Skocz do zawartości

Kurs budowy robotów - #2 - sterownik robota, czujniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Tak jak już gdzieś pisałem - na ten moment skupiam się na kursie, więc wszystkie potrzebne elementy omawiane są w odpowiednim momencie. Niedługo zostanie zmontowana "większa" ilość shieldów, wtedy część trafi do osobnej sprzedaży w Botlandzie. Wtedy wszystkie informacje (schemat ideowy, blokowy, opisy) pojawią się zarówno na stronie dystrybutora (Botland) jak również na naszym blogu. W tej chwili nie mam jeszcze konkretnej daty, jednak na pewno będzie to w lutym.
Czy cos juz wiadomo w tej sprawie?

Moze przeoczyłem ale jaki jest konkretnie typ silniczków uzytych w zestawie, nie umiem tam odczytac typu a zastanawiam sie nad podmianą na "lepsze" w sensie "sparowane lub bardziej powtarzalne" albo z enkoderami.

Kurs i zestaw do budowy sa po prostu swietne, mam niezła zabawę podczas montazu i uruchamiania

Link do komentarza
Share on other sites

wojtek_p, jeśli chodzi o udostępnienie w sprzedaży samego shieldu oraz schematów, to wszystko zostało uczynione w marcu, dokładnie tutaj: Wszystko do robota na jednej płytce – FORBOT Robot Shield Jeśli chodzi o dobór innych silników, to na naszym podwoziu są przygotowane dodatkowe otwory do montażu standardowych silników POLOLU. Mowa o tego typu napędach (i mocowaniach): https://www.pololu.com/product/989 Jeśli szukasz mocniejszych silników z opcją dodania enkoderów, to proponowałbym pójść właśnie w tym kierunku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rozumiem, ale elektrycznie ze tak powiem parametrami silniczki sa podobne?, nie znam parametrów tych "oryginalnych" dlatego tez dopytuję. Sprawdzę wymiary i spróbuje dalej sie pobawić z innymi silniczkami

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Mam problem z pierwszym programem ponieważ nie działa to wszystko tak jak to zostało ukazane na filmiku. Chodzi o świecenie diody i bzyczek po naciśnięciu przycisku.

Po zmontowaniu układu i podłączeniu napięcia okazało się, że płytka w połączeniu z arduino nie włącza się szybki pomiar multimetrem rozwiązał problem gdyż okazało się że problemem jest koszyk z bateriami a mówiąc bardziej szczegółowo przerwany kabel. Obcięcie przewodu i zlutowanie problem rozwiązało.

Niestety funkcja programu nadal nie jest wykonywana. Wciśnięcie przycisku nie wywołuje włączenie bzyczka i diody (bzyczek i dioda są sprawne modyfikacje programu to potwierdziły).

Pzdr

I na marginesie super robota z tymi kursami

Link do komentarza
Share on other sites

lukguz, witam na forum 🙂 Cieszę, że problem koszyka udało się szybko rozwiązać. Co w takim razie dokładnie nie działa? Jaka modyfikacja programu sprawia, że brzęczyk i przycisk działają poprawnie? W shieldzie nie wprowadzaliśmy żadnych zmian, więc raczej wszystko powinno działać tak, jak było tu opisywane 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Modyfikowałem tak program by sprawdzić świecenie diody i bzyczek (by wyeliminować uszkodzenie tych części), dioda świeci poprawnie bzyczek wydaje dźwięki tylko w połączeniu z przyciskiem to nie działa. Wciśnięcie go nie powoduje żadnej reakcji.

Myślałem, że może to wina Arduino ale mam drugą płytkę i ten sam objaw.

Konstrukcję jeździka już złożyłem i całość jeździ bez zarzutów.

Link do komentarza
Share on other sites

lukguz, możesz sprawdzić miernikiem, czy przycisk działa (po wciśnięciu zwiera swoje wyprowadzenia)? Do tej pory nikt nie zgłaszał takiego problemu, więc ciężko od razu znaleźć rozwiązanie, ale na pewno sytuacja się wyjaśni 😉

Link do komentarza
Share on other sites

lukguz, hmm nie wiem jak dokładnie to zmierzyłeś, więc ciężko ocenić wynik pomiaru. Najlepiej sprawdzić przycisk, gdy shield jest odłączony od zasilania i Arduino. Przytknij końcówki miernika do punktów zaznaczonych na poniższym zdjęciu. Miernik możesz ustawić np. w tryb pomiaru oporu. Przy wciśniętym przycisku powinieneś odczytać tam bardzo małe wartości, rzędów pojedynczych Omów (lub nawet mniej).

Oczywiście jeśli coś jest uszkodzone, to wymienimy shield. Wybacz, że tak marudzę, ale do tej pory za każdym razem, gdy jakaś płytka wracała do nas jako "uszkodzona" okazywało się, że wszystko z nią dobrze i problem leżał gdzieś indziej 😉

Możesz jeszcze dla testu wgrać taki program testowy:

void setup() {
 Serial.begin(9600);
 pinMode(2, INPUT);
}

void loop() {
 if (digitalRead(2) == LOW) {
    Serial.print("#");
 } else {
    Serial.print(".");
 }

 delay(100);
}

Jeśli kupiłeś zestaw niedawno*, to po wgraniu tego programu w monitorze protu szeregowego powinny wyświetlać się kropki, a po wciśnięciu przycisku znaki "#". Efekt działania programu w praktyce (gdy kilka razy wcisnąłem przycisk na różny czas):

* napisałem niedawno, ponieważ w kilku pierwszych sztukach montowaliśmy przyciski w odrobinę inne konfiguracji przez co ich działanie jest odrobinę inne (dotyczy to jednak tylko zestawów zamówionych w grudniu 2016/styczniu 2017).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Na 99% coś z tym przyciskiem. Mierzyłem napięcie na zaciskach w tym miejscach co zaznaczyłeś. Pomiar oczywiście na włączonym zasilaniu wykonywałem. Skoro potencjał wynosi 5V to po naciśnięciu przycisku powinien zmaleć do wartości blisko 0. Wieczorem usiądę zmierzę jeszcze omomierzem i sprawdzę co pokazuje monitor portu.

[ Dodano: 14-06-2017, 21:05 ]

A więc tak pomiary bez zmian przy wciśniętym przycisku wartość około 11 kom i tak samo gdy przycisk nie jest wciśnięty. Po załadowaniu programu czasem # wyskakiwał ale trzeba było długo i mocno przycisk trzymać. Przy pojedynczym wciśnięciu udawało się uzyskać pozytywny wynik coś około raz na 10 wciśnięć. Długie i mocne przyciśnięcie też nie zawsze działa raz zaskoczy a raz nie.

[ Dodano: 14-06-2017, 21:06 ]

a i zestaw kupiony tydzień temu

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.