Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #12 - przetwornice impulsowe


Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_12.thumb.png.5569d38cb986245f7e9655ddef6a43d8.png

Przetwornice impulsowe to coraz popularniejszy sposób zasilania urządzeń elektronicznych. Jedną z ich zalet jest opcja podnoszenia napięcia. Ważnym atutem przetwornic jest też ich wysoka sprawność. Dzięki temu sprawdzają się świetnie tam, gdzie występuje duża różnica napięć.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Takie pytanko, jeżeli załóżmy w projekcie używam mikrokontrolera którego mogę zasilać napięciem np. 4V, mam 2 baterie 1,5V (razem 3V), stosuję przetwornicę która podwyższa mi napięcie do 4V, to czy te 4V mogę już podpiąć pod mikrokontroler? Czy może należałoby zastosować jakieś dodatkowe zabezpieczenie, aby mieć pewność, że to napięcie będzie ustabilizowane (bez żadnych "pików" które mogłyby spalić mikrokontroler)?

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

bartosz94, 4V, to dość nietypowa wartość, ale pomińmy tę kwestię. Jeśli wykorzystasz przetwornicę podwyższającą napięcie to możesz spokojnie zasilać z niej mikrokontroler. Oczywiście należy dodać kondensatory, tak jak robi się to przy każdym innym źródle zasilania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zauważyłem drobny błąd 😋

W przypadku zasilania telefonu/tabletu samym 5V urządzenia pobierają do 500mA (wg standardu USB) - sprawdzone miernikiem na wielu różnych modelach i producentach zarówno telefonów jak i tabletów 😉 Dodatkowo nie zawsze chodzi o rezystancję pomiędzy liniami danych, czasami jest konieczne połączenie potencjometryczne 😉 Ale to jako ciekawostka. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ładowanie może trwać długo, ponieważ urządzenie wykryje jedynie napięcie na liniach zasilających, bez dodatkowych sygnałów. W tym trybie pracy, pobór prądu z ładowarki nie będzie przekraczał 100mA.

Ano tutaj 🙂

Nie widziałem czy gdzieś dałeś informację że niektóre przetwornice mogą odwrócić napięcie?

Żeby ktoś nieobeznany z tematem się nie naciął 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista Możesz podać jakieś źródło tej informacji? Bo przerzuciłem naprawdę setki sprzętów i nie trafiłem na taką sytuację by bez negocjacji urządzenie nie chciało brać więcej niż 100mA.

Mi jedynie świta że jednostka zasilania wynosi 100mA i każdy port ma do dyspozycji 5 jednostek zasilania (dla standardu 3.x, Battery Charge, Power Delivery więcej jednostek albo jednostka większa).

USB 2.0 bez negocjacji (np. podłączanie telefonu do zasilacza serwisowego, D+, D- w powietrzu) - prąd do 500 mA (różne urządzenia, różne marki, różne układy ładowania itp.). Po dorzuceniu obwodu negocjacji (z reguły rezystor pomiędzy D+ i D-, czasami układ potencjometryczny albo cały obwód negocjujący) prądy mogą być dużo większe (nawet kilku amperowe).

Link do komentarza
Share on other sites

Cytaty chociażby z Wikipedii:

Prior to the Battery Charging Specification, the USB specification required that devices connect in a low-power mode (100 mA maximum) and communicate their current requirements to the host, which then permits the device to switch into high-power mode.

Tutaj jest też dobre wyjaśnienie tej kwestii 100mA: http://electronics.stackexchange.com/questions/5498/how-to-get-more-than-100ma-from-a-usb-port

Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm no dobra, niech będzie:-)

Chodziło mi bardziej o opis standardu 1.0 bo nigdzie znaleźć tego nie mogę a nie opis implementacji producenta, ale wiadomo że jedno z drugim jest zwiazane.

Tak czy siak telefon podłączony pod taką przetworniczkę weźmie więcej niż 100 mA 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba mówicie o dwóch różnych przypadkach. adam30010 mówi o urządzeniach które pobierają prąd czyli są slave'ami (dobre określenie?) na linii usb, natomiast reszta pisze o urządzeniach master czyli tych, które kontrolują prąd pobierany z, np komputera. Chociaż nawet niektóre telefony nie chcą pobierać prądu jeżeli nie ma nic na liniach danych. Dziwne, sam nie wiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Określenie dobre 🙂

Tylko mnie zainteresował temat czy jest określone w samym standardzie USB że 100mA. Bo nie mogłem znaleźć nigdzie opisu standardu 🙂

Ja osobiście nie spotkałem się z telefonem (ani tabletem) który by nie chciał pobierać w ogóle prądu. Najczęściej jest pobór po prostu ograniczony do 500mA. Czasami wystarczy zwarcie linii danych, w niektórych przypadkach rezystor na pomiędzy tymi liniami a czasami określone napięcie na określonej linii danych (połączenie potencjometryczne) by urządzenie zaczęło pobierać znacznie więcej. W niektórych przypadkach konieczny jest układ negocjujący z osprzętem (w zasadzie można powiedzieć że przetwornica) by układ brał nawet kilkadziesiąt wat.

Link do komentarza
Share on other sites

Coś kiepsko szukałeś. Jak rozumiem nie zrobiłeś nigdy żadnego hosta lub urządzenia (device) USB bo takie podstawy miałbyś w małym palcu. A tak wyszło, że coś tam słyszałeś, że dzwonią, ale w którym kościele to już nie bardzo. Jeżeli nie jesteś pewien to daruj sobie powtarzanie opowieści o oporniczkach i "układach potenjcometrycznych". Albo coś wiesz, radzisz i wytykasz rzeczywiste błędy, albo nie wiesz i pytasz, albo.. bijesz pianę.

Wszystko leży na podstawowej stronie usb.org. Tu choćby bazowa specyfikacja 2.0:

http://www.usb.org/developers/docs/usb20_docs/

ale jeśli chcesz czegoś więcej np. o dużo bardziej skomplikowanym 3.0 (dopiero tam wychodzimy poza moc 2.5W), też znajdziesz.

Warto przez to przebrnąć jeśli chcesz mieć rzeczywistą wiedzę a nie, że coś tam "jedynie świta"...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja osobiście nie spotkałem się z telefonem (ani tabletem) który by nie chciał pobierać w ogóle prądu.

Lumia 820 🙂 Po uśpieniu/wyłączeniu PC-ta przestaje się ładować, chociaż inne telefony ładują sie dalej a Arduino dalej się świeci (więc napięcie jest).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.