Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #7 - scalony odbiornik podczerwieni


Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_7.thumb.png.5ca4228b2a6e69bb03874bbed92e994b.png

Popularne diody świecące traktujemy najczęściej jako efektowne elementy wizualne. Warto jednak pamiętać, że za pomocą światła można również przenosić informacje na odległość. W tym zadaniu najlepiej sprawdzają się np. diody IR, czyli takie, które pracują w niewidocznej dla człowieka podczerwieni.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Mam takie pytanie: zrobiłem układ zgodnie ze zdjęciem i schematem a i tak nie działa mi tak jak na filmie. Próbowałem wszystkich możliwości ale dalej jest coś nie tak, tzn u mnie dioda nie reaguje na pilot tylko cały czas świeci albo po podłączeniu zasilania mrugnie i w ogóle nie świeci. Jestem początkujący po pierwszym kursie elektroniki. Stąd moje pytanie co zrobiłem nie tak? Czy może być przyczyną to że użyłem innego odbiornika (używam TSOP4836) lub mniejszego napięcia(4,5 V) ale bez diody zmniejszającej napięcie ? Z góry dzięki :->

Link do komentarza
Share on other sites

patrykgie5, no to zgodnie ze zdjęciem i schematem, czy jednak z innymi elementami? W przypadku większości problemów z kursami, gdy ktoś deklaruje zbudowanie identycznego układu okazuje się jednak, że zrobił go inaczej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Hej !

Mam pytanie co do istoty wpięcia tego rezystora 10k. Piszesz tam, ze wpinamy go aby zapewnić stały przepływ prądu przez diodę - chodzi tylko o to, żeby "sztucznie" znaleźć się w danym punkcie przewodzenia diody na charakterystyce prądowo-napięciowej? Czyli aby zmiany poboru prądu wiązały się z niewielką zmianą napięcia odkładanego na diodzie? Jeżeli tak, to po co robimy taki zabieg, skoro maksymalny prąd na wyjściu odbiornika to zaledwie 5mA i spokojnie mieścimy się w "widełkach" zasilania odbiornika ?

Układ bez tego rezystora zdawał się pracować identycznie

Dołączam link z charakterystyką prądowo-napięciową z 1 części kursu, gdzie tematem były diody

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_58aafc344beb15302.png

Z góry dzięki za odp ! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

woitaseczq, witam na forum 🙂 Poniżej umieszczam odpowiedź na Twoje pytanie (bezpośrednio od autora kursu):

Nie mamy zagwarantowanego minimalnego poboru prądu przez odbiornik TSOP. Mogłoby nastąpić takie zdarzenie, że przy świeżych bateriach oraz minimalnym poborze, napięcie na zaciskach TSOPa byłoby przekroczone (max 5,5V), co mogłoby doprowadzić do niestabilnej pracy. Dlatego lepiej jest wymusić jakiś prąd płynący przez diodę, aby mieć pewność, że spadek napięcia na niej jest dostatecznie wysoki. Dalszy wzrost poboru prądu nie spowoduje drastycznego spadku napięcia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Mam problem ze złożeniem schematu. Z niewiadomych dla mnie przyczyn, rezystor 100 ohm totalnie się grzeje, zaś układ nie działa.

Będę wdzięczny za porady w odnalezieniu błędu.

Link do komentarza
Share on other sites

Kozi, grzeje się, ponieważ układ jest źle złożony. Jeśli dobrze widzę, to w Twoim wypadku cały układ zasilany jest właśnie przez ten rezystor. Zerknij jeszcze raz na schemacie jak to powinno wyglądać. Zobacz np. na rezystor 1k, przez który płynie prąd do diody świecącej. Zerknij na swój układ i na schemat - coś tam nie gra 🙂 Najlepiej będzie chyba złożyć całość raz jeszcze na spokojnie 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za moje pierwsze piwko 😅 .

Wracając do układu, rozumiem, że każdy pilot działał z inną częstotliwością, inna częstotliwość powodowała inną wartość prądu na zasilaniu buzzera i tym samym inną wysokość dzwięku. Dobrze kombinuję?

Link do komentarza
Share on other sites

SOYER, różnice w częstotliwości raczej nie są duże, bo nasz TSOP reaguje tylko na sygnał zbliżony do 36kHz. Gdyby piloty działały w zupełnie innym standardzie, to układ nie reagowałby na nie. Różnica w dźwiękach wynika zapewne z delikatnych rozbieżności częstotliwości, innemu kodowaniu sygnałów (każdy producent może robić to inaczej), dodatkowo różne klawisze mają przypisane różne kody. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższych artykułach:

Różne zastosowania podczerwieni – przegląd rozwiązań

Jak przystosować domowego pilota do własnych celów?

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie te 36kHZ też mnie zaciekawiło, więc dlaczego odbierając naszym układem sygnał z pilota dioda miga (widzialnie)? Czy każde widzialne mignięcie to powtórzenie całego konkretnego sygnału z przycisku pilota i każde to widzialne mignięcie składa się z "niewidzialnych" mignięć (o częstotliwości 36kHz)?

Sorry za moje pytania w kolorze soczystej zieleni 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem sposobu podłączenia diody Led 1 dlaczego ona jest w tym miejscu? Co w takim razie jest na wyjściu TSOP31236 że ona jest tak podłączona? Proszę kogoś o uświadomienie mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

totek-23 układ ten działa jak tester pilota do TV. Do odbiornika jest podłączone zasilanie więc on odbiera sygnały w podczerwieni wysyłane przez pilota, a następnie sam ten sygnał, już w postaci prądu elektrycznego wysyła dalej, w tym przypadku sygnał idzie przez diodę. Więc dioda miga....

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
Koledzy proszę o pomoc. Dioda świeci mi się cały czas a układ złożyłem zgodnie z rysunkiem i zdjęciem. Wstyd mi a nie wiem czy już jestem śpiący i czegoś nie widzę czy jak...

[ Dodano: 09-12-2017, 22:03 ]

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.