Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Podłączanie i obsługa urządzeń zewnętrznych w robotyce i elektronice


Pomocna odpowiedź

Nie zgodzę się z pojemnościami przy tb6612. Zawsze powinno stosować się zalecane przez producenta mostka. Sharp gdy wykryje przeszkodę podaje stan L.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Drugi schemat przedstawia podłączenie do przetwornika analogowo-cyfrowego mikrokontrolera. Jest to nieco wolniejszy sposób, jednak do początkowych konstrukcji jak i nawet tych lepszych jest to rozwiązanie często stosowane.

Moim zdaniem to zawsze odczyt przez komparator będzie szybszy od ADC

Do wyjścia LM339 konieczne jest dołączenie rezystora pull-up o wartości ok. 100k, gdyż ma wyjście typy „otwarty kolektor”. Gdy czujnik wykryje linię, na wyjściu pojawi się stan wysoki.

Lub włączyć rezystor Pull-up w uC 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sharp gdy wykryje przeszkodę podaje stan L.

Masz rację, źle odczytałem diagram w datasheet :-> . Poprawione.

Zawsze powinno stosować się zalecane przez producenta mostka.

Masz rację, poprawiłem również. Ale na przykład w L293D w nocie nie ma na schematach narysowanych kondensatorów (chyba że czegoś nie doczytałem), a takie się stosuje.

A jak silnik będzie pobierał duży prąd to nie lepiej jest dać większy kondensator od 10uF low ESR?

Pytam, bo nie wiem do końca jak to jest.

Moim zdaniem to zawsze odczyt przez komparator będzie szybszy od ADC

I tak też napisałem:

Drugi schemat przedstawia podłączenie do przetwornika analogowo-cyfrowego mikrokontrolera. Jest to nieco wolniejszy sposób,
😉
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja w swoim robocie posiadam L298 i szczerze mówiąc nie mam tam żadnego kondensatora. Wszystko działa bez najmniejszych problemów

Masz rację. Jednak gdzieś przeczytałem (elportal chyba), że dobrym nawykiem jest odprzęganie każdego pinu zasilającego. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat zasilania TSOP'a jest nieprawidłowy. Nie ma sensu zasilanie odbiornika IR przez rezystor chyba, że za nim jest kondensator filtrujący. No i warto wspomnieć o dość dużym opóźnieniu od 7 do 15 okresów sygnału wejściowego, spowodowanym filtrowaniem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma sensu zasilanie odbiornika IR przez rezystor chyba, że za nim jest kondensator filtrujący.

Sugerowałem się notą, gdzie rzeczywiście jest kondensator za rezystorem. Nie pomyślełem, że robi to taką różnicę :-> . Już poprawiam.

Dzięki za wszelkie uwagi.

Link do komentarza
Share on other sites

Drugi schemat przedstawia podłączenie do przetwornika analogowo-cyfrowego

Na drugim schemacie pokazany jest komparator a nie ADC 😋 Jak każdy człowiek, bardziej rozwinięty zmysł mam do zapamiętywania obrazków(schemat w tym przypadku) niż tekstu.Wprowadziłeś mnie w błąd :DD

Link do komentarza
Share on other sites

Na drugim schemacie pokazany jest komparator a nie ADC

eehh, rzeczywiście. Dopracowywałem ten artykuł od południa, nie licząc dni wcześniejszych, toteż proszę wybaczyć niektóre błache "byki". 😋

Dzięki. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Po takim szybkim helikopter-wiu. Przy mostkach piszesz o L293D w wstawiłeś schemat dla L293N, wypadało by wspomnieć czym te mostki się różnią tzn. L293D - ma w sobie diody przepięciowe, a L293N ich nie ma.

Opis najprostszego sterowania moskiem jest OK, może lepiej nowicjuszom nie męcić głowy PWMem.

Przy TSOPach też wypadało by wymienić podstawowe częstotliwości nośne. jest ich 6 standardowych 30, 33, 36, 38, 40 i 56KHz.

Link do komentarza
Share on other sites

Przy mostkach piszesz o L293D w wstawiłeś schemat dla L293N,

Trochę nie rozumiem. Na schemacie jest mostek L293D. Który mostem masz na myśli?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli mam coś doradzić staraj się nie prowadzić połączeń przez układ scalony, ponieważ źle to wygląda i co gorsze prawie ni widać tego połączenia (masa na schemacie dotyczącym mostka L293D).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.