Skocz do zawartości
lubniewicz

Autonomiczy robot balansujący

Pomocna odpowiedź

W razie problemów, wątpliwości pisz. Przed przystąpieniem może zobacz sobie ciekawy wykład o PID. Dużo Tobie to powie: 

• Lubię! 1

Regulator zrobiony. Proszę o wskazówki regulacji. Czy teraz już robot powinien choć stanąć ?

(edytowany)

Jestem już, nie mogłem wcześniej odpisać - obowiązki zawodowe. Robot będzie już stał na ... kołach. Robot będzie trzymał około 0 st. lecz będzie uciekał na boki bo jeszcze nie będzie miał PID prędkości, który będzie zadawał kąt. Pamiętaj, że te nastawy które teraz zrobimy mogę ulec delikatnie zmianie, ponieważ dopiero finalną regulacje zrobi się mając w sumie 3 PID. Więc nie zdziw się jak będziemy musieli jeszcze te nastawy zmienić. Będę mówił w skrócie o poszczególnych członach jako P, I, D. Jak powiem że masz zwiększyć np D to będę miał na myśli zwiększenie "ram_rejestr.p_kd". Proponuje na razie nie zakładać blokady WINDUP. Proponuje jednak aby kontrolować, aby suma błędów nie była za duża. To wyjdzie w regulacji. Ok zaczynamy:

1. Ustaw kąt zadany na 0st.
  2. Zlikwiduj ograniczenie windup i wyświetlaj po UART jaki masz wynik na całym członie P, I, D oraz suma błędów (osobna dla każdego). Kąta już nie musisz wyświetlać po UART.
  3. Robota postaw pionowo. 
  4. Zwiększaj P aby robot zaczął oscylować w pobliży 0st, mam tutaj na myśli np w granicy od -5st do 5st. Ważne aby oscylował. Trzymaj robota w pionie, dłońmi trzymaj go z tyły i z przodu aby nie pojechał. Robot ma oscylować. Jak będzie oscylował to zmniejsz P tak aby już nie oscylował. To ma być tak na styk. Wiem, że mój opis jest mało dokładny ale lepiej nie umiem tego opisać. Resztę roboty przejmie człon I.
  5. Zwiększaj I aby robot znowu zaczął balansować. Jednocześnie sprawdzaj jaką masz sumę błędu. Nie może być ta wartość za duża. Szczegółowo o tym później napiszę.
  6. Teraz zwiększaj D, aż oscylacje będą mniejsze, krótsze. D można porównać do amortyzatora samochodowego. 
  7. Jak dobrze to ustawisz to robot powinien trzymać około 0 stopni i powoli odjeżdżać w tył lub przód. Mam tutaj na myśli, że może i musi przyspieszać w dany kierunek i ma trzymać około 0st. Nie może oscylować w miejscu ma delikatnie odjeżdżać w tył lub przód.

Jak to zrobisz przejdziemy dalej.   

PS. W żadnym wypadku dane wysłane po UART nie mogą blokować częstotliwości wywołania procesu 10ms. Ja to sprawdzałem na analizatorze stanów logicznych. To jest bardzo ważne. 

Edytowano przez lubniewicz
  • Lubię! 1