Skocz do zawartości

Inteligentny budynek za 250zł? Recenzja Mi Smart Home Kit


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
O automatyzacji budynku warto pamiętać już na etapie jego budowania. Większość systemów wymaga odpowiedniej instalacji wraz z dużym sterownikiem. Na szczęście coraz popularniejsze stają się małe systemy bezprzewodowe!Tym razem mogłem sprawdzić w praktyce jak korzysta się z Xiaomi Mi Smart Home Kit!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

OK - opisane podstawowe funkcje, a mógłbyś opisać jak to wykorzystujesz w praktyce? Tzn gdzie rozmieszczone jakie funkcje dokładnie spełniają itp? Bo teraz to jest jak zwykła notka o możliwościach

Link do komentarza
Share on other sites

dambo, a masz jakieś dokładne pytania 🙂? Opisałem przykładowe scenariusze i to raczej pokazuje jak można wykorzystać system. Tutaj każdy musi dostosować system pod siebie. U mnie przykładowo na początku było to głównie monitorowanie temperatury - tu po prostu przydało się zwyczajnie jako "stacja pogodowa". Korzystałem też regularnie z tego uniwersalnego przycisku - w konfiguracji "włącz/wyłącz moduł gniazdka". Gdy było ciepło sprawdzało się dobrze jako sterownik wentylatora pokojowego. Gniazdko też przydaje się przy drukarce 3D, można zawsze zdalnie odciąć zupełnie dopływ prądu. Oprócz tego przydatny jest też PIR - można zdalnie sprawdzić, czy ktoś był/jest w pomieszczeniu.

Raczej cały zestaw jest to dość praktyczny - od kiedy paczka przyszła cały czas mam włączone i korzystam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawe rozwiązanie i przede wszystkim wielofunkcyjne. Może przecież sprawować funkcję dzwonka, alarmu czy podświetlenia w nocy. Jak za taką cenę i tyle możliwości, to myślę że jest to całkiem opłacalne. Niektóre stacje pogodowe już są droższe, a ich ustawienia ograniczają się do kilku pojedynczych opcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam, już dawno nie widziałem tak porządnie napisanego artykułu o Xiaomi Mi Home.

Kilka uzupełnień.. Trochę stronniczych miejscami:

Jeśli potrzebujesz polskich stacji radiowych ustaw na chwilę DNS w telefonie z aplikacją Mi Home na 82.146.38.202

Centralka komunikuje się z urządzeniami poprzez protokół ZigBee więc teoretycznie nie trzeba używać aplikacji Mi Home do kontrolowania urządzeń. Oczywiście z Mi Home mamy najmniej roboty.

Dla tych urządzeń są zazwyczaj wersje Aqara czyli takiej wersji premium od Xiaomi. One zazwyczaj posiadają dodatkowe funkcje jak np czujnik natężenia światła w czujniku ruchu. Są jednak minimalnie droższe.

Przełącznik światła Aqara podtynkowy to mistrzostwo świata 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, proszę o doradzanie. Czy kupując zestaw smart home kit oraz powiedzmy dokupując kilka czujników ruchu mogę tak powiązać je z bramą aby przy wykryciu ruchu centrala zaczęła migać lub powiedzmy zaświeciła żarówkę od xiaomi zlokalizowaną na przykład w salonie. Chciałbym umieścić taki czujnik ruchu przed wejściem do domu, aby w momencie pojawienia się osoby po godzinie 20:00 centrala mi to zasygnalizowała lub żarówka. Jest możliwość wykonania takiej kombinacji?

Link do komentarza
Share on other sites

Lares7106, witam na forum 🙂

Na pewno da się tutaj bez problemu uzyskać zachowanie typu "jeśli wykryto ruch to włącz światło na centralce" - to żaden problem. Nie musisz nawet dokupywać żadnych dodatków, bo centralka i czujnik ruchu są częścią opisywanego zestawu. Niestety nie pamiętam, czy da się to powiązać z dodatkowym warunkiem na temat pory dnia. Wydaje mi się, że powinno dać się to jakoś wyklikać, ale tego nie jestem pewny na 100% 😉

Link do komentarza
Share on other sites

To jak pozwolę sobie podpowiedzieć.

