Skocz do zawarto┼Ťci
Komentator

Kurs STM32 F4 - #4 - Pierwszy projekt, GPIO, przerwania

Pomocna odpowied┼║

@Fortuide, witam na forum ­čśë Widz─Ö, ┼╝e to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najwa┼╝niejsze informacje na start:

• Chcesz przywita─ç si─Ö z innymi cz┼éonkami naszej spo┼éeczno┼Ťci? Skorzystaj z tematu powitania u┼╝ytkownik├│w.
  • Opis najciekawszych funkcji, kt├│re u┼éatwiaj─ů korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzie─ç?
  • Poszczeg├│lne posty mo┼╝esz ocenia─ç (pozytywnie i negatywnie) za pomoc─ů reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu ka┼╝dej wiadomo┼Ťci.

3 minuty temu, Fortuide napisał:

Witam, mam problem┬áz zadaniem domowym. Mianowicie po dodaniu w CubeMX, pozosta┼éych di├│d(PD14,PD13,PD12) oraz po dodaniu kodu maj─ůcego zapala─ç oraz je gasi─ç w zadanej kolejno┼Ťci lista adres├│w w ST-LINKu zmienia mi si─Ö na pojedy┼äcz─ů warto┼Ť─ç tak jak wida─ç poni┼╝ej, a sam program nie dzia┼éa zupe┼énie. Przejrza┼éem lekcj─Ö kilka razy i nie umiem znale┼║─ç rozwi─ůzania

To prawdopodobnie b┼é─ůd wynikaj─ůcy z aktualizacji jakiego┼Ť oprogramowania, bo od kilku dni inne osoby te┼╝ zg┼éaszaj─ů podobne problemy. Zbadamy temat ­čÖé┬áDaj tylko zna─ç, z kt├│rej wersji ┼Ťrodowiska korzystasz.

Udost─Öpnij ten post

STM32CubeMX - 5.1.0, Eclipse  - 4.11.0, ST-LINK Utility 4.4.0.0,  Workbench - 2.8.0

Udost─Öpnij ten post

Po pierwsze:

- w nowych wersjach Workbencha nie jest domy┼Ťlnie generowany plik BIN, natomiast mo┼╝na wgrywa─ç spokojnie HEX-a, jak kto┼Ť ju┼╝ wy┼╝ej zauwa┼╝y┼é;

po drugie:

- b┼é─ůd, o kt├│rym pisze┬áFortuide┬ájest mi znany. Ju┼╝ na pierwszy rzut oka wida─ç, ┼╝e w Twoim HEX/BIN nie ma nic u┼╝ytecznego. Por├│wnaj sobie zawarto┼Ť─ç pami─Öci uC ze skompilowanym programem w ST-Linku [Target | Compare...], prawdopodobnie wyskoczy b┼é─ůd. Walcz─Ö z tym ci─ůgle: u mnie wygenerowany HEX wa┼╝y oko┼éo 1kb i nie dzia┼éa (kompilacja, wgranie - wszystko przebiega bez problem├│w), natomiast w przypadku poprawnie wygenerowanego pliku jego waga to oko┼éo 50 kb dla przyk┼éad├│w z pierwszych lekcji.

Je┼Ťli kto┼Ť ma jaki┼Ť pomys┼é, ch─Ötnie wys┼éucham - niesamowicie jest to frustruj─ůce. Pewnie pope┼éniam gdzie┼Ť g┼éupi b┼é─ůd, natomiast narz─Ödzia nie daj─ů ┼╝adnej wskaz├│wki, gdzie powinienem go szuka─ç.

BTW - cze┼Ť─ç, to m├│j pierwszy post ;)

Udost─Öpnij ten post

@lk1988 witamy na forum!

Problem który masz i który zgłasza wiele osób jest najwyraźniej wynikiem błędnego działania nowej wersji generatora. Sam sprawdzałem CubeMX pod względem różnych przypadków edycji kodu/importowania projektu/wtórnej modyfikacji projektu CubeMX i nie doszedłem od czego zależy czy plik hex wygeneruje się poprawnie. Zdarzało się, że po 2 czy 3 kompilacji Workbench zacinał się w sobie i nie dawał już więcej poprawnych wyników.

Tak jak jest podane w instrukcji na stronie ST ÔÇô niestety ale┬áCubeMX i Workbench nie s─ů w pe┼éni kompatybilne. Mo┼╝liwe, ┼╝e u┼╝ycie poprzednich wersji (przed t─ů du┼╝─ů zmian─ů) rozwi─ůzuje problem.

Udost─Öpnij ten post

Ok, jak dla mnie sytuacja jest ju┼╝ jasna. Utworzy┼éem projekt zgodnie z kursem, doda┼éem diody wszystko by┼éo pi─Öknie. P├│┼║niej doda┼éem przycisk i d┼éugo┼Ť─ç programu spad┼éa do 8 bajt├│w.

B┼é─ůd pojawia si─Ö w losowym momencie, w ka┼╝dym razie takie podej┼Ťcie: wygenerowa─ç kod, pozmienia─ç, wygenerowa─ç znowu po prostu nie dzia┼éa. Jak wiele razy ju┼╝ pisa┼éem CubeMX jest zupe┼énie nic nie wart, a u┼╝ywanie go ma w sobie co┼Ť z uroku rosyjskiej ruletki.

