Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #8 - wstęp do układu NE555


Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_8.thumb.png.352f26e4aa4034e32d837016d99ddb39.png

W tej części kursu elektroniki pochylimy się nad niepozornym układem scalonym, który trwale zmienił jej oblicze. Mnogość jego zastosowań jest tak duża, że wydano o nim nawet wiele książek! Czym jest spowodowany fenomen NE555? Na to pytanie odpowiedź będzie jasna, gdy uda nam się omówić budowę i zastosowania tego układu.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dioda zielona i czerwona podłączone są do tego samego wyjścia poprzez dzielnik napięcia. Gdy kondensator się naładuje, na wyjściu ustawia się 0, czerwona gaśnie, zapala się zielona. Czy mógłby ktoś wyjaśnić, jak to się dzieje, że nie gasną dwie razem i dwie razem się zapalają? Pewnie jest to spowodowane dzielnikiem, ale nie potrafię sobie tego wyobrazić.

Link do komentarza
Share on other sites

daniel7745, pisząc najprościej: jedna dioda podłączona jest przez rezystor do "plusa", a druga do "minusa". Gdy na wyjściu układu mamy logiczne 0 ("minus"), to prąd popłynie przez jedną z diod do plusa. Gdy na wyjściu mamy logiczną 1 ("plus"), to prąd płynie przez drugą diodę do minusa. Nie ma to zbyt dużo wspólnego z dzielnikiem napięcia. Najważniejsze w tym przypadku jest, że diody przewodzą prąd w jednym, konkretnym kierunku 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Uważam że całe to wyjaśnienie wnętrza układu tylko wystraszy potencjalnych odbiorców. Najlepiej jest traktować na początku dany układ jako czarną skrzynkę. A dopiero potem wyjaśniać jak on działa dokładnie. Ogólna zasada kiedy kogoś uczysz: od ogółu do szczegółu. A tutaj od razu zagłębiasz się w szczegóły by potem pokazać ogólną idee.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

aw, oczywiście zawsze można pominąć część teoretyczną, jednak wtedy wykonywanie ćwiczeń praktycznych nie ma wielkiego sensu. Co z tego, że będziemy podłączać kondensatory/rezystory do odpowiednich nóżek, jeśli nie będzie wiadomo co (i dlaczego) robią te elementy. Akurat układ NE555 jest na tyle prosty, że chyba warto pokusić się o jego lepsze poznanie na samym początku. Szczególnie, że wiele osób "zapomina", aby wrócić do teorii 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, ale nie mogłem czekać, zaryzykowałem i podłączyłem oscyloskop. Wyglądało to tak (wrzucam, bo może kogoś zainteresować):

PS Sorry za jakość.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, moje pytania do tego artykułu:

1. W artykule podany został link do dokumentacji NE555, w której komparatory na wejściu odwracającym mają negacje. Na komparatorach na kursach forbota taka negacja nie występuje - czy jest to tylko jakieś uproszczenie rzeczywistego komparatora?

2. Czy rysując przebiegi najważniejszych napięć czas w stanie logicznym 1 wejścia "Set" został na początku celowo wydłużony? Nie powinien on się kończyć w okolicy czerwonej linii?

Link do komentarza
Share on other sites

MateuszX, jeśli chodzi o kółeczko na schemacie wewnętrznym to w sieci można znaleźć wiele wersji. Najpopularniejsza jest ta z artykułu. Schematy wewnętrzne żądzą się swoimi prawami. Według mnie w tym wypadku można uznać, że to tylko konwencja zapisu. W naszej wersji jedno z wejść bufora oznaczone jest minusem, a w Twojej wersji kółkiem/negacją. Jednak jest to tylko różnica w zapisie. Jeśli chodzi o schemat to, jest to raczej błąd na rysunku - potwierdzę jeszcze temat i jeśli tak będzie to wprowadzę poprawki w artykule. Gratuluję spostrzegawczości 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Najbardziej mnie ucieszyło, że potrafię złożyć układ tylko kierując się schematem i działa!! Później porównuję z waszymi zdjęciami to moje trochę więcej kabelkologi mają ale już się sporo poprawiłem i staram się maksymalnie wykorzystywać blaszki w płytce zaciskowej zamiast przewodów.

Na razie kompletnie nie mam pojęcia do czego mi takie układy są praktycznie potrzebne: NE555, sam komparator itp. Mam nadzieję, że się dowiem. Przydała by się trzecia część kursu, a w niej nauka i stworzenie czegoś przydatnego w warsztacie lub domu, a trudniejszego od migającej diody;-). Zawsze bardziej cieszy i uczy jak się coś stworzy własnymi rękami. Zasilacz warsztatowy, termometr z dwoma czujnikami, wyświetlaczem i pamięcią min., max. 😅

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

SOYER, miło słyszeć, że działasz we własnym zakresie, a artykuły są tylko wskazówką 🙂 Właśnie pracujemy nad kolejnym kursem (połączenie podstaw elektroniki i kursu lutowania), gdzie będziemy zajmować się kilkoma trudniejszymi, praktycznymi przykładami 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

SUPER TREKER!!! Kiedy ew. można się spodziewać pomocy naukowych do tego nowego kursu?? Bo mam zamiar zamawiać kurs techniki cyfrowej i lutowania, a wiadomo przesyłki też kosztują parę piw 😅 , czy to jeszcze nie teraz? Proponuję złożyć coś po prostu użytkowego i trwałego co przez długi czas będzie i cieszyć oko i służyć pracy (i zabawie).

"Działam na własną rękę" to dużo powiedziane, sam składam wg. schematu i tyle, trochę napsuł mi krwi ten czujnik przeszkód na NE555 i IR, dioda IR ledwo co świeci w obiektywie aparatu i myślałem, że nie świeci, z godzinę szukałem błędu, a okazało się być ok 😳

Link do komentarza
Share on other sites

SOYER, jeśli chodzi o nowy kurs, to jesteśmy na etapie zamawiania prototypów - jeśli całość będzie publiczna, to najwcześniej na początku grudnia, a może i nawet w styczniu, więc chyba nie warto przeciągać zamówienie tak długo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.