Tak spokojnie można ustawiając scenę określić w jakich godzinach będzie obowiązywać działanie (effective time period):

 IMG_5aef435d1db2d8313.png

I można ustawić godzinę 20:00 jako początek obowiązywania i np. 5:00 jako koniec. (w przypadku czasu letniego chyba trzeba będzie wskazać 19:00 bo Mi Home ma problem z czasem letnim)

Trochę nie pasuje mi to określenie, że włączysz żarówkę od Xiaomi. Być może chodziło Ci o Yeelight ale możesz też pójść w inną stronę i wymienić włączniki światła na Aqara (też od Xiaomi) i wówczas sterować będziesz czymkolwiek chcesz bo wpływasz na włącznik.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Kubackjeee, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

15 godzin temu, Kubackjeee napisał:

W artykule napisałeś że sparowales bramkę na chińskim serwerze a potem wróciłeś do właściwego. Czyli jakiego? Można potem dodawać przyciski na innym serwerze i będzie działało? 

Chyba coś źle zinterpretowałeś, o jakim serwerze piszesz? W artykule napisałem tylko chwilowej zmianie języka aplikacji: "Moduł sparował się bez problemu, gdy ustawiłem lokalizację na chińską (a po sparowaniu wróciłem do właściwej)". Nie zmieniałem nic z żadnymi serwerami po prostu ustawiłem na chwile język chiński, sparowałem centralkę i wróciłem do języka angielskiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, jestem na etapie oczekiwania na mieszkanie, które jest dopiero budowane, chciałbym je wyposażyć w elementy smart home, jednak jestem dość zielony tym temacie. Myślę, że propozycja od xiaomi jest dość ciekawa, posiadam już trochę sprzętu od xiaomi i się nie zawiodłem, chciałbym też kupić ich odkurzać. Moglibyście mi podpowiedzieć o co powinienem zadbać i dopilnować jeszcze na etapie budowy mieszkania aby jak najbardziej wykorzystać możliwości, które oferuje sprzętu od xiaomi? (Jakiś specjalny montaż gniazdek? Rozmieszczenie lampek? W co powinienem się zaopatrzyć i co zlecić ekipę wykańczającej mieszkania?) A może są bardziej atrakcyjne rozwiązania innych firm? Chociaż osobiście bardzo sobie cenię wsparcie aplikacji mi home. Dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

@misiopysio, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

5 minut temu, misiopysio napisał:

Cześć, jestem na etapie oczekiwania na mieszkanie, które jest dopiero budowane, chciałbym je wyposażyć w elementy smart home, jednak jestem dość zielony tym temacie. Myślę, że propozycja od xiaomi jest dość ciekawa, posiadam już trochę sprzętu od xiaomi i się nie zawiodłem, chciałbym też kupić ich odkurzać. Moglibyście mi podpowiedzieć o co powinienem zadbać i dopilnować jeszcze na etapie budowy mieszkania aby jak najbardziej wykorzystać możliwości, które oferuje sprzętu od xiaomi? (Jakiś specjalny montaż gniazdek? Rozmieszczenie lampek? W co powinienem się zaopatrzyć i co zlecić ekipę wykańczającej mieszkania?) A może są bardziej atrakcyjne rozwiązania innych firm? Chociaż osobiście bardzo sobie cenię wsparcie aplikacji mi home. Dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź.

Akurat w przypadku Xiaomi chyba nie ma zbyt wielu rzeczy, które trzeba specjalnie dostosować pod ten system. Jedyne co przychodzi mi do głowy to ewentualnie doprowadzenie przewodów do silników, które są w stanie odsłaniać zasłony (jest taki dodatek do tego systemu). Poza tym ewentualnie kwestia zwykłych gniazdek w odpowiednie miejsca na potrzeby taśm LEDowych. Jeśli szukasz czegoś znacznie bardziej rozbudowanego to np. DEIMIC albo FIBARO - jednak to są znacznie droższe i dużo większe systemy (zupełnie inna liga niż Xiaomi). Ja bym nie robił żadnych wielkich modyfikacji tylko pod system od Xiaomi. Faktycznie wszystko działa bardzo ładnie, aplikacja Mi Home jest świetna, ale... jak kiedyś w chinach wyłączą serwer to praktycznie nic nie będzie działało - szkoda byłoby wtedy kuć ściany 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Widziałem to urządzenie do zasłon i w sumie nie bardzo mnie zainteresowało, natomiast czytałem, że włączniki xiaomi nie pasują do polskich gniazdek i trzeba zmieniać puszkę na kwadratową i właśnie tutaj tak naprawdę trochę się gubię jak to wszystko przygotować żeby hulało i czy w ogóle warto to robić

 

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi Ci o włączniki ścienne używane najczęściej do światła? A co chcesz nimi sterować, oświetlenie? Jeśli tak to jakie konkretnie? Przykładowo pasków LEDowych nie ma chyba sensu włączać na ścianie. Lepiej sprawdzi się aplikacja albo ten bezprzewodowy, okrągły przycisk od Xiaomi. Będzie mniej inwazyjne i bezprzewodowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.