Skocz do zawartości
Komentator

Kurs lutowania - #8 - gadżet migający, układy scalone

Pomocna odpowiedź

12 minut temu, Plemic napisał:

Myslalem, ze to pomoze bo cyna nie chciala sie trzymac grota w ogole.

No i o to właśnie chodzi, bo cyna nie ma trzymać się grota. Jeśli cyna "lepiłaby" się do grota to byłby znak, że jest on zniszczony. Przeanalizuj jeszcze materiały z początku tego kursu, było tam wyraźnie powiedziane jak poprawnie powinien przebiegać proces lutowania 😉

13 minut temu, Plemic napisał:

Do czego sluzy ta stala kalafonia skoro od niej ciemnieja groty?

Aktualnie jest już raczej rzadko używana, ponieważ spoiwa lutownicze zawierają odpowiedni topnik w sobie. Często też wykorzystuje się topniki w płynie, które nie zostawiają brudnych śladów i można je łatwo doczyścić. Nigdzie w kursie nie korzystamy z takiego stałego topnika, więc trochę nie potrzebnie utrudniasz sobie nim zadanie 😉

Elementy przewlekane mogą też być montowane w sposób "militarny". Tak ten sposób nazywali elektronicy starszej daty z utrzymania ruchu.

Po przewleczeniu końcówek elementu przez otwór w płytce nadmiary końcówek się obcina, po czym wystające końcówki zagina się aż do setknięcia zagiętej końcówki z padem a na końcu w typowy sposób się je lutuje.

Takie połączenia maja zastosowanie w urządzeniach narażonych na drgania np. urządzenia w samochodach, sterowniki zgrzewarek, sterowniki w innych urządzeniach przemysłowych.

@paul0 faktycznie, są różne szkoły. Jednak w przypadku projektów hobbystycznych zaleca się zwyczajnie ucinanie zbędnych wyprowadzeń - to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie 😉

Witam.

Kurs przerobiłem i chciałbym napisać, że nie odbiega on poziomem od innych kursów – czyli jest bardzo dobry. :-)
Żałuję jedynie, że tak późno odkryłem te kursy. :-(

Dziękuję serdecznie, za ogrom pracy, który wkładacie w przygotowani kursów i Waszą działalność na forum.

Pozdrawiam serdecznie.

• Lubię! 1

@Artulino bardzo miło czytać takie opinie 😉 Cieszę się, że kurs był pomocny! Jakie dalsze plany, za który kurs zabierzesz się teraz?

Witam.

Kurs podstawy elektroniki jest za mną, Arduino część pierwsza za mną. To może druga część Arduino? Tylko pewnie już w listopadzie (budżet na elektronikę już mocno przekroczyłem :-) ).

Pozdrawiam serdecznie.

• Lubię! 1

@Artulino elektronika 2 lub Arduino 2 to będzie dobry wybór. Powodzenia podczas dalszych eksperymentów 🙂

Pora na przygodę z ostatnim rozdziałem kursu lutowania.

Tak jak podczas całości mojej nauki, zanim odpaliłem stację sięgnąłem po płytkę stykową. Zresztą czytając wątek widzę, że to dość popularny pomysł- nie dziwię się, niesamowicie rozwija! Nie przeczę, lekko się przeraziłem widząc schemat. Niemniej krok po kroku zabrałem się za jego rozgryzanie.

Połapanie się, która nóżka NE555 jest która było karkołomne. Schemat niewiele tutaj pomaga- nie odzwierciedla bowiem rzeczywistego rozstawienia pinów. Oczywiście sprawdziłem notę katalogową układu, ale zupełnie mi to nie pasowało do ścieżek na PCB. Problematyczny był pin 8, którego położenia w dedykowanym mu miejscu na płytce nijak nie mogłem zrozumieć. Ścieżka od bieguna dodatniego łączy się z pinem 4 (co się zgadza), ale do ósmego jej daleko... Zastanawiałem się, czy może posiadam jakąś czarodziejską wersję NE555 z wyprowadzeniami w lustrzanym odbiciu.

Dopiero po dłuższej chwili zorientowałem się, że przeoczyłem zworkę, która łączy ścieżkę od bieguna dodatniego z tą, która prowadzi do kondensatorów C1 i C2. Na schemacie również nie było to dla mnie tak wyraźne, gdyż ta część układu nie jest połączona łopatologiczną linią z pinem 8 na rysunku (oczywiście nie musi być, no ale moje umiejętności czytania schematów na razie są jakie są). Teraz wszystko grało.

