Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa

Pomocna odpowiedź

Sprawdziłem ten układ ze schematem i jeżeli nie ma żadnych nietrafionych otworków to jest poprawny.

Jak nie to kilka takich moich strzałów co może być nie tak:

1. Słabe zasilanie, może dostarczany prąd jest zbyt niski i każdy z podzespołów osobno działa, ale razem już nie. Sprawdź miernikiem napięcie i prąd jaki płynie na wyjściu z baterii.
  2. Może zrób taki test - weź wypnij diodę IR, w jej miejsce wetknij kabelki, podłącz je do nóżek diody i nakieruj bezpośrednio na tsopa (zetknij soczewkami)
  3. Raczej to byłby przypadek jeden na milion ale sprawdź czy TSOP jest na tę samą częstotliwość co wyjściowa częstotliwość generatora, może układ jest inny niż powinieneś otrzymać.
  4. Felerne kabelki - możliwe że jakiś wewnątrz nie styka, końcówka nie jest zagnieciona na rozizolowanej części przewodu i nie ma połączenia - to trzeba by sprawdzić miernikiem czy kabeki przewodzą.

@Gieneq 

Składałem 4 razy i zawsze ten sam efekt to zakładam że dobrze połączyłem.

1. i 2. Sprawdzę w domu

3. Nie mam jak sprawdzić częstotliwość

4. Kable i płytkę stykową sprawdziłem miernikiem

Zamówiłem nowy TSOP, diodę IR i ne555. Jak przyjdzie będę podmieniał pojedynczo. 

• Lubię! 1

Z tym 3. to miałem na myśli, żebyś sprawdził symbol TSOPa i porównał z częstotliwością generatora. TSOPy są takie same, jeden na milion mógł wpaść nie tam gdzie trzeba. Ale jak zamówiłeś to już wiem, że sprawdzałeś. Te układy mają dość wąskie pasmo częstotliwości na jakie reagują, kiedyś testowałem różne warianty budując własny czujnik i nie było tam dużego pola manewru (dewiacji).

@Gieneq @Treker

Zgłupiałem...

Wymieniony odbiornik IR, dioda IR i ne555. Dalej nie działa, nie pomaga wpięcie diody przez kabelki i dotknięcie odbiornika.

Zasilanie 6,3V

17 minut temu, szon napisał:

Zasilanie 6,3V

A jak zmierzysz miernikiem pobór prądu to co wychodzi? Rozwierasz obwód, wpinasz amperomierz pomiędzy baterie a układ.

Wydaje się nieco za mały. A jakbyś zmierzył napięcie jałowe czyli na samych bateriach niepodłączonych do układu, a później podłączonych do układu, bo może są rozładowane. Jeżeli różnica będzie duża, to znaczy że zasilanie nie wyrabia się i jest za słabe.

Układ zbudowany kolejny raz. Dla czytelności inne połączenia. 

@Gieneq Teraz z nowymi bateriami i 'starymi elementami' (TSOP i IR) wychodzi 7mA

/ Dalej nie działa

IMG_20190628_172005.jpg IMG_20190628_172021.jpg IMG_20190628_172034.jpg

• Lubię! 1

czy  na pewno w płytce wszystkie linie zasilania są połączone? coś mi się wydaje, że nie - w mojej połączone są po dwa bloki, a bloki sobie trzeba połączyć samemu.

(edytowany)

Podłączyłeś zasilanie układu 555? Zasilanie do diody IR dobrze podłączyłeś?

Edytowano przez grg0

@szon spróbuj pójść dalej z kursem, sprawdzimy to dokładnie w poniedziałek (odtworzymy cały układ z tych samych elementów i będziemy szukać problemu) 😉

• Lubię! 2

(edytowany)
Dnia 28.06.2019 o 17:24, szon napisał:

Układ zbudowany kolejny raz. Dla czytelności inne połączenia.

Nie wiem czy Cię pocieszę, bo widzę kilka błędów, ale może teraz zadziała:

1. Podłączone do GND zamiast do VCC
  2. brak zasilania na NE555 (dlatego możesz mieć mniejszy pobór prądu)
  3. Tam widzę coś z 5 na końcu, to nie jest przypadkiem 1uF? Powinno być 103 żeby mieć 10nF.
  4. Masz 1k zamiast 10k

Nie widzę jak masz wpięty elektrolit przy TSOPie, grunt żeby równolegle do kondensatora 104.

IMG_4460.thumb.JPG.643c43d32686babc3596f218a136391f.JPG

Na przyszłość zrób tak jak ja - wydrukuj schemat i w odwrotnej kolejności na podstawie układu zaznaczaj ścieżki i połączenia. Jeżeli pokryjesz cały schemat to jest ok.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

@Gieneq Dzięki, poprawiłem. Teraz działa! ale zastanawia mnie punkt 1

2. faktycznie zapomniałem w ostatniej wersji układu, dlatego mniejszy A.

3. Tu mój błąd od początku 105 zamiast 103 używałem 

4. Wróciłem do 10k

z 1. mam problem, w wersji, która teraz działa mam z 3 nóżki ne555 przez rezystor 330 na anodę LEDa, a Katodę na GND. Nie tak jak na schemacie 😐 ale układ działa i jeszcze z ciekawostek bo sprawdzałem specjalnie wszystkie elementy. W jednej 104 zamiast 100nF jest 50nF, już wymieniona na nową.

IMG_20190701_155718.jpg

• Lubię! 1

@szon super, że układ już działa 🙂

Jeśli chodzi o punkt pierwszy to podłącz układ tak jak na schemacie - też powinien działać. Świecąca dioda będzie wtedy oznaczała przeciwny stan na wyjściu układu (teraz u Ciebie reaguje na stan wysoki, a przy normalnym podłączeniu będzie reagowała na stan niski). Więcej o tym poczytasz jeszcze w kursie Techniki Cyfrowej. Jeśli chodzi o kondensator to przyczyn może być wiele. Po pierwsze, pomiar małych pojemności jest dość trudny i łatwo może wkraść się błąd. Po drugie, zwyczajnie mógł się trafić jakiś uszkodzony egzemplarz z wadą fabryczną. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale są możliwe 😉

• Lubię! 1