Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #2 - algebra Boole'a w praktyce

Pomocna odpowiedź

Dzięki za odpowiedzi .  Układ wymyślony ale nie przemyślałem działania kondensatora. Chodziło mi o coś co zaczyna przepuszczać prąd dopiero jak się naładuje , jest takie coś?

Edytowano przez jas123
37 minut temu, jas123 napisał:

zaczyna przepuszczać prąd dopiero jak się naładuje

No ale przecież sam proces "ładowania" tego mitycznego elementu musi być z definicji zjawiskiem gromadzenia w nim jakiejś energii. A ta przepływa tylko wtedy gdy płynie prąd. W kondensatorze, gdy płynie prąd rośnie na nim napięcie a energia gromadzi się w polu elektrycznym. W indukcyjności przepływ prądu powoduje gromadzenie energii w polu magnetycznym. Jednak te dwa elementy zachowują się zupełnie inaczej: na kondensatorze nie możesz bezkarnie zmieniać napięcia bo musiałbyś dostarczać ogromną energię w krókim czasie a dławik z kolei nie pozwala na szybkie zmiany prądu, za to napięcie na nim możesz zmieniać dowolnie szybko. Może któryś z tych dwóch elementów jednak Ci przypasuje, choć nadal nie wiemy co kombinujesz. Układów generatorów jest jak mrówków: począwszy od tych dwustanowych opartych na przerzutnikach (układach z histerezą) i stałych czasowych RC lub RL do harmonicznych opartych na liniowych wzmacniaczach i obwodach RLC (w dowolnej kombinacji). Gdzieś zawsze jest jakiś element aktywny (przerzutnik, wzmacniacz, coś z ujemną rezystancją) i pasywna pętla sprzężenia zwrotnego wyznaczająca parametry czasowo-częstotliwościowe. 

• Lubię! 2

Witam!

Właśnie skończyłem pierwszą lekcje i powiem wam że pomimo iż temat jest mi znany z programowania to stworzenie bramek samemu jest bardzo ciekawe i wciągające 😄

Co do NAND to tak to zaprojektowałem:

20200722_191712.thumb.jpg.500e34c8b6d57a6c163f21a1b2f4d407.jpg

a co do odpowiedzi to:

1. odp = 0
  2. odp = 1
  3. odp =0

Dodatkowo zabieram się za  pracę nad XOR'em bo temat poruszony wyżej 😄

Pozdrawiam
Ruby

• Lubię! 2

Też się zawiesiłem nad kolejnością w:

1 NAND 1 NAND 0 = ?

Już miałem pisać pytanie jak to policzyć, ale zauważyłem, że już była niezła dyskusja na ten temat... 😀

Bardzo rozbawiło mnie to:

Dnia 12.12.2019 o 11:04, Zealota napisał:

Przykład z AND'ami hmm, to co bramka 3 wejściowa AND sprawdza "gdzie jest nawias" lub "czy lewa czy prawa strona" 

20210124_180626.jpg

20210124_181631.jpg

• Lubię! 1
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 30.03.2020 o 08:01, Gieneq napisał:

@ewgron tak zgadza się, dobrze policzyłeś 🙂 w szczególności w przykładzie 3 jest ciekawa sytuacja gdyż jeden człon jest do samego końca 1 logiczną, ale ostatecznie przez iloczyn wynik jest zerowany.

Ale jak w tym drugim rownaniu moze wyjsc 0 skoro jest 1nand1nand0 czyli znajduje sie tak to 0 i nie ma samych 1

@pilar to musisz wywnioskować i pomocą są tu nawiasy, zobacz rysunek który umieściłem kilka postów wyżej:

Dnia 23.08.2021 o 07:52, Gieneq napisał:

image.thumb.png.b0cc45cefe5e1731b2c3568fa4823f76.png

Tyczy się on operacji NAND ale z NOR jest podobnie (tylko inny funktor).

@wieniek04 witam na forum 🙂 

Tak zgadza się.

1. NOR po prawej stronie ma 1 więc na 100% będzie 0,
  2. Wychodząc od lewej dojdziemy do 0 NAND 0 = 1,
  3. Z pierwszego nawiasu wychodzi 0, a iloczyn czegokolwiek z 0to 0.
  • Lubię! 1