Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #8 - wstęp do układu NE555


Pomocna odpowiedź

Witam. Udało mi się złożyć układ oraz wprowadzać zmiany w długości cyklu i czasie świecenia diod. Jednego tylko nie rozumiem. Dlaczego pin 4(RESET) jest podpięty do plusa? U mnie układ działa niezależnie od tego czy go podepnę do plusa czy nie. Nie wpływa to na pracę, przynajmniej na 'oko'.

Link do komentarza
Share on other sites

@skoczo reset nie powinien wisieć "w powietrzu", ponieważ układ może być wtedy szczególnie wrażliwy na zakłócenia z otoczenia. Pozostawianie takiego wyprowadzenia "luzem" to zła praktyka. Może w tym zastosowaniu nie zobaczysz różnicy, ale na pewno warto dodać takie połączenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Niby układ mam podłączony dobrze, ale gdy następuje przełączenie z diody czerwonej na zieloną to dioda zielona świeci cały czas i nie załącza się już czerwona (kondensator 1000uF). Tak ma być, czy jednak istnieje możliwość, że coś pomieszałem w układzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Davis tak zerknąłem na ten układ i podłączenie 555 wygląda dobrze, ale patrzę na zieloną diodę i chyba masz ją wpiętą na odwrót.

Ewentualnie może sprawdź czy jakiś kabelek nie jest uszkodzony - wewnątrz może coś nie zwierać.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Bsatola nie wiem za bardzo jakiej odpowiedzi oczekujesz, ale pisząc w skrócie - po prostu sposób świecenia diody jest zależy od wartości 3 elementów (2 rezystorów i kondensatora). Zmieniając dowolny z elementów wpływasz na czas ładowania i rozładowywania kondensatora, co przekłada się na inne działanie układu. Twój przykład jest już skrajny, bo właściwie zwarłeś jedno wyprowadzenie NE555 bezpośrednio do Vcc. Najlepiej eksperymentować jednak z jakimiś wartościami rezystorów (większymi od 0) lub z wpiętym potencjometrem - wtedy kręcąc pokrętłem będziesz widział jak zmienia się działanie układu w zależności od wartości poszczególnych elementów. Możesz też oczywiście posłużyć się wzorami i policzyć coś na papierze, ale takie eksperymenty w praktyce chyba będą ciekawsze.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Proszę o wyjaśnienie do czego służy rezystor Ra i dlaczego po zmniejszeniu jego wartości np. za pomocą potencjometru do bardzo małych wartości (poniżej 150 Ω) układ przestaje przełączać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień Dobry,

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób działa Generator astabilny. Chodzi mi konkretnie o przełączanie diod czerwonej z zieloną.

Rozumiem że na początku kiedy kondensator C3 nie jest naładowany to z nóżki 3 popłynie prąd przez diodę czerwoną powodując jej świecenie. Dzieje się tak jak sądzę z dwóch powodów: po pierwsze nie będzie różnicy potencjałów w gałęzi LED1 i R3 ponieważ z nóżki 3 będziemy w przybliżeniu mieli +6V i od baterii +6V, niema różnicy potencjałów (napięcia) prąd nie płynie, po drugie napięcie z nóżki 3 podawane jest do gałęzi LED1 i R3 w kierunku zaporowym diody LED1.

Nie rozumiem dlaczego dioda LED2 nie świeci kiedy na nóżce 3 nie ma napięcia. Zarówno LED1, R3, R4 oraz LED2 zwarte są teraz do masy i to nie przez nóżkę 3 układu scalonego. Jeśli nóżka 3 w jakiś magiczny sposób przy jej stanie logicznym 0 zwiera się do masy to gdzie to jest ujęte na schemacie tego układu NE555??? Nóżkę 7 widzę na ten przykład że może się zewrzeć z masą kiedy załączy się tranzystor gdzie jest zatem połączenie do masy nóżki 3 przy stanie logicznym 0?

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Oskar_Zaremba Wiąże się to z tym jak zrealizowane jest wyjście układu cyfrowego. 

Nie jestem pewny czy ta grafika jest poprawna, bo taka treść nie jest popularna w internecie ale widać tu dlaczego układ z kursu ma prawo działać. Jest tu przykład wyjścia (kolor brzoskwiniowy albo łososiowy, jak kto woli), wyglądającego na totem-pole. 2 tranzystory jeden nad drugim, odbieramy sygnał z pomiędzy.

W takim układzie mamy 2 opcje na wyjściu:

  • Gdy dolny tranzystor jest zatkany to prąd popłynie z górnego do odbiornika. Nazywa się to source, czyli wyjście jest źródłem prądu i poda prąd na odbiornik.
  • Gdy górny tranzystor jest zatkany, to wyjście robi się takim jakby wejściem i odbiera prąd z odbiornika. Nazywa się to sink (zlew...) i spływa do niego prąd.

Zatem drążąc drugi przypadek to gdy na wyjściu masz stan 0 (pin NE555 chce zaciągnąć jakiś prąd) to uda się to tylko z zasilania a nie z masy 🙂  możesz to przyrównać do działania układu z otwartym kolektorem, jeżeli ująć górny tranzystor to sytuacja właśnie tak wygląda.

image.thumb.png.f8e9065dca1fb7d7b746b66a198c0d60.png

Co do tłumaczenia reszty tego układu nie jestem kompetentny 😞 

Źródło grafiki

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

@Mrsonyy witam na forum 🙂 

Pytasz o to dlaczego diody nie świecą skoro są w sumie obie (w szeregu) wpięte równolegle w linię zasilania?

Pisałem o tym wyżej - dzieje się tak ponieważ NE555 na wyjściu ma układ który albo wystawia stan wysoki, albo niski który przeważa i włącza tylko jedną z diod.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.