Skocz do zawartości

Stacja lutownicza (m.in do smd)


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Witam.

Stoje przed wyborem zakupu stacji lutowniczej w cenie do 100zł. Będę jej używał do lutowania normalnych podzespołów ale czasem także smd (szczególnie Atmega32 w obudowie smd). Co najlepiej polecacie w takiej sytuacji (prosze o konkretne modele) ?

Poza tym może macie jakieś godne uwagi poradniki na temat lutowania smd?

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że typowo do smd musiał bym kupić hot-air (ale to jest duużo za drogie). Jednak czy tym Zhaoxin 936D da się trochę polutować smd (konkretnie chodzi mi o Atmegi 32) ?

Powiem jednak szczerze ,że wolał bym coś kupić w sklepie avt lub tme ,ponieważ będę się szykował do zamówienia kilku dupereli elektronicznych i bym zapłacił tylko raz za dostawę. Niestety powyższa stacja nie jest dostępna w tych sklepach.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A czy istniej szansa względnie łatwego przylutowania układu typu Atmega32 na płytce typu "made-home" ?Wiadomo, nie ma tak idealnie wytrawionych ścieżek , płytka nie jest ocynowana?

Link do komentarza
Share on other sites

Wojtek, skoro Ci podsyłam przykładu lutownic/stacji lutowniczych, to chyba wziąłem pod uwagę Twoje wymaganie 😋

Jak już koledzy pisali, bezproblemowo polutujesz TQFP44. To samo tyczy się płytki "home-made". Pod tą obudowę bardzo łatwo zrobić. Wprawdzie trzeba mieć trochę doświadczenia. Główna zasada, to się nie zrażać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A czy te słynne groty typu "mini fala" też są dostępne do tej stacji którą zamierzam kupić (ZHAOXIN 936D) ?

I jak się nazywa to "coś" do pochłaniania nadmiaru cyny w razie czego - drucik miedziany czy jak?

[ Dodano: 19-06-2012, 14:07 ]

I co to za "magiczna" substancja w strzykawce na drugim filmie - kalafonia?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o tą strzykawkę około 1:40 to jest pasta lutownicza ze sproszkowaną cyną. Taką pastę używa się raczej przy hotair niż grotem. No i jest droga.

A najwygodniejsza metoda jaką widziałem - nałożyć pastę na wszystkie pola (smarując przez folię z wyciętymi polami) poukładać elementy i... włożyć do tostera 😃 Nawet nie trzeba się starać przy układaniu, jeśli cyna na wszystkich polach jest stopiona napięcie powierzchniowe samo ustawi element.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o tą strzykawkę około 1:40 to jest pasta lutownicza ze sproszkowaną cyną. Taką pastę używa się raczej przy hotair niż grotem. No i jest droga.

A najwygodniejsza metoda jaką widziałem - nałożyć pastę na wszystkie pola (smarując przez folię z wyciętymi polami) poukładać elementy i... włożyć do tostera 😃 Nawet nie trzeba się starać przy układaniu, jeśli cyna na wszystkich polach jest stopiona napięcie powierzchniowe samo ustawi element.

Taaak, tylko wykonanie tej "foli z wycietymi polami" (tzw "SMT stencil") jest dość kosztowne więc tej metody się używa przy duzej serii układów, a nie przy pojedynczych prototypach;)

Link do komentarza
Share on other sites

No jasne ze taka metoda tak naprawdę ma sens przy wykonywaniu kilku identycznych płytek, przy jednej lepiej się pomęczyć i nakładać pastę ręcznie.

Co do cen nie mam pojęcia, ale jak ktoś ma dostęp do plotera to darmo 😋 Możnaby też zrobić sobie folię nie na całą płytkę, a mniejsze z najczęściej używanymi obudowami scalaków.

Znalazłem ten film. Jeden pokazuje cały proces, drugi sam moment lutowania.

Nawet się zastanawim nad zmontowaniem sobie takiego tostera lutowniczego: termopara, mikroprocek, grzałka sterowana optotriakiem i dałoby się nawet dość ładnie kontrolować temperaturę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.