Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #10 - przetwornice impulsowe

Pomocna odpowiedź

@slv7 ciekawe ćwiczenie! Przy okazji szybko doświadczalnie udowodniłeś, że z baterii 9V właściwie nie da się pobrać dużego prądu - nie jest ona do tego przystosowana. Powodzenia w dalszych eksperymentach 🙂

• Lubię! 1

(edytowany)

Moja przetwornica impulsowa (ta z zestawu do drugiego poziomu kursu elektroniki) nie działa w trybie podwyższania napięcia. Jeśli napięcie na jej wejściu jest niższe niż 5V oraz wyższe od zalecanych 2.7V, napięcie na jej wyjściu wynosi 3.5- 4.7V. Jeśli zaś na wejściu wystawię napięcie 6V lub 9V napięcie jest obniżane prawidłowo i wynosi około 5V (czasami 5.1V). Montowałem układ na płytce stykowej kilkakrotnie i za każdym razem wyniki pomiarów były podobne. Moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że przetwornica jest uszkodzona. Zanim ją wyrzucę lub wymienię na nową, chciałbym się jeszcze upewnić, czy nie mogę jej używać jako przetwornicy obniżającej napięcie? Obniżanie przebiega według moich pomiarów prawidłowo, wydaję mi się, że w takim razie przetwornica nie jest całkowicie zepsuta i bezużyteczna. Co o tym myślicie?

Edytowano przez Bsatola

@Bsatola jeśli przetwornica nie działa od nowości to zgłoś reklamację w Botlandzie, na pewno pomogą 😉

1 godzinę temu, Bsatola napisał:

Zanim ją wyrzucę lub wymienię na nową, chciałbym się jeszcze upewnić, czy nie mogę jej używać jako przetwornicy obniżającej napięcie? Obniżanie przebiega według moich pomiarów prawidłowo, wydaję mi się, że w takim razie przetwornica nie jest całkowicie zepsuta i bezużyteczna. Co o tym myślicie?

Ciężko stwierdzić co faktycznie się tam stało. Jest ryzyko, że teraz działa, a kiedyś przestanie, ale dla jakiś prostych układów/testów zawsze można ją sobie zostawić.

• Lubię! 1

@Treker czyli mogę ją  wykorzystać do zbudowania prostej ładowarki USB, opisanej w dalszej części artykułu?

@Bsatola ciężko ocenić, nie możemy dać Ci gwarancji jest wszystko ok skoro coś nie działa od nowości.

• Pomogłeś! 1