Skocz do zawartości

Logicoma-kun


deshipu

Pomocna odpowiedź

Niekoniecznie 🙂 Jeśli skleisz te dwie zębatki, które nałożone są na oś potencjometru i usuniesz te nadmiarowe, otrzymasz serwo o kilkukrotnie większej prędkości i takiej samej obudowie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zobaczymy. Śruby pewnie wymienię na akrylowe, jak już dotrą, więc będzie trochę lżejsze. Jestem dobrej myśli, bo nogi będą pod dość stromym kątem, więc ta dźwignia nie jest taka duża. Najwyżej będę skracał albo wymienię serwa z SG90 na SG92R, które mają większą siłę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzisiaj znalazłem w sklepie w dziale "arts and crafts" akrylowe "bombki" dokładnie właściwego rozmiaru, więc zdecydowałem, że zabiorę się za oko. Dotychczas używałem połówki pudełka, w którym były sprzedawane małe plastikowe zwierzątka w automacie na monety, ale po pierwsze nie było do końca przezroczyste, po drugie z miękkiego plastiku, a po trzecie miałem tylko jedno i bałem się eksperymentować. Teraz mam źródło, więc jak zepsuję, to mogę kupić nowe.

Wewnątrz oka ma się w tym robocie znaleźć czujnik odległości, który będzie jego namiastką wzroku. Dodatkowo, dzięki temu, że oko jest ruchome, robot będzie mógł ocenić kąt, pod jakim jest przed nim przeszkoda, albo "skanować" otoczenie w poszukiwaniu obiektu. Niestety, miejsca nie ma wiele, więc trzeba użyć jakiegoś małego czujnika. Doskonała okazja, żeby w końcu wtkorzystać VL6180X, które się u mnie walają.

Płytki do nich zamówiłem już jakiś czas temu, wciskając je razem z inną płytką, bo zostało trochę miejsca. Płytka jest bardzo mała, dużo mniejsza niż te sprzedawane przez Sparkfun:

Niestety, czujnik ma obudowę QFN is przylutowanie go lutownicą wymaga umiejętności, których ja nie posiadam. Musiałem wybrać się do lokalnego FabLabu i skorzystać z hot air guna. Ale udało się. Elementy na drugiej stronie przylutowałem już konwencjonalnie:

Szybki test z biblioteką Sprakfuna potwierdził, że czujnik działa. Teraz tylko wkleić go w oko za pomocą hot glue i zrobić dziurkę na soczewki. Niestety, okazało się, że czujnik używa na tyle głębokiej podczerwieni, że ten akryl już nie jest dla niego przezroczysty. Więc trzeba było zrobić dziurę. I niestety, metodą prób i błędów doszedłem do tego, że żeby mieć dobre odczyty, to ta dziura musi być całkiem spora. Trochę psuje mi to wygląd robota, ale cóż.

Na koniec wkleiłem z tyłu serwo z obciętymi uszkami tak, żeby ośka wypadała w środku kuli.

No i zainstalowałem w robocie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zastanawiam się jak najlepiej byłoby oddzielić dwa roboty, o których piszę w tym wątku, jako że Logicoma Kun w tej chwili ma niewiele wspólnego z Katką (fizycznie są to dwa osobne roboty o podobnej początkowej konstrukcji).

Czy jeśli stworzę nowy opis dla Logicomy, to dałoby się przenieść posty go dotyczące do tamtego wątku?

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, jak wygląda chód tej drugiej wersji przypominającej pająka? Na filmiku dokładnie nie zaobserwowałem, ale czy to jest tak, że końcówka prawej tylnej nogi podnosi się, przesuwa do przodu i opuszcza? I tak dla nogi przedniej prawej, tylnej lewej i przedniej lewej? Czy można to zrobić, ustawiając serwa pod odpowiednim kątem czy kinematyka odwrotna jest konieczna?

Przepraszam za ciągłe pytania, ale nastawiłem się na zrobienie czegoś chodzącego i wybór padł na to 🙂 Nawet już sobie serwa kupiłem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zdecydowanie wolę pytania niż kompletny brak zainteresowania.

Chód składa się z trzech części, mających miejsce jednocześnie:

1. wszystkie nogi które dotykają ziemi przesuwają się równomiernie w tył ze stałą prędkością,
2. robot przechyla się tak, aby odciążyć tę nogę, którą będzie podnosił,
3. robot podnosi i przesuwa naprzód nogi w kolejności takiej, jak napisałeś.

O ile samo robienie kroku można od biedy zrobić na zasadzie zadanych kątów serw, o tyle równomierne przesuwanie nóg w tył po płaszczyźnie podłogi, a do tego jeszcze przechylanie całego robota mogłoby być trudne. Na szczęście nogi mają tylko po dwa stopnie swobody, oba w tej samej płaszczyźnie, więc kinematyka odwrotna do tego jest banalna, na poziomie geometrii z podstawówki/liceum (w każdym razie przed nową maturą). Sprowadza się to po prostu do rozwiązania trójkąta o zadanych bokach.

[ Dodano: 21-05-2016, 21:12 ]

Przy okazji, wszystkie kody źródłowe są dostępne, więc możesz sobie kinematykę odwrotną odpatrzeć: https://bitbucket.org/thesheep/katka/src

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, mam dwa pytania:

Myślałeś nad więcej niż 3 stopniami swobody na nogę? Ma to sens w jakichś sytuacjach?

Co dalej planujesz? Może by im dodać manipulatory?

A w każdym razie gratuluję świetnych robotów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.