Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #12 - przetwornice impulsowe


Pomocna odpowiedź

Tę stronę znalazłem, nie udało mi się na niej znaleźć info o usb1.0.

No to fakt nie budowałem urządzenia usb (klienta albo hosta) za to naprawiłem duże ilości telefonów i tabletów. Dodam że usb2.0 może dostarczyć więcej niż 2.5w (port typu battery charge albo power deliviery). Port power deliviery może dostarczyć nawet 100w. Urządzenie które posiada zasilanie usb power delivery będzie potrzebować układu negocjujacego po drugiej stronie by pociągnąć taką moc (i tam są inne napięcia też a nie tylko 5v). Są też porty battery charge które są w stanie dać grubo ponad 1A (bliżej 2A niż 1A). Detekcja czy port USB jest portem battery charge odbywa się przez układ negocjujacy (host usb) albo w przypadku ładowarek poprzez odpowiednią rezystancji pomiędzy liniami danych (albo zwarciem tych linii że sobą ). Jeden producent sprzętów stosuje do detekcji portu battery charge przy użyciu detekcji odpowiedniego progu napięcia na d+ i d- realizowane przez układ potencjometryczny rezystorów (dzielnik napięcia). Zastosował to chyba tylko po to by ładowarki innych producentów nie były kompatybilne.

Jeśli na liniach danych nie ma nic, urządzenie będzie pobierało prąd do 500mA. Będzie wyświetlano że urządzenie jest podłączone ale bateria nie jest ładowana, albo nie będzie w żaden sposób sygnalizolać że jest podłączone. Mozecie śmiało te tezy posprawdzac przy użyciu zasilacza, amperomierza i rezystora (1k).

I zaznaczam że w dalszym ciągu chodzi mi o sytuację z kursu gdzie podłączamy telefon/tablet do zasilacza.

Harnas no to ciekawe, ja nigdy nie trafiłem takiego przypadku. No chyba że tylko nie pokazuje że się ładuje:-)

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem po co to wszystko piszesz, to i o wiele więcej jest zawarte w standardzie i każdy chcąc umieścić logo USB na swoim produkcie musi spełniać wszystkie wymagania dotyczące klasy w jakiej jego urządzenie pracuje.

Moc powyżej 2.5W dostępna jest wyłącznie ze źródeł klasy Charging Port:

http://www.usb.org/developers/docs/devclass_docs/BCv1.2_070312.zip

ale wciąż pracujemy wyłącznie na 5V. Prąd z takiego źródła może być max 5A, ale urządzenia klasy Portable Device (tablety, smartfony itp) nie mogą pobierać więcej jak 1.5A. A podłączone do Hosta 2.0 wszystko ma ograniczenie do 0.5A. Jeżeli spotkałeś urządzenia które w oczywisty lub jakiś magiczno-ukryty sposób nie spełniają specyfikacji, nie są to urządzenia USB, to proste. Mogą tak wyglądać poprzez użycie tych samych fizycznie złącz, ale do USB nie należą. Norma jest tu prosta i jasna.

W rozszerzeniu C jest zdefiniowanych kilka nowych klas i tam rzeczywiście można dostać zarówno większy prąd jak napięcie, ale znów: wszystko jest dokładnie opisane, z wąskimi tolerancjami elementów, dokładnymi przebiegami czasowymi negocjacji i bez żadnych przestrzeni do eksperymentów. Jesteś zgodny i dostajesz logo albo nie i - tu jest poważne ryzyko - spalasz podłączony układ jeśli jesteś hostem/ładowarką zrobionymi wg tego co się komuś wydawało. Dlatego przechodząc na złącza/kable USB-C trzeba bardzo uważać na wszelkich podejrzanych producentów, chińską taniochę czy urządzenia NoName.

Fajnie, że naprawiasz sprzęt, ale jeśli chcesz wiedzieć coś naprawdę (także o USB), czytaj źródła i specyfikacje standardów. Wszystkie inne dokumenty są już tylko pewną ich interpretacją a "odkrycia" i "ciekawostki" internetowych elektroników-dłubaczy to już w ogóle jakaś porażka.

