Skocz do zawartości

Sabre

Pomocna odpowiedź

Ja mam pytanie z innej mańki - jak przenieść elementy SMD w eaglu na warstwę bottom?

Piwsko Sabre, kminiłem dość nad tym, a tu taki psikus. Myślałem, że to się w ustawieniach elementu zmienia 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam pytanie z innej mańki - jak przenieść elementy SMD w eaglu na warstwę bottom?

Można też mając podniesiony element, przycisnąć rolkę, ale to w nie każdej myszce. Chociaż teraz mam tanią myszkę i też ten guzik tam jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sabre, pięknie projektujesz te płytki aż miło popatrzeć!

Jakby nie było i nie przesadzę ale to dziesiątki jeśli nie setki godzin siedzenia nad tymi płytkami, zauważcie, że to jest zmodyfikowana troszkę płytka Psotka2 i 3, więc została ona upakowana do granic możliwości. Fakt, że również liczy się doświadczenie, ale optymalizacji płytki nie można się nauczyć, trzeba to czuć. Ja mniej więcej z góry wiem gdzie powinny znajdować się poszczególne elementy na podstawie znajomości wyprowadzeń procka chociażby, ale projektując płytkę co chwila się coś zmienia. Prawda jest taka, że końcowy schemat zależy w dużej mierze od połączeń na płytce, nie na odwrót. Najpierw robi się schemat, ale projektując płytkę, zmienia się bardzo wiele połączeń, które nie są przywiązane do konkretnych pinów procesora. Oczywiście zdaje sobie sprawę z kilku "wad" niektórych ścieżek, ale nie są to zastosowania kosmiczne więc w moim wypadku w zupełności efekt końcowy mnie satysfakcjonuje.

mógłbyś wrzucić jeszcze schemat do powyższej płytki?

Schemat wrzucę przy publikacji Strider'a na diodzie, ale nie różni się on aż tak bardzo od schematu Psotka3.

jaki będzie napęd w tym nowym LF?

Jeśli chodzi o napęd to będą to silniki z Psotka2 z dużo większymi kołami, są to koła z modeli samochodów RC w skali 1:10 (średnica 66mm).

Zauważcie też, że pierwszy raz wykonałem płytkę do lfr'a, nie powiązaną z żadną konstrukcją, z żadnym podwoziem, płytka nie jest częścią składową robota powiązaną na stałe. Daje to ogromną możliwość modyfikacji nadwozia, czujników i oprogramowania, bez zmiany i ingerencji w część wykonawczą. Dodatkowo płytka ta ma kilka trików zastosowanych już w Psotku3. Jest to np. złącze do LCD 2x8, które jest jednocześnie złączem do programowania procesora.

Tylko kilka osób wiedziało do tej pory o tym, że już powstają plany kolejnego robota 😃, pomimo, że będzie to również lfr to będzie to już zupełnie inna bajka. Nie wybiegajmy aż tak daleko w przyszłość, najpierw Strider, potem zobaczymy.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to np. złącze do LCD 2x8, które jest jednocześnie złączem do programowania procesora.

rewelacyjny pomysł!

następny LF, którego będę robił też będzie z osobna płytką główną.

bo chce, żeby był przegubowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Akumulatorki ładuję zrobioną przez siebie ładowarką na 2 LM317, jeden działa jako źródło prądowe, drugi napięciowe, czyli zgodnie z zasadami ładuję CC/CV (stały prąd/stałe napięcie). Informacje o akumulatorkach są podane w pierwszym poście.

Interesuję mnie zasada działanie tej ładowarki. Możesz podać schemat? Niby wydaję się proste stałe napięcie i prąd. Ale czy pomimo tego możesz regulować napięcie i prąd?

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat tej ładowarki to 2 standardowe aplikacje LM317 obydwie dostępne w datasheet'cie. Jeden układ wraz z rezystorem (określającym prąd) pracuje jako źródło prądowe, to źródło zasila drugiego LMa, który pracuje w typowej aplikacji regulowanego zasilacza, z tym, że potencjometr 5k jest wieloobrotowym precyzyjnym potencjometrem, na tym zasilaczu na stałe ustawione jest napięcie 4,20V. Prąd wybieram za pomocą zworek i 4 różnych rezystorów na źródle prądowym, mam tam 20, 125, 250, i około 600mA, więc różne kombinacje dają różne wartości prądów.

Schemat ładowarki:

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, powiedz jaki mikrokontroler był najlepszy z tych wszystkich które zastosowałeś? Czy Attiny26 był dobry? Który z tych procków był najmniej awaryjny? Bo mi moja atmega 8 nie daje spać po nocach... (PWM i diody działają, a wejścia już nie, nawet z przycisku nic nie odczytuje)

Link do komentarza
Share on other sites

Podeślij mi na PW soft i schemat to je przejrzę, może coś źle robisz. Ja nie miałem z żadnym z tych procków problemów. Attiny26 użyłem ponieważ miał wyprowadzenia ADC w jednej linii obok siebie, natomiast Atmega168 w Psotkach2 i 3 ponieważ jest to jeden z 3 chyba procków, na których działa w Bascomie obsługa PWMów na wszystkich kanałach wszystkich timerów zgodnie z poleceniami Bascomowymi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ze względu na doświadczenia z Psotkiem2, płytkę do Psotka3 zamówiłem w firmie SATLAND prototype. Koszt wykonania 2 sztuk: 174zł (7 dniowy termin realizacji płytki, metalizacja otworów, płytka dwustronna, cynowanie HAL, soldermaska, frezowanie wcięć pod koła, wysyłka kurierem)

Wszystko napisane.

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki pochodzą z mojego supertajnego źródła - pewien pan z Wolumenu. Kupiłem od niego sporo silników, które posiadam, a które były użyte w moich linefollowerach. Silniki są produkowane przez firmę Portescap, mają dołączoną kilku stopniową przekładnię. Niestety napisany przeze mnie soft nie jest w stanie zapanować nad nim. Jest bardzo lekki, i ma dość wąsko rozstawione koła. Panuję nad nim do 90/255 PWMu przy zasilaniu z 2 li-poli. Powyżej lfr jest już nie do opanowania. Może kiedyś powalczę jeszcze z softem do niego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.