To co si─Ö dzieje nie ma zwi─ůzku z kompatybilno┼Ťci─ů, ani SW4 po prostu programi┼Ťci CubeMX nie potrafi─ů napisa─ç dobrego programu, wi─Öc co chwila s─ů b┼é─Ödy - teraz jest taki, kt├│ry kasuje zawarto┼Ť─ç pliku linkera, za chwil─Ö b─Ödzie inny.

Proponuj─Ö poszuka─ç pliku o rozszerzeniu .ld - normalnie ma ok 6k, a jak si─Ö kilka razy wygeneruje projekt do jego d┼éugo┼Ť─ç spada do zera. Dlatego i skompilowany program jest kr├│tki...

Rozwi─ůzaniem jest u┼╝ycie starszej wersji CubeMX, poczekanie na nast─Öpn─ů - mo┼╝e b─Ödzie lepsza. Ale najlepiej ju┼╝ teraz wyrzuci─ç CubeMX do kosza i pisa─ç programy samemu.

Przy okazji - czy kto┼Ť zwraca uwag─Ö na komentarz w wygenerowanym przez CubeMX pliku? Proponuj─Ö dok┼éadnie przeczyta─ç... jest tam co┼Ť o prawach autorskich, kt├│re ma ST - w tym do naszego programu, je┼Ťli go dopisujemy do wygenerowanego szablonu. Ca┼ékiem sprytne posuni─Öcie ze strony tego ST ­čÖé

• Lubi─Ö! 1

Udost─Öpnij ten post

Przyznam szczerze, ┼╝e sama idea korzystania z Cube'a ┼Ťrednio mi si─Ö podoba, bo nie rozumiem do ko┼äca, co si─Ö dzieje, a jakbym chcia┼é i┼Ť─ç t─ů drog─ů, to kupi┼ébym sobie Arduino┬á­čśŤ

AVR-y jednak by┼éy nieco bardziej przejrzyste, bo wszystko robi┼éo si─Ö "from scratch". S─ů jakie┼Ť materia┼éy, jak si─Ö zabra─ç do programowania bez CubeMX? Instalowa─ç starszej wersji nie zamierzam, skoro ST nie gwarantuje kompatybilno┼Ťci, to rzeczywi┼Ťcie lepiej b─Ödzie porobi─ç to samemu, zw┼éaszcza ┼╝e to tylko hobby.

Udost─Öpnij ten post

@Elvis┬áto o czym piszesz┬á"podej┼Ťcie: wygenerowa─ç kod, pozmienia─ç, wygenerowa─ç znowu po prostu nie dzia┼éa"

u mnie też nie działa bo ja wyraźnie napisałem :

"W ten sposób mogę mieć kilka projektów pracować na nich ale konfiguracji pinów ponownie przez Cube na danym projekcie nie zmieniam. "

projekty.thumb.jpg.2780ef192d06ba8e8a903597ed20ae11.jpg

tu wyra┼║nie wida─ç foldery trzech projekt├│w. W ka┼╝dym plik .hex mog─Ö wgra─ç przez ST-link i┬ádzia┼éa. Natomiast je┼Ťli wgrywam przez SW projekt interrupt

interrupt.thumb.jpg.11706fad5d2fcecc937752737b92315f.jpg

to wskakuje co┼Ť takiego. Pozosta┼ée dwa wgrywaj─ů si─Ö poprawnie przez SW.┬á

Udost─Öpnij ten post

@slon nie wiem dlaczego u Ciebie nie dzia┼éa, ci─Ö┼╝ko mi jest telepatycznie odgadn─ů─ç co np. b─Ödzie wy┼Ťwietlone po kilkni─Öciu na przycisk "Details >>".

Spr├│bowa┼éem post─Öpowa─ç tak jak nakazuje kurs, po kilku chwilach okaza┼éo si─Ö ┼╝e CubeMX usuwa zawarto┼Ť─ç skryptu linkera - to t┼éumaczy dlaczego program ma 8 bajt├│w i nie dzia┼éa.

Co jeszcze CubeMX psuje tego nie wiem, ja z nim mia┼éem r├│┼╝ne przej┼Ťcia. Od zawieszania po wstawianie \n\t na ko┼äcu linijek - nie jako kody, ale dok┼éadnie takie napisy.

Udost─Öpnij ten post

Wracaj─ůc┬ádo problem├│w z kompilacj─ů projekt├│w, kt├│re zosta┼éy edytowane w Cube. Zapyta┼éem u ┼║r├│d┼éa, czyli w ST. Jest to b┼é─ůd ┼Ťrodowiska, zosta┼é ju┼╝ jaki┼Ť czas temu wykryty i zg┼éoszony do naprawy. Najbli┼╝sze┬áaktualizacje powinny rozwi─ůza─ç ten problem, nie znam jednak konkretnych dat. Na ten moment mo┼╝na posi┼ékowa─ç si─Ö r─Öcznym rozwi─ůzaniem, kt├│rego polega na kopiowaniu pliku linkera (gdy jest jeszcze dobry) i jego p├│┼║niejszym wklejaniu w miejsce nowego, pustego pliku.

Udost─Öpnij ten post

B─ůd┼║ aktywny - zaloguj si─Ö lub utw├│rz konto!

Tylko zarejestrowani u┼╝ytkownicy mog─ů komentowa─ç zawarto┼Ť─ç tej strony

Utw├│rz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj si─Ö ┬╗

Zaloguj si─Ö

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj si─Ö ┬╗