Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Komentator

Lekka i wytrzymała struktura 3D z grafenu

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Już od dawna wiadomo, że możliwości grafenu są niemalże nieograniczone, przynajmniej w teorii. Zastosowanie tej struktury w praktyce jest jednak nadal stosunkowo rzadkie...Wynalazcy z MIT zaprezentowali trójwymiarową strukturę z grafenu. W porównaniu ze stalą, całość jest 10 razy bardziej wytrzymała!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Mam kilka uwag co do artykułu:

Po 1: Kostki nie były grafenowe -> Commercial Plastic (nawet tak na filmie mówią)

Tylko inspirowali się strukturą

Po 2: Miałem do czynienia z wytrzymałością materiału, materiałoznawstwem itd dużo do czynienia. Przy okazji sam obsługuję prasy hydrauliczne, film dowodzi jednej i dobrze znanej zasady, lokalne niedoskonałości na cienkościennych materiałach powodują pękanie, czyli model cienko ścienny właśnie będzie zachowywał się jak na filmie. Do tego struktura którą MIT wymyśliło jakby wymusza "zmianę" kierunku działania siły w materiale. Zachowanie kostki o grubszych "profilach" też było dość intuicyjne.

Widać tu że mamy do czynienia z większym wypełnieniem objętości, czyli materiał sam w sobie powinien lepiej reagować na siły ściskające.

Na dodatek, karb który spowodował pęknięcie a następnie "eksplozję", niejako wywołał reakcję łańcuchową (tak jak rozpadające się koło zamachowe jeżeli dojdzie do pęknięcia).

Nihil Novi

PS pękanie tego cienkiego "trwało" tak długo ze względu na zasadę działania prasy hydraulicznej... Zanim okładki prasy ponownie dotknęły badany obiekt trwało to dużo więcej niż samo naprężenie materiału i jego pękanie.

A i żeby było jasne, dlatego np stosuje się konstrukcje w postaci ramy (zwiększenie odległości pracy, szczególnie na momenty gnące, przy tej samej ilości materiału) lub też odpowiednich profili (szczególnie w automotiv) bo jest to związane z prawami fizyki.

Jedyne powiązanie tego artykułu z Grafenem jest fakt że przyglądali się strukturze Grafenu i zbudowali model oparty o obliczenia.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...