Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam,
Mam podobną sytuację jak Kossen, przy jednej ze skrajnych pozycji serwo obraca się cały czas. Część pochodzi z zestawu, więc chyba wszystko gra. Pytanie tylko, czy jeśli się obrócił kilka razy to aby na pewno nic się w nim nie uszkodziło?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

@zigo, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
2 godziny temu, zigo napisał:

Mam podobną sytuację jak Kossen, przy jednej ze skrajnych pozycji serwo obraca się cały czas. Część pochodzi z zestawu, więc chyba wszystko gra. Pytanie tylko, czy jeśli się obrócił kilka razy to aby na pewno nic się w nim nie uszkodziło?

Najwidoczniej do naszego zestawu również trafiła ta nowsza wersja serw - przepraszam za zamieszanie. Zgłosiłem już temat do Botlandu, zweryfikują całą serię zestawów. Jenak nie masz co się obawiać, że serwo się uszkodzi. Brak blokady mechanicznej i możliwość obrotu o 360* to właśnie zabezpieczenie, które ma uniemożliwić uszkodzenie mechaniczne układu. Reasumując takie serwo jest w pełni sprawne, możesz z niego nadal korzystać, ale jeśli takie działanie napędu Ci przeszkadza to zgłoś się do Botlandu - wymienią serwo na wersję z blokada mechaniczną.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, jestem nowym użytkownikiem forum

Mam problem z serwomechanizmem, ponieważ w ogóle się nie obraca, baterie nie są rozładowane mają ok. 6V a wydaje mi się, że jest wszystko dobrze podłączone

Wrzucam kilka zdjęć może drodzy użytkownicy znajdziecie gdzie popełniłem błąd

IMG_20181017_195202.jpg IMG_20181017_195229.jpg IMG_20181017_195305.jpg

IMG_20181017_195339.jpg IMG_20181017_195354.jpg IMG_20181017_195411.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Markon Niestety z Twojego zdjęcia ciężko cokolwiek odczytać. Czy czujnik cały czas wykrywa przeszkodę, nawet gdy całkiem zasłonisz diodę (lub nawet ją wyciągniesz)?

@Sonlatfidio, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
Dnia 17.10.2018 o 20:23, Sonlatfidio napisał:

Mam problem z serwomechanizmem, ponieważ w ogóle się nie obraca, baterie nie są rozładowane mają ok. 6V a wydaje mi się, że jest wszystko dobrze podłączone

Przepraszam za późną odpowiedź, ale przeoczyłem wcześniej Twoją wiadomość. Czy problem jest nadal aktualny? Udało Ci się poprawnie wykonać inne ćwiczenia z NE555?

Link do komentarza
Share on other sites

To może w takim razie uszkodziłeś jakoś NE555? Nie podłączyłeś go kiedyś przypadkiem odwrotnie? Zwracasz dokładnie uwagę na to gdzie znajduje się wcięcie w obudowie? Najlepiej dla testu proponowałbym rozłożyć w 100% układ i złożyć go jeszcze raz,  ale wolniej i spokojniej. Jak nadal nic nie ruszy to chyba będzie to jednak kwestia NE555 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.05.2018 o 21:35, Treker napisał:

ra_vek, to dobrze, że na wyjściu masz 0V 😉 Przynajmniej wiemy, że wina leży w źle działającym układzie. Teraz pozostaje mi tylko zaproponować jeszcze dwa rozwiązania:

- spróbuj wykonać projekt czujnika przeszkód (nawet drugi raz, jeśli robiłeś go wcześniej), jeśli będzie działał to wykluczymy problem z NE555.

- spróbuj rozłożyć i złożyć układ sterownika serw raz jeszcze (może "przypadkiem" się naprawi).

Nie mam już pomysłów co może być źle. Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić czy przypadkiem jakiś przewód połączeniowy nie jest uszkodzony. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że końcówki nie są zaciśnięte poprawnie i kabel nie przewodzi (mimo tego, że wygląda tak samo jak inne).

Trochę to zajęło ale udało mi się sprawdzić układ czujnika przeszkód. Niestety on też nie działa (choć wcześniej działa). Dioda świeci ale bardzo bardzo słabo. Podmieniłem ją na zwykłego LEDa i ten świecił normalnie. Czy to może być wina NE555?

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ra_vek napisał:

Trochę to zajęło ale udało mi się sprawdzić układ czujnika przeszkód. Niestety on też nie działa (choć wcześniej działa). Dioda świeci ale bardzo bardzo słabo. Podmieniłem ją na zwykłego LEDa i ten świecił normalnie. Czy to może być wina NE555?

A czy przypadkiem nie rozładowały Ci się w między czasie baterie? Jeśli układ wcześniej działał, a teraz są problemy to możliwe, że faktycznie coś się uszkodziło. Najpierw proponowałbym jednak wykluczyć problemy z zasilaniem. Upewnij się też, że układ jest na 101% złożony poprawnie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Składałem ten układ kilka razy. Ostatni raz krok po kroku jak w kursie. Jestem pewien że zlozylem dobrze. Baterie też są w porządku. Czyli będę potrzebował nowe 555 i na wszelki wypadek diodę. Czy jest mozliwe że po dotknięciu wyprowadzen lub blednego podłączenia coś się spaliło? Czy jest to delikatny układ?

 

Link do komentarza
Share on other sites

@ra_vek, szansa na uszkodzenie elektroniki jest zawsze - wyładowania elektrostatyczne mogą sporo zepsuć, ale też bym nie dramatyzował 😉 Musiałbyś mieć sporego pecha, aby uszkodzić tak NE555. Jak masz w okolicy sklep elektroniczny to kup sobie najpierw samo NE555 i przebadaj wtedy temat 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, złożyłem układ sterowania serwem (trzy razy dla pewności), ale jedyne co się dzieje to zmiana kierunku oraz prędkości serwa przy zmianie ustawienia potencjometru. Tak jak było to polecane wczesniej przy innym problemie złożyłem jeszcze raz czujnik przeszkód żeby wykluczyć uszkodzenie NE, działa bez problemu. 

IMG_20181118_214642.jpg

IMG_20181118_214603.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Laukur, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 26.11.2018 o 21:19, Laukur napisał:

Witam, złożyłem układ sterowania serwem (trzy razy dla pewności), ale jedyne co się dzieje to zmiana kierunku oraz prędkości serwa przy zmianie ustawienia potencjometru.

Opisałeś właśnie poprawne działanie tego układu - kręcenie potencjometrem powinno zmieniać położenie serwa (obroty w lewo/prawo). Co dokładnie działa u Ciebie inaczej? Czy serwo kręci się u Ciebie cały czas i nie zatrzymuje się w żadnych położeniach? Chętnie pomogę, ale z tego opisu nie mogę wywnioskować co dokładnie u Ciebie nie działa. 

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker na filmiku pokazującym działanie układu przy zmianie ustawienia potencjometru serwo obraca się o jakiś kąt, u mnie przy środkowym ustawieniu potencjometru z serwem nic sie nie dzieje, a przy przekrecaniu potecjometru serwo zaczyna się obracać w prawo lub lewo im bliżej którejś z skrajnych pozycji potecjometru tym szybciej obraca się serwo, nie zatrzymuje się tak jak jest to pokazane na filmiku tylko cały czas się kręci. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Laukur ok teraz wszystko jasne. Wygląda na to, że posiadasz inny typ serwomechanizmu - konkretnie taki, który nie ma mechanicznej blokady i może się obracać cały czas (w dowolnym kierunku z dowolną prędkością). Nie wiem czy elementy posiadasz z naszego zestawu (bo nie widzę, abyś zarejestrował zestaw), ale jeśli tak jest to musiał nastąpić jakiś błąd w magazynie. Jeśli złożysz reklamację u sprzedawcy (Botland) to wymienią serwo na inne.

Serwo, które posiadasz nie jest uszkodzone, to po prostu inny model tego samego napędu. Decyzja należy więc do Ciebie, albo zostawisz sobie taki silnik, albo zgłosisz się po nową wersję z blokadą obrotów. Przepraszam za zamieszanie - niestety od jakiegoś czasu producenci wysyłają te napędy dość "losowo". Botland wszystkie sprawdza, ale widocznie do Twojego zestawu musiał trafić przez pomyłkę silnik innego typu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.