Skocz do zawartości

Kurs budowy robotów - #2 - sterownik robota, czujniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

bardzo podobają mi się Państwa kursy, po mimo że nadal uważam się za początkującego uważam że już wiele się nauczyłem. Posiadam już 4 państwa zestawy do kursów. Niestety z tym nie mogę dać sobie rady (podejrzewam uszkodzony układ).

Pomimo podpięcia wszystkiego jak w kursie niestety nie działa mi zasilanie zewnętrzne układu. Podaje 9,7V z baterii które przyszły w zestawie i nie działa. Jeżeli podepnę zasilanie pod arduino - układ razem z buzzerem zaczyna działać. Co robić w tej sytuacji?

 

Zamieszczam poglądowe zdjęcia:

https://drive.google.com/open?id=1CT0_O7S1m_Ei-pFmLxQbFQCiJIyIZYhg

 

PS: Na kilku fotach mam switch'a ustawionego na OFF - są one tylko w celu pokazowym. Zdjęcie ze switchem ustawionym na ON wyszło niestety rozmazane a teraz mam już układ rozłożony - jeżeli trzeba będzie to go złożę i zrobię fotki jeszcze raz ale nie one są tutaj najważniejsze 🙂.

Otrzymałem pełne wsparcie Damiana, łącznie z wysłaniem nowego shielda. Okazało się że wina leży po mojej stronie - złe połączenie styków 🙂 świadczy to o profesjonalnym podejściu do klienta.

Link do komentarza
Share on other sites

Mortis133, witam na forum!

Przepraszam za kłopot, to chyba pierwszy taki przypadek. Wyślij proszę do mnie przez prywatną wiadomość Twój adres (lub, jeśli wolisz, numer Paczkomatu) wraz z numerem telefonu. Wyślemy kurierem nowy shield i zorganizujemy odbiór tego, który masz. Zobaczymy co się w nim uszkodziło. Jeśli dostanę adres do 10 rano, to paczka pojedzie do Ciebie na 99% jeszcze tego samego dnia.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Dostałam Wasz zestaw do robota, zostaw był już wcześniej składany przez inną osobę. Natomiast najprawdopodobniej jeden silnik jest uszkodzony. W związku z tym chciałam dokupić sam silnik, ale nigdzie nie mogę znaleźć parametrów i nie wiem jaki silnik będzie odpowiedni?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Nunki niestety nie, na obecnej wersji shieldu nie ma bezpośredniego dostępu do 3,3V. Możesz się jednak dolutować do odpowiedniego pinu na złączu i doprowadzić do modułu zasilanie przewodem. Alternatywnie możesz poszukać modułu BT, który dedykowany jest do pracy z układami na 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

@Administrator Kupiłem u Was CZ-HC-05 to jest ta chyb lepsza wersja i jeśli dobrze rozumiem, różne fora to można podłączyć pod 5 v? wczoraj ze 4 godziny poświęciłem na podłączenie tego modułu do Waszego robota, próbowałem połączyć się przez putty, przez aplikacje na android, przez arduino ide, ostatecznie się nie udało i jestem wypompowany po tylu godzinach czytania poradników, filmów na yt itp. Chcę sterować robotem przez bluetooth.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Nunki napisał:

Kupiłem u Was CZ-HC-05

Tak dla formalności: nie mogłeś kupić go u nas, bo Forbot nie prowadzi żadnego sklepu, ale rozumiem, że chodzi Ci pewnie o Botland, który dystrybuuje nasze zestawy 😉 Niestety nie jestem w stanie znaleźć u nich żadnego modułu z takim symbolem. Możesz podlinkować co dokładnie kupiłeś? 

Link do komentarza
Share on other sites

@Oskar_Zaremba w 9 części tego kursu jest odpowiedź jak używać ekspander, znajdziesz to w spisie treści. Czy czujnik ultradźwiękowy można podpiąć do ekspandera? Obawiam się że nie, ale możesz spróbować. Ekspander z faktu sterowania szeregowego jest nieco wolniejszy. Lepiej żebyś podłączył dalmierz do Arduino a ekspanderem sterował jakieś LEDy, przyciski, przekaźniki itp.

Edytowano przez Gieneq
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam dwa pytania.

Po pierwsze jak to właściwie jest osadzone, czy wsadzone? Tutaj jest opisane głównie podłączanie zasilania, natomiast mam słabe wyobrażenie jak to właściwie "siedzi" na arduino, to się jakoś wciska?

Po drugie z skąd wiadomo że na danym pinie jest buzer, czy przycisk, to jest jakoś z góry nadane czy idzie to jakoś określić?

 

Link do komentarza
Share on other sites

@kordix witam na forum!

7 godzin temu, kordix napisał:

jak to właściwie "siedzi" na arduino, to się jakoś wciska?

Tego typu urządzenia nazywa się 'shieldami' i siedzą na wcisk. Wtyka się je złączami goldpin w płytkę Arduino tworząc "kanapkę".

7 godzin temu, kordix napisał:

Po drugie z skąd wiadomo że na danym pinie jest buzer, czy przycisk, to jest jakoś z góry nadane czy idzie to jakoś określić?

Jest to opisane na soldermasce shieldu, albo samemu dochodzisz mając miernik co gdzie jest połączone, albo korzystasz z kursu gdzie jest to opisane w poszczególnych częściach, albo korzystasz ze specyfikacji dostępnej do pobrania np na stronie Botlandu.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Dziś dotarł do mnie zestaw - wszystko działa bez zarzutu ale jednak jest jeden problem. Po pierwszym przłączeniu zasilania shielda z OFF na ON nie da się wyłączyć zasilania.Tzn przełącznik cały czas odbija i wraca na stan ON. Jest na to jakieś rozwiązanie? Problem leży w płytce?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.