która mi sprawiła wiele frajdy. 

Można z tego zrobić  mini grę, na kartce papieru narysować "potencjometr" ale tak by od kółka w którym się trzyma jeden kawałek drutu odchodziły dwie równoległe linie. Jeśli dotknie się linii lampka się zapali i się przegrywa 😄

Druga sprawa to czułość układu. Zamieściłem niżej zdjęcia jak to u mnie wyglądało 😄 najpierw nic się nie świeci jeśli niczego nie dotykam. Jeśli dotykam przewód na metalowej końcówce to dioda się zapala, ba nawet zapala się gdy trzymam przewód w środku (zaobserwowałem że im bliżej trzymania płytki stykowej tym słabiej świeci dioda a im dalej od niej tym lepiej co wydaje mi się dziwne). Dodatkowo to samo zaobserwować można na zwykłym tranzystorze ale zdecydowanie słabiej.

20200724_170924.thumb.jpg.e633c40e494df1615476237cbb1f6a6f.jpg20200724_171008.thumb.jpg.b8bb16ca2f5d40b26b91fd78d773deda.jpg20200724_171014.thumb.jpg.2f28b1641ca1374f34550b6f86c1d5bc.jpg

Ktoś mi podpowie dlaczego "generuję" prąd? 😄

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Ruby może jesteś naładowany 😉 

A tak na serio, to przy dużym wzmocnieniu możliwe jest że dotykając kabelek aktywujesz tranzystor. Ewentualnie możesz (jak możesz) zlutować układ nawet w powietrzu, albo na kartonie i zrobić z tego taką grę z prawdziwego zdarzenia.

Fajnie, że eksperymentujesz i obserwujesz co się dzieje z tym co robisz - to się ceni. Powodzenia z dalszymi zadaniami 🙂 

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 26.11.2016 o 13:18, AsDur napisał:

Hi, moze ja czegos nie zrozumialem ale 🙂 Zmierzylem prad kolektora i emitera w tranzystorze BC, bylo to kolejno 12,2mA i 12,63mA. Spodziewalem sie wiekszych pradow w tranzystorze MPS. Ale tu prad kolektora i emitera byl odpowiednio: 10,45mA i 10,72mA. Wiec cos to wzmocnienie nie dziala albo czegos nie skumalem? Help! 🙂

Dołączam się również do kometarza AsDura. Mam dokładnie takie same prądy i nie wiem co źle zrobiłem. Może ktoś pomoże ?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć ponownie! Super artykuł, świetna zabawa. To początek, a już robi się ciekawiej niż w pierwszej części kursu 🙂

Chciałem zapytać: czy nie ma przypadkiem błędu w obrazkach pod schematem "układu do badania wzmocnienia BC546"? Jest tam grafika ukazująca rozmieszczenie elementów na płytce stykowej, a po jej prawej stronie widnieje zdjęcie złożonego wg niej układu, na którym tranzystor BC546 wydaje się odwrócony o 180 stopni (w stosunku do wspomnianej grafiki). Czy nie zostało przez przypadek w tym miejscu zamieszczone zdjęcie układu, który znajduje się nieco niżej, tj. z MPSA29? To szczegóły, ale jako osoba zupełnie początkująca staram się wszystko zrozumieć i przeanalizować w 100%. Dlatego wolę dopytać i się upewnić. 

Link do komentarza
Share on other sites

@lkkula dziękujemy za zwrócenie uwagi i masz rację, Jest tam nieco zamotane i podobny problem widać na testowym przypadku dla darlingtona.

Pinout jest poprawny, układy montażowe również wiec jeżeli zrobisz zgodnie z nimi to będzie dobrze.

image.thumb.png.bc2a882210ca70b38cf33347ff6215e1.png

image.thumb.png.68de091e71af44a7211759324a6d3d81.pngimage.thumb.png.dae5e9a9457aaf063a101f4a8262fd4a.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.