Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

deshipu, czyżby pierwszy w Polsce robot na Raspbery Pi Zero 🙂?

Protip jeśli chodzi o błędne wyprowadzenie pinów we wtyczce serw - ten czarny plastik blokujący piny (żeńskie we wtyczce) przed wysuwaniem można podważyć igłą i wyciągnąć pin, a potem zmienić kolejność 😉

Protip jeśli chodzi o błędne wyprowadzenie pinów we wtyczce serw - ten czarny plastik blokujący piny (żeńskie we wtyczce) przed wysuwaniem można podważyć igłą i wyciągnąć pin, a potem zmienić kolejność 😉

Tak, albo można skrócić kable i dać inne wtyczki. Ale nie chciałem tego robić z dwóch powodów: po pierwsze, ten projekt ma być prosty do powtórzenia dla innych, po drugie, znając siebie, zapomniałbym o tym i popalił wszystko przy wymianie serwa albo przy odzyskiwaniu części do innego projektu.

Zgodnie z obietnicą, prace nad Tote Zero postępują. Wygrzebałem ze złomu moduł kamery z jakiegoś starego laptopa i metodą "na macanta" wydedukowałem które kabelki są w nim które. Następnie dolutowałem wtyczkę microusb i mamy pi zero z kamerą:

Zarówno dmesg jak i lsusb pokazują kamerę. Szybki test z Motion pokazał, że niestety do sterowania robotem na żywo się to nie nadaje -- za duży lag. Zatem skompilowałem sobie mjpeg-streamera. Przy odpowiednim obniżeniu rozdzielczości i jakości jest idealnie.

Następny krok to zamocowanie kamery. Wywierciłem w plastikowej obudowie, w której był moduł, otwory na wkręty i przykręciłem do Pi Zero. Na czas testów przygotowałem też alternatywny kabel, który używa prostego dwu-portowego huba USB, żebym mógł podłączyć WiFi -- docelowo albo obraz będzie przetwarzany przez samego robota i komunikacja będzie zbędna, albo wykombinuję inny sposób zapewnienia komunikacji.

To tyle na razie. Będę informować o dalszych po(d)stępach.

• Lubię! 1