Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #8 - wstęp do układu NE555

Pomocna odpowiedź

@Vuko witam na forum 🙂  Oczywiście masz rację, rezystor R3 to błędne oznaczenia, chodzi o R1. Niestety wkradło się do tego kursu kilka błędów tego typu, ponieważ numeracja elementów na finalnych schematach (umieszczonych w kursie) została zmieniona względem wcześniejszych szkiców. Wszystko po to, aby było ładniej... ale niestety w związku z tym część opisów miała takie błędy, a na etapie testów nikt tego nie wyłapał. Większość błędów tego typu już chyba wyprostowaliśmy, ale jak widać nie 100%. Przepraszam za zamieszanie - dopisuję to co zgłosiłeś do poprawy.

Witam. Jestem tu nowy. Może zadam głupie pytanie ale dlaczego na wyjściu odwaracającym górnego komparator (układu NE555) są 4V, a na nieodwracającym dolnego 2V. Dlaczego nie odwrotnie??? Pozdrawiam

@jakub1992 witam na forum 🙂 Możesz sprecyzować o jakim przykładzie dokładnie piszesz? Wspomniałeś, że chodzi o "wyjście odwracające" to na pewno literówka i chodzi Ci albo o "wyjście" albo o "wejście odwracające". Naprostuj proszę o co dokładnie pytasz 😉

@Treker @Treker Tak. Tak wejście. Mam na myśli, dzielnik napięcia wewnątrz układu NE555. Przykład z zasilaniem 6V. Na wejściu odwaracającym górnego komparatora 4V, a na wejsciu nieodwracającym dolnego 2V. Czemu tak, a nie odwrotnie ???

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@jakub1992 Wspomniany dzielnik napięcia składa się z 3 powiedzmy identycznych rezystorów. Dzielą one napięcie na 3 części: 0V, 1/3U = 2V, 2/3U = 4V, U = 6V. Działa to tak jak dzielnik napięcia złożony z 2 rezystorów, napięcie rozpatrujemy względem masy, dlatego przy masie spadek to 2V, a na 2 rezystorach mamy już 2*2V = 4V.

Co do komparatorów to są tak ułożone bo tak właśnie zaprojektowano układ. Jak prześledzisz animację z kursu to napięcia odniesienia z dzielnika pozwalają wyznaczyć momenty przełączania przerzutnika sterującego wyjściem.

Jak co weekend leci kolejna część kursu. Cieszy mnie takie połączenie teorii z praktyką w miarę zrozumiałe dla laików jak ja 🙂. Wiadomo że to dopiero początki, ale zaczynam rozumieć poszczególne zasady działania układów ( może NE555 tylko w teorii i to w dużym uproszczeniu). Co mnie cieszy najbardziej, coraz lepiej idzie mi czytanie schematów. Poniższy układ z kursu i przeniesienie go ze schematu na płytkę zajęło mi kilka minut, gdzie pierwsze niby łatwiejsze schematy miałem problem przenieść w 30 min i często podglądałem w zdjęcia pomocy 🙂 

20210306_132154.jpg

20210306_132152.jpg

• Lubię! 2
(edytowany)

Zmieniając R4(RB) na np. 10k lub większy i mierząc napięcie (przezez cały cykl zmian) na "+" nóżce C3(C1), można zaobserwować zmianę napięcia na wejściach TRIG/THRES i momenty przełączania stanów na niski (świeci się D1) i wysoki (świeci się D2).

Jeszcze trzeba zwiększyć C3 np na 1000uF. Wtedy na woltomierzu fajnie widać zmiany napięcia

Edytowano przez Mukat
  • Lubię! 1

Ten odcinek dużo wnosi. Trochę wam się pomieszała numeracja w książce, ale można się połapać. Nie wiem dlaczego jak zwiększyłem Rdo 10kΩ to cały czas świeci się czerwona dioda, a jak zmniejszę R3 do 100Ω to po przełączeniu się diody zielonej nie przestaje świecić.

@planszowki Faktycznie numeracja została poprawiona.

W kolejnej cześci kursu masz wzory:

StanWysoki = ln(2) · (Ra + Rb) · C
StanNiski = ln(2) · Rb · C

Możesz zauwazyć na co wpływają wartości rezystancji. Jest też uwaga z dokumentacji aby rezystory nie miały mniej niż 1k bo może się coś uszkodzić od za dużego prądu.

Dnia 16.04.2021 o 15:07, planszowki napisał:

Rdo 10kΩ to cały czas świeci się czerwona dioda

A długo czekałeś? Bo może okres jest bardzo długi. Najlepiej daj potencjometry szeregowo z rezystorami np 1k+5k albo 10k||10k+5k i zobacz jak się zmienia okres.

Układ przyjemny i logiczy. Owo "logiczny" pasuje też do niego ze względu na ową zerojedynkowość, która jest dla mnie intuicyjna. Ciekawe jest, że takim układem można sterować przez analogowe, wielostanowe (niefachowe określenie 🙂 ) elementy. To mi trochę problemów sprawiło - dobre prześledzenie, dlaczego diody nie świecą z taką samą długością (lepiej to widać przy kondensatorze 1000µF). Ale z tej zależności dla długości impulsów wyrażonej jako R4+C3 i R4+C3+R3 wynika, że nie można uzyskać takich samych czasów świecenia, czy tak? Przynajmniej nie poprzez modyfikację tego elementu.

Zadowolony jestem, że znów samodzielnie złożyłem całość układu i działał za pierwszym razem. To znaczy, że coś tam w miarę rozumiem ze schematu - widzę postęp w tym zakresie :D.

16 godzin temu, Leander napisał:

że nie można uzyskać takich samych czasów świecenia, czy tak

dokumentacji są na to wzory:

image.thumb.png.6ed2c32c7f644ea4124678489641b44e.png

Więc przyrównujesz tl = th albo we wzorze na wypełnienie dajesz 50% i wyznaczasz, pamiętając że RA > 1k:

image.thumb.png.901a9f06e5386fde07a5fe53ca7b0a2d.png

Wyjdzie że RA * C = 0

Możesz dobrać eksperymentalnie albo zebrać co wiesz i rozwiązać układ równań.

Czyli masz 3 niewiadome: RA, RB i C -> potrzeba 3 równania. To ustal sobie jakieś th = tl np 0,2 s i podstaw i dodaj do tego że RA > 1k i układ równań zrobiony 🙂 np:
0,2 = 0,693(RA + RB) C
0,2 = 0,693 RA C

RA > 1000

• Pomogłeś! 1