Skocz do zawartości

Czym jest moc? Jak dobrać odpowiednie elementy?


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Każdy kojarzy takie pojęcie jak moc. Informacje na jej temat widzimy na wielu produktach między innymi na żarówkach i odkurzaczach.Jednak nie każdy ma świadomość czym jest ten parametr. Stąd wielu początkujących elektroników nie wie np. jakiej mocy rezystora trzeba użyć, co doprowadza do uszkodzenia elementu.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam, mam pytanie: Czy zamiast 3 rezystorów po 100Ω, połączonych równolegle, można dać 1 rezystor przed 3 diodami (widać na zdjęciu). Miałby on ok. 4Ω. Efekt byłby ten sam? Jedyna różnica (którą ja zauważyłem) to wzrost mocy do 0,12W. Oprócz tej różnicy, będzie jeszcze jakaś różnica? Pozdrawiam.

rez ciekawe.