Skocz do zawartości

ASUS Tinker Board - mocna konkurencja dla Raspberry(?)


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Od dłuższego czasu na runku jednopłytkowych komputerów króluje Rasperry Pi, czy jednak taki stan się utrzyma?ASUS, jeden z potentatów branży komputerowej, wprowadził do sprzedaży konkurencyjny produkt Tinker Board, który pozornie wygląda jak kopia popularnej maliny.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie fajna sprawa gdyby nie cena....

Ja osobiscie od pol roku uzywam 64-bitowego Odroid-C2 na 4-rdzeniowym 1,5GHz procku Amlogic S905 - wedlug mnie wcale nie gorszego konkurenta dla Tinkera.

http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php

Odroid-C2 moze nie ma na pokladzie wifi z BT (dongle na USB dzialaja bez problemu) ale ma za to zlacze pamieci flash eMMC 5.0 (znaaaacznie szybsze niz SDXC UHS-1), odbiornik podczerwieni (np.do pilota zdalnego sterowania), obsluguje HDMI-CEC (pilotem od TV sterujesz np. KODI poprzez HDMI) i tym samym bije mlodszego konkurenta na glowe wsparciem dla 64-bitowego Debiana czy Ubuntu64 🙂

Poza tym jest jeszcze kwestia ceny: Odroid-C2 kosztuje ok. 40 USD (w Polsce troche wiecej ale nie aa tyle zeby sie martwic 😉 )

Link do komentarza
Share on other sites

Cena nie jest aż takim problemem, jeśli to jest jednorazowy wydatek. Natomiast dużym problemem jest wsparcie tego. Te wszystkie tanie płytki na allwinerach wychodzą z kernelem pełnym blobów i może doczekują się jednego update-a, jak mają szczęście. No i zostajesz po 2-3 latach z płytką na której działa tylko zakurzony zabytek, dziurawy jak ementaler i tak samo pachnący.

W przypadku firmy w rodzaju ASUSa jest jakaś nadzieja, że będą to utrzymywać, choć sądząc po tym jak im się start udał, to nie wstrzymywałbym oddechu. Niestety, w tym wyścigu przetrwają tylko długodystansowcy.

Link do komentarza
Share on other sites

Cena nie jest aż takim problemem, jeśli to jest jednorazowy wydatek.

Nawet jeżeli jest o 60% większa za płytkę o bardzo podobnych możliwościach??

Poza tym jak napisałeś - te układy RK to raczej zamknięta konstrukcja i nie ma do tego wsparcia zbyt wiele... Nawet hasło "ASUS" mnie tu nie przekonuje....

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niestety właściwie wszystko co nie jest oryginalnym Raspberry Pi cierpi na to samo - słabe wsparcie. Jedne rozwiązania mają trochę lepiej, inne gorzej, ale ogólnie problem jest ten sam. Moim zdaniem porównywanie parametrów sprzętu nie biorąc pod uwagę oprogramowania i wsparcia jest zupełnie bez sensu. Co z tego, że wiele chińskich klonów ma lepsze parametry, skoro szybko okazuje się, że nawet producent nie zapewnia wsparcia dłużej niż kilka miesięcy - później ma nowy model i do starszego nie oferuje pomocy, startowników, ani nawet dokumentacji.

Jeśli ASUS zbuduje społeczność zainteresowaną wsparciem jego produktu, to ma szansę osiągnąć sukces. Inaczej będzie to tylko jedna z niezliczonej rzeszy płytek "lepszych od raspberry" - ale bez wsparcia.

Jak chodzi o C2 to moje wrażenia są diametralnie inne. Wcześniej używałem XU4 i zabawa z C2 szybko okazała się powodem do irytacji i umieszczenia płytki głęboko w szufladzie z etykietą "może kiedyś".

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.