Skocz do zawartości

Ruchome, przestrzenne struktury wydrukowane w 4D


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Podczas gdy druk 3D powoli staje się codziennością, przyszłość stoi otworem przed drukiem 4D - przedmiotami, które pod wpływem bodźców poruszają się lub zmieniają kształt.Na ETH w Zurychu stworzono obiekty, których przemiana przebiega w kontrolowany sposób, a powstałe struktury można dodatkowo obciążać.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

4D to dla mnie taka sama bzdura jak marketing pod nazwą układy scalone 3D. Przecież struktura krzemowa zawsze miała 3 wymiary więc była w 3D. Co więc jest tym dodatkowym wymiarem w 4D ?? Tutaj tak naprawdę nie odkryto nic nowego, te wielkie konstrukcje inżynieryjskie kojarzą mi się z pewnymi zabawkami z dzieciństwa (wąż rubika) ,które pozwalały na podobne cuda. Ale rozumiem że dla współczesnej młodzieży, która dorasta z tabletem, coś tego typu może być odkryciem, bo nie jest płaskim ekranem.

Tak czytając różne nowinki mam wrażenie że w dzisiejszych czasach postęp, jest bardziej chwytem marketingowym niż rzeczywistym postępem.

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, tutaj hasło "4D" określa skrótowo całe podejście do projektowania i drukowania. Z założenia, w tej technologii powstają przestrzenne obiekty 3D, które pod wpływem innych czynników (czas/temperatura itd.) przyjmują jeszcze inne kształty i właściwości. Na pewno można byłoby nazwać to lepiej, jednak jak sam napisałeś trochę "marketingu" sprawiło, że przyjęto określenie 4D. Przynajmniej można prosto odwołać się do tej technologii i za jakiś czas wszyscy będą kojarzyli temat. Tym bardziej, że nazwa ta funkcjonuje już na innych uczelniach, nie tylko ETH.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.