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie jest coś nie tak. Niby wszystko dobrze podłączone, ale na wyjściu napięcie wynosi ~6,32 V a przy wciśniętym microswitchu zmiana wynosi około 0,04 V.

Link do komentarza
Share on other sites

osc91, o którym przypadku dokładnie mówisz? Pokaż swój układ, zmierz napięcie na wejściu itd. Inaczej "w ciemno" ciężko doradzić 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

U mnie w pierwszym przykładzie z diodami krzemowymi układ dziwnie się zachowuje.

Po włączeniu zasilania diody nie świecą, napięcie na wyjściu przetwornicy wynosi około 1.2V a napięcie na diodach około 0.7V. Diody zaczynają świecić dopiero gdy wcisnę wszystkie przyciski. Odtąd diody zaczynają święcić (nawet po puszczeniu przycisków) a napięcie na wyjściu przetwornicy wynosi około 2.4V. Każde wciśnięcie przycisku podnosi napięcie aż do 5.5V.

Czy ktoś wie o co może chodzić?

Link do komentarza
Share on other sites

dejmieno, jeśli napięcie na wyjściu przetwornicy wynosi 1,2V, to albo jest ona uszkodzona, albo coś zostało źle podłączone (zamiana wejścia z wyjściem lub jakieś zwarcie). Czy na pewno wszystko podłączyłeś tak jak było to opisane w tym przykładzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak wrócę do domu to jeszcze raz sprawdzę układ, ale już sprawdzałem go kilka razy i był Ok.

A tak sobie jeszcze myślę. Koszyk z bateriami daje mi około 5,3V. Cztery diody i na każdej jest spadek 0,7V razy 4 to daje spadek 2.8V. 5,3V - 2,8V = 2,5V a w dokumentacji piszę, że przetwornica działa prawidłowo od 2,8V. Myślicie, że to może być problemem?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć!

Mam pewien problem, mianowicie napięcie na woltomierzu w pierwszym schemacie przy braku wciśniętych przycisków wynosi ok 4V. Po naciśnięciu zmieni się do ok 4,7V (w sumie to te wartości są różne ale w tych okolicach). Brak jednak 5V. Połączone jest wszystko dobrze. Czy to może być uszkodzona przetwornica?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak rozumiem z artykułu, gdybym miał np. akumulator 12V, a chciał do układu dostarczyć 5V, to mógłbym użyć przetwornicy do obniżenia napięcia np. do 5.1V, a następnie szeregowo stabilizatora, żeby zejść do stabilniejszego 5V, tracąc 0.1V na wydzielanie ciepła na stabilizatorze. Czy w takim przypadku też trzeba wkładać kondensatory miedzy przetwornicę a stabilizator (+), a (-) do masy?

Link do komentarza
Share on other sites

Oj nie. Po pierwsze stabilizacja z 5,1V na 5V mija się z celem. Po drugie, w takim przypadku, najlepiej zwyczajnie zastosować przetwornicę z 12V na 5V. Nie trzeba robić tego stopniowo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

W jaki sposób odcięliście 5V podczas pomiarów napięcia wyjściowego przetwornicy impulsowej oscyloskopem? Do drugiego kanału zostało podpięte napięcie referencyjne 5V oraz użyta funkcja obliczania różnicy na obu kanałach?

Link do komentarza
Share on other sites

Oscyloskopy od zarania swych dziejów mają wejścia z mozliwością odcięcia składowej stałej - właśnie do takich przypadków. Wybierając tryb "AC" po prostu szeregowo wstawiany jest kondensator i wtedy taki kanał pokazuje dobrze sygnały od kilku/nasu Hz w górę odcinając DC.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

19 godzin temu, marek1707 napisał:

Oscyloskopy od zarania swych dziejów mają wejścia z mozliwością odcięcia składowej stałej - właśnie do takich przypadków. Wybierając tryb "AC" po prostu szeregowo wstawiany jest kondensator i wtedy taki kanał pokazuje dobrze sygnały od kilku/nasu Hz w górę odcinając DC.

Dzięki. 🙂 Poszukam w swoim takiej możliwości. Kupiłem tani model przystawki oscyloskopowej na USB (Hantek 6022BE) do celów edukacyjnych i nie ogarnąłem jeszcze wszystkich możliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.