Skocz do zawartości

[Mechanika] Przekładnie mechaniczne


Elektryk0

Pomocna odpowiedź

Ta jednostka kg/cm to jakaś pomyłka, moment jest określany jako siła*promień działania siły.

Ten element na ostatnim zdjęciu, wyglądający jak grzebień, to zębatka. Jak widać, współpracuje ona z kołem zębatym.

Przekładnie wielostopniowe są robione tak, że koła składają się z dwóch kół. Jedno jest mniejsze, drugie większe, ale stanowią jedną bryłę. Mogą też być osadzone na wspólnym wałku.

http://www.cad.pl/rys/reduktor.jpg

Dzięki temu można uzyskiwać większe przełożenia, ponieważ przełożenie całkowite takiej przekładni równe jest iloczynowi przełożeń składowych. Wtedy nie można powiedzieć, że przełożenie całkowite to stosunek prędkości koła wejściowego do wyjściowego, bo to nie tak działa. Jest to słuszne tylko w przypadku, gdy wszystkie koła są "pojedyncze", co z praktycznego punktu widzenia nie daje w zasadzie nic, poza odwróceniem kierunku prędkości obrotowej, o którym wspomniałeś.

Duży plus za to, że nazywasz koło zębate kołem zębatym, a nie zębatką, jak niektórzy:)

Jeszcze jedna rzecz. Żeby koła ze sobą współpracowały, muszą mieć ten sam moduł. Warto zwrócić na to uwagę, gdyby ktoś kupował koła i chciał sam zrobić przekładnię zębatą. Moduł jest w milimetrach, np. 1 mm, 0,5 mm itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale tak naprawdę to nie jest jednostka momentu obrotowego.

Wydaje mi się, że została stworzona tylko po to, aby była zrozumiała dla osób, które spały na fizyce i nie wiedzą ile to jest niuton.

Tak na prawdę zamiast 1kg/cm powinno się zapisywać 10Ncm, albo dokładniej 9.81Ncm

Link do komentarza
Share on other sites

Można ewentualnie też kG*cm, czyli kilogram siły razy centymetr, ale lepiej jest używać jednostek podstawowych, takich jak niuton i metr, bo później nie ma problemów z przeliczaniem, jak trzeba coś policzyć🙂

Paradoks takiej pseudo jednostki polega na tym, że jeśli mamy moment 1 kg/1cm, to jest on równy momentowi 10 kg/10 cm i np. 10000 kg/10000 cm, co jest oczywistą bzdurą. Taka jednostka nie ma fizycznego sensu jeśli chodzi o moment.

Link do komentarza
Share on other sites

Niewątpliwie jednak spotykamy się z podawaniem momentu obr. w kg/cm szczególnie

kupując na popularnych serwisach aukcyjnych więc chyba dobrze, że napisałem o kg/cm

bo przynajmniej wiadomo jak to powiązać z niutonometrami.

Co do nazywania tego jednostką to oczywiście w fizyce czegoś takiego nie robimy

ale przecież pisze u góry jak byk, że jest to wytłumaczone tak bez żadnych skomplikowanych definicji by w miarę intuicyjnie poczuć o co chodzi a niewątpliwie kg/cm bardziej przemawiają do wyobraźni a jak ktoś gubi szczegóły i nie widzi tego co wyraźnie napisane to jego problem.

Poza tym jak miałem to nazywać co ?

"No wiecie ta niby jednostka kg/cm, której nazywanie jednostką to bzdura to itd..."

Barman dzięki za komentarz i jak już wyżej napisałem jak znajdę czas to wtedy dopiszę

to co brakuje do w pełni pełnego artu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.