Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #11 - podsumowanie, QUIZ


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią pora na podsumowanie naszego kursu Arduino. Już na wstępie uspokajam zainteresowanych, że jest to zakończenie jedynie tego cyklu. Tematyka ta będzie nam towarzyszyła jeszcze długo!Teraz możecie sprawdzić stan swojej wiedzy w prostym quizie, co pozwoli na przygotowanie do późniejszych, nowych ćwiczeń!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Dziękuję za wspaniały kurs! 🙂

Czy w ramach kursu/artukułu - dało by się "wysmażyć" poradnik "krok po kroku" o tym, jak na uniwersalnej płytce - np. takiej: płytka uniwersalna mała 400 pól (lub jakiejś innej) - zbudować własnym sumptem (trochę lutowania) układ o podstawowej funkcjonalności Arduino Uno?

Np. w/g schematu:

Mam na myśli zakup "czystego" ATmega328P-PU i pozostałych elementów. Odpowiednie ich wlutowanie w płytkę uniwersalną i odpowiednie połączenie wyprowadzeń. Potem oczywiście przy pomocy programatora USBASP - wgranie bootloadera ARDUINO do czystego ATmega328P-PU. Taki układ może być zasilany z USB (przez programator USBASP) lub z zewnętrznego źródła (bateria 9 V lub zasilacz sieciowy 12 V).

A czy zamiast bloku stablilizacji napięcia (na LM7805) można użyć przetwornicy STEP-DOWN ustawionej na Uwy = 5 V?

Uzyskalibyśmy płytkę o funkcjonalności Arduino Uno za około... 35 zł. Do tego oczywiście koszt programatora USBASP (od 20 do 40 zł) - ale ten koszt, to koszt jednorazowy.

Potem kolejne własne klony Arduino Uno można sobie mnożyć w/g potrzeb. Każdy za około 35 zł.

Da się taki artykuł-poradnik "wyczarować"?

---

Pozdrawiam

Jacek-encelados

Link do komentarza
Share on other sites

Potem kolejne własne klony Arduino Uno można sobie mnożyć w/g potrzeb. Każdy za około 35 zł.

W tej cenie to 2 gotowe nowe kupi więc jaki to ma sens??

Link do komentarza
Share on other sites

encelados, dzięki za miłe słowa. Rozwiązanie takie jest nieekonomiczne (chyba, że ktoś chce naprodukować XX płytek w domu) - jednak! Wiem, że jest zainteresowanie takim tematem, więc właśnie powstaje taki poradnik. Jednak zamiast lutować ograniczamy się tam do płytki stykowej. Głównie zadecydowałem, że poradnik taki powstanie ze względu na walor edukacyjny - jak podliczy się wszelkie koszty, to chętnych może być stosunkowo mało 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na początku, starym zwyczajem, jako że jestem tu nowy, witam wszystkich serdecznie.

Treker - Wielkie dzięki za wspaniały kurs podstawowy z Arduino. Kilka lat temu (to już będzie z chyba 5) zafascynował mnie ten projekt, ale niestety, z powodu ogromnego deficytu czasu całość poszła w zapomnienie. Teraz, wszystkie odcinki pierwszej serii przeczytałem niemal "jednym tchem". Całość napisana bardzo prostym, przystępnym językiem i świetnie wytłumaczona.

Trzymaj tak dalej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich!

Stworzyłeś naprawdę świetny kurs! Jestem pod wrażeniem; każdy artykuł był wciągający i inspirujący. Bardzo fajnie połączyłeś teorie z praktyką. Dzięki temu mam teraz wiele pomysłów, które będę mógł zrealizować, udoskonalić i rozwinąć za pomocą - mam nadzieje, w niedalekiej przyszłości - kolejnym częścią kursu. Jeszcze raz wielkie dzięki Treker!

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Na początek ukłon do osób tworzących "Forbota" za to co robią! Ogromne dzięki za to wszystko!

Mam propozycję tematu kolejnego kursu. Mianowicie, mam na myśli kurs poświęcony komunikacji. A konkretniej, o zaimplementowaniu protokołu Modbus RTU (na podstawie dostępnych bibliotek) na warstwie fizycznej RS485.

RS485 i Modbus wydają się być najbardziej praktycznym i powszechnym sposobem komunikacji.

Jak pewnie większość wie, Modbus jest szeroko stosowany w automatyce przemysłowej i budynkowej, Myślę tu przede wszystkim o automatyce budynkowej, i o możliwości komunikacji HMI <-> (Sieć) Arduino Slave.

Ale może zbyt konkretnie ukierunkowałem, może lepiej jednak ogólnie komunikację (po RS485) opisać.

Z wyrazami podziwu,
DoTu

Link do komentarza
Share on other sites

DoTu,

Na początek ukłon do osób tworzących "Forbota" za to co robią! Ogromne dzięki za to wszystko!

Dzięki, będzie takich poradników coraz więcej 🙂 Jeśli chodzi o Twoją propozycję, to jest to faktycznie dość wąska i będzie ciężko dokładnie o taki kurs. Na pewno jednak tematem komunikacji i RSów kiedyś zajmę się dokładniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Ketejow, jeśli pytanie nie jest związane bezpośrednio z kursem załóż proszę osobny temat w osobnym dziale. Dzięki temu zachowamy na forum większy porządek.

Link do komentarza
Share on other sites

Może jest to mocno po czasie - w końcu kurs został zakończony kilka miesięcy temu, a kontynuacja już się rozpoczęła, to jednak składam wielkie oklaski dla autora. Przejrzysta, przyjemna dla oka i duszy nauka, która sprawia, że chce się człowiekowi rozwijać dla samej przyjemności 😃.

Co do propozycji kursów to może powielę, ale myślę, że dość ciekawym i pożądanym tematem jest proces tworzenia układów pracujących z "gołym" procesorem, np. gdzieś w terenie. Mogłoby to obejmować zakres materiału od konstrukcji schematu, poprzez wytrawianie i wgrywanie programu poprzez programator zewnętrzny (lub wewnętrzny).

Pozdrawiam i gratuluję wykonania pomysłu z Arduino

PrimeSoul

Link do komentarza
Share on other sites

PrimeSoul, dziękuję za miłe słowa - zawsze fajnie przeczytać, że teksty nadal się przydają 🙂

Na ten moment prace trwają nad kolejnymi 3 kursami, później przyjdzie moment, gdy będzie można myśleć o jeszcze nowszych publikacjach, np. takich, o których piszesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.