Skocz do zawartości

Kurs FPGA - #1 - podstawy VHDL w praktyce, spis treści


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Ważną częścią  elektroniki jest technika cyfrowa, której podstawy omówione zostały w poprzednim kursie. Tym razem idziemy krok dalej!Poznamy w praktyce układy programowalne, które w wielu zastosowaniach sprawdzają się znacznie lepiej od mikrokontrolerów. Podczas tego kursu poznacie podstawy VHDL w praktyce!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

codespy, jeśli chodzi o wybór języka, to po prostu od początku było takie założenie, że teraz zajmiemy się VHDLem. Otrzymywaliśmy sporo zapytań o taki kurs - więc powstał (przy okazji wniosek: warto wysyłać do nas swoje sugestie). To, że opisujemy VHDLa nie znaczy, że w przyszłości nie będzie kursu Veriloga. Identycznie było z STM32: najpierw powstał kurs bazujący na bibliotece standardowej, a później zajęliśmy się zupełnie innym podejściem, czyli Cube i HAL. Nie ma sensu wdawać się w dyskusje na temat wyższości jednego rozwiązania nad drugim - lepiej poznać oba podejścia i zadecydować we własnym zakresie co jest lepsze 😉

W przypadku zestawu musieliśmy od razu przekreślić większość zestawów, ponieważ były drogie lub posiadały zbyt dużo peryferiów, które nie są na początku potrzebne. Chciałem, aby zestaw był kompromisem, który pozwoli każdemu rozpocząć zabawę z układami programowalnymi. Zestaw, który wybraliśmy ma na swoim pokładzie niezbędne peryferia podstawowe (diody, przyciski, wyświetlacze), więc sprawdzi się idealnie podczas nauki VHDLa. Z drugiej strony ma m.in. złącze VGA, czytnik kart pamięci oraz gniazda, na których wyprowadzono liczne sygnały. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie kontynuacji kursu (jeśli będą chętni) bez konieczności kupowania nowej platformy sprzętowej 😉

Podczas wszystkich poprzednich kursów Forbota platformy sprzętowe wybrane wspólnie z autorami kursów sprawdzały się i nie było z nimi problemów - jestem przekonany, że teraz będzie podobnie 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

piotrva, o ISE pojawiały się również zapytania - głównie od studentów, więc zapewne to środowisko króluje nadal na uczelniach. Po drugie, tak samo jak w przypadku pytania o Veriloga, nie wykluczamy, że w przyszłości zajmiemy się też innym środowiskiem. Jeśli chodzi o zestaw startowy, to wskazany przez Ciebie jest jednak trochę droższy (a gdy nie ma aktualnie na niego promocji, to jest sporo droższy). Co więcej, prace nad tym kursem zaczęły się dawno, dawno temu (przed publikacją była spora przerwa) i podczas szukania zestawów (~maj 2016) nie trafiliśmy wtedy na Twoją propozycję.

Tom277, super, właśnie dla takich osób go tworzyliśmy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

loocash, witam na forum 🙂 Dokładnie tak, FPGA jest bardzo ciekawym zagadnieniem, ale niestety mało jest przystępnych materiałów, które pozwalają zacząć przygodę z układami programowalnymi od zera! Mam nadzieje, że nasz kurs to zmieni 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Okej, w oparciu o ten kod i rejestr przesuwny lekko zmodyfikowałem kod żeby sterować silnikiem 28byj-48. Teraz moje pytanie jest następujące, bo nadal nie mogę zrozumieć: dlaczego gdy zmniejszam Clk to silnik kręci się szybciej zamiast wolniej ?

miało być pod kursem #6, przez przypadek napisałem tutaj. 

Edytowano przez neurotic
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.