Nie wiedząc, jak wszystko ułoży się na płytce i ile zajmie miejsca zdecydowałem się na samym środku wpiąć układ scalony i budować od niego na zewnątrz, pin po pinie. Pomagałem sobie schematem ideowym i datasheetem NE555, w niepewnych momentach po prostu patrzyłem pod światło na PCB i analizowałem przebieg ścieżek.

Staranność się opłaciła- całość zadziałała za pierwszym podłączeniem (zdj. 1 i 2). Szczerze, to właściwie nadal nie mam bladego pojęcia jak to urządzonko działa, ale będę to sobie analizował na spokojnie jak kiedyś przysiądę do drugiej części kursu elektroniki.

Dopiero teraz przesiadłem się do stanowiska lutowniczego. Lutowanie idzie mi coraz sprawniej. Zaliczyłem tylko jedną gafę, mianowicie kondensator C1 zamontowałem w miejsce C4- zorientowałem się przed uruchomieniem układu, więc katastrofy nie było. Cóż, trochę praktyki z plecionką nie zaszkodzi. Luty tradycyjnie publikuję na zdjęciu, także jeżeli są błędy to proszę, zwróćcie mi uwagę (zdj. 3).

Wszystko zadziałało "od strzała" (zdj. 4). Na zdjęciach oczywiście nie widać, jak miga - musicie mi wierzyć na słowo 😉

Tym sposobem ukończyłem całość kursu (zdj. 5). Satysfakcja z konstruowania własnych układów niemal od zera jest nie do opisania. Miło się patrzy na porównanie lutów, które wykonałem na pierwszej płytce z tymi, które robiłem teraz. Progres jest bardzo wyraźny i niezwykle cieszy. Czuję jednak niedosyt- bardzo chętnie poparzyłbym sobie palce jeszcze przy kilku układach 😉 Gdzieś na Forbocie przeczytałem o planowanej drugiej części kursu lutowania. Piszę się obydwoma rękami 🙂

@Treker, raz jeszcze serdeczne dzięki za ten kurs i gratuluję zasłużonej popularności, jaką się cieszy!

IMG_20200125_001520.thumb.jpg.31ab74fd8ce8c2193da8851652a45b9a.jpgIMG_20200125_001502.thumb.jpg.74bc7ce31ff1a64d96e1c342a1921a1f.jpgIMG_20200125_012005.thumb.jpg.fcdcf84237e71504337f6392794f9290.jpgIMG_20200125_011757.thumb.jpg.53fcbe1136930de7f54f32af0e273ee0.jpgIMG_20200125_012712.thumb.jpg.830c4c5dbd5cef616c2c3a4afa847078.jpg

@mligiera super, bardzo miło było obserwować Twoje postępy 🙂

4 godziny temu, mligiera napisał:

Połapanie się, która nóżka NE555 jest która było karkołomne. Schemat niewiele tutaj pomaga- nie odzwierciedla bowiem rzeczywistego rozstawienia pinów. Oczywiście sprawdziłem notę katalogową układu, ale zupełnie mi to nie pasowało do ścieżek na PCB. Problematyczny był pin 8, którego położenia w dedykowanym mu miejscu na płytce nijak nie mogłem zrozumieć. Ścieżka od bieguna dodatniego łączy się z pinem 4 (co się zgadza), ale do ósmego jej daleko... Zastanawiałem się, czy może posiadam jakąś czarodziejską wersję NE555 z wyprowadzeniami w lustrzanym odbiciu.

Na pewno wszystko będzie znacznie prostsze, gdy przestudiujesz nasze kursy elektroniki - wtedy NE555 powinno być dla Ciebie już znacznie mniej tajemnicze. Daj znać później czy tak było 🙂

Gdzieś na Forbocie przeczytałem o planowanej drugiej części kursu lutowania. Piszę się obydwoma rękami 🙂

Tak, plany są - nawet na biurku mam teraz prototypy nowych układów, ale nie wiem kiedy dokładnie kurs się pojawi (musimy wcześniej dokończyć kilka zaległych publikacji). W każdym razie będę o wszystkim informował na blogu.

@Treker, raz jeszcze serdeczne dzięki za ten kurs i gratuluję zasłużonej popularności, jaką się cieszy!

Dziękuję i życzę powodzenia w dalszej nauce elektroniki!