Skocz do zawartości
Komentator

Kurs lutowania - #2 - niezbędne narzędzia

Pomocna odpowiedź

Hej, dzięki 🙂

To ja poproszę jeszcze o radę. Nigdy w życiu nic nie lutowałem, jestem manualnie raczej kaprawy, ale jakiś czas temu zainteresowałem się paroma technicznymi tematami i planuję coś w tych kwestiach weekendowo podziałać. Ma to być dla mnie dłubanina raz na 2-3 weekendy, żeby usiąść sobie na godzinę i zlutować klawiaturę mechaniczną, a kiedyś może złożyć jakiegoś bardzo prostego robota.

Czy przy takich planach lepiej kupić lutownicę do lutowania ołowiowego czy bezołowiowego? Na forach piszą raz tak, a raz tak - w Stanach, że lepiej ołowiu unikać, w Polsce, że to jest pusta regulacja, która tylko utrudni życie zawodowcom i hobbystom.

Nie ukrywam, że nie mam pojęcia na ile jest to toksyczne, na ile realnie trudniejsze będzie lutowanie bez ołowiu i jak ma się do pracy raz na parę tygodni 🙂

Marchew, w takim przypadku, jeśli lutujesz sporadycznie i na własne potrzeby, to nie masz co myśleć nawet o lutowaniu bezołowiowym - szkoda nerwów 😉

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Świetnie, to wiele ułatwia 🙂 Zacznę od ołowiowego i podejrzewam, że częściej jak raz na 3 tygodnie i tak do tego nie siądę z braku czasu. A jak się wciągnę, wtedy najwyżej zrobię upgrade.

@jas123 ciężko oceniać całą lutownicę, ale grot ma już raczej swoje czasy dawno temu. To jakaś stara lutownica czy "zapuściłeś" szybko nowy grot? W tym drugim przypadku może uda się jeszcze coś z tym zrobić 🙂

Dnia 21.02.2016 o 12:17, abator napisał:

Co do mocy lutownicy nie do końca się zgodzę ponieważ pojawiła się ostatnio na rynku lutownica 5V 8W z niezwykle cieniutkim grotem, lżejsza od długopisu. Nagrzewa i chłodzi się niezwykle szybko (szybciej od mojej stacji lutowniczej zhaoxin 898D) a lutowanie nią sprawia przyjemność.

Dlatego ja uważam, że trzeba kierować się konkretnymi sprawdzonymi sprzętami a nie tylko ich parametrami podanymi przez producenta.

Fizyki nie oszukasz. 8W to 8W - do lutowania maciupeńkich rezystorów SMD pewnie idealna, ale spróbuj polutować coś troszkę grubszego, co odbiera dużo ciepła.