Skocz do zawartości
Komentator

Kurs lutowania - #6 - dioda RGB, bateria z kondensatorów(?)

Pomocna odpowiedź

Po doszlifowaniu drugiego ćwiczenia i poprawie połączeń zaznaczonych przez @Treker zabrałem się za trzeci zestaw. Tak jak poprzednio, wcześniej ułożyłem sobie całość na płytce stykowej. Wygląda to trochę inaczej niż u @c0rd3k (nie podglądałem, chciałem sobie poradzić bez podpowiedzi), ale finalnie działa.

Zgodnie z zaleceniami skoncentrowałem się na tym, by nie przesadzać z ilością cyny na lutach. O ile w przypadku rezystorów i kondensatorów poszło mi od strzała i chyba wszystkie są OK (poprzednie ćwiczenie robi w tej materii solidną robotę), o tyle połączenia z grubszymi nóżkami były problematyczne- część odessałem i poprawiłem od razu, część nadal jest średniej jakości. Dając minimalną ilość cyny nie pokrywałem całego pola lutowniczego (na zdjęciu widać, że wkradł mi się taki błąd przy środkowym kondensatorze; zauważyłem dopiero w powiększeniu), a więc uciekałem z błędu w błąd. Wciąż zatem muszę popracować nad "złotym środkiem". Luty przy złączu ARK wyszły paskudnie; w wolnej chwili zrobię je od nowa.

Tradycyjnie chętnie przygarnę każdą cenną uwagę. Pozdrawiam!

IMG_20200110_221444.thumb.jpg.8ee5b3364299543f4c55fab562d16d4c.jpgIMG_20200110_231801.thumb.jpg.4c805b7d569b882d26310b388d5badaf.jpgIMG_20200110_232215.thumb.jpg.3d9b15974e51482daa81920a4eb54c94.jpg

• Lubię! 1

@mligiera no i świetnie, dobra robota! Wygląda to już znacznie lepiej niż poprzednio 🙂

Dnia 15.04.2017 o 15:20, bopp napisał:

A u mnie dioda się nie zapaliła i nie wiem czemu. Sprawdziłem lutowania, wyglądają ok, wymieniłem diodę, sprawdziłem rezystory i kondensatory i nie mam pomysłu. Zastanawia mnie przełącznik bo jest lekko pęknięty z jednej strony. Czy jeśli zewrę nóżki od spodu powinno zadziałać jeśli przełącznik jest popsuty?

Hey, Czy udało ci się rozwiązać problem? U mnie niestety ten sam przypadek. Dioda niestety się nie zapaliła. W poprzednim ćwiczeniu wszystko było w porządku.

2020-05-05 07.54.17.jpg

@kregiel a możesz sprawdzić czy dioda jest odpowiednio podłączona? Ścięcie obudowy powinno być po lewej stronie skierowane do przełącznika - jest to zaznaczone na PCB.

• Pomogłeś! 1

(edytowany)
Dnia 6.05.2020 o 07:24, Gieneq napisał:

@kregiel a możesz sprawdzić czy dioda jest odpowiednio podłączona? Ścięcie obudowy powinno być po lewej stronie skierowane do przełącznika - jest to zaznaczone na PCB.

W diodach RGB myślałem że krótsze nóżki decydują o minusie tak jak w przypadku kondensatorów. Tak to jest jak człowiek zaczyna naukę od lutowania a nie od elektroniki ^^

Edytowano przez kregiel
literówka
  • Lubię! 1