Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa

Pomocna odpowiedź

Mam pytanie odnosnie servo motorka, dlaczego przy kreceniu potencjometrem, w jedna strone do oporu serwo mocno drzy i robi szybkie ruchy lewo prawo natomiast po przeciwnej stronie pokretla od potencjometru mam juz plynny ruch, od czego to zalezy ?

@Maticz drżenie serwa wynika z niedoskonałości tego elementu oraz z tego, że przy maksymalnym skręceniu potencjometru prawdopodobnie wychodzisz już trochę poza jego zakres. W środku serwa znajduje się przekładnia, mechaniczna blokada i potencjometr, który sprawdza jego aktualną pozycję. Może być tak, że wewnętrzny potencjometr informuje, że do osiągnięcia skrajnej pozycji jeszcze trochę brakuje, silnik próbuje się jeszcze trochę obrócić, ale blokuje go mechaniczna blokada i stąd drżenie. W praktyce taki problem niweluje się przez minimalne ograniczenia zakresu ruchu serwa, można też kupić 2-3 razy droższe serwa, które są wykonane precyzyjniej i wtedy taki efekt będzie zminimalizowany - jednak do większości testów wystarczają takie standardowe microserwa. Do zestawów dodajemy obecnie serwa SG-90, czyli jeden z najpopularniejszych modeli 🙂

@szymo092 @Prosper Za mały rezystor przy led1 ir musi być jak najbardziej zbliżony , miałem ten sam problem po wymianie na właściwy r1 działa jak potrzeba. !!! Sprawdz kąt padania fal od nadajnika  do odbiornika . Fala po odbiciu od przeszkody powinna trafić w odbiornik . To jest główny  problem. !!!!😁

(edytowany)

Układ czujnika przeszkód działa z odległości około 10 cm, ale nie wiem czemu przestaje działać, kiedy zbliżam przeszkodę nawet o 2-3 cm. 

Układ z serwem też działa, przy czym przy zmniejszaniu rezystancji potencjometru poniżej 0,3 kΩ serwo zaczyna kręcić się dookoła. Dołożyłem szeregowo z rezystorem 1 kΩ rezystor 330 Ω i problem kręcenia się dookoła zniknął, ale jest to kosztem zmniejszenia kąta obrotu serwa o jakieś 20-30 stopni. Czy taki efekt to coś normalnego?

Edytowano przez szeryf
13 godzin temu, szeryf napisał:

Układ czujnika przeszkód działa z odległości około 10 cm, ale nie wiem czemu przestaje działać, kiedy zbliżam przeszkodę nawet o 2-3 cm. 

@szeryf to wszystko jest kwestią tego jak ułożony jest względem siebie nadajnik i odbiornik. Nawet drobne zmiany położenia będą tutaj odgrywały duże znacznie. Większość gotowych czujników odległości ma też jakiś minimalny zakres działa. Po prostu, jeśli obiekt jest zbyt blisko to wiązka z diody "nie ma miejsca", aby odbić się i polecieć do odbiornika. Jeśli chcesz coś tutaj poprawić to możesz delikatnie zmienić położenie diody i/lub regulować kartonową przesłonę, która jest między elementami.

13 godzin temu, szeryf napisał:

Układ z serwem też działa, przy czym przy zmniejszaniu rezystancji potencjometru poniżej 0,3 kΩ serwo zaczyna kręcić się dookoła. Dołożyłem szeregowo z rezystorem 1 kΩ rezystor 330 Ω i problem kręcenia się dookoła zniknął, ale jest to kosztem zmniejszenia kąta obrotu serwa o jakieś 20-30 stopni. Czy taki efekt to coś normalnego?

To znak, że w Twoim zestawie trafił się trochę inny serwomechanizm (z wyglądu i oznaczenia identyczny jak ten z kursu, ale czasami producenci zmieniają coś w środku). Konkretnie trafiłeś taki serwomechanizm, który nie ma mechanicznej blokady - to po prostu trochę inny element. Jeśli Ci to przeszkadza to zgłoś sprawę do Botlandu - na pewno będę mogli jakoś pomóc (np. wymieniając serwo na takie z blokadą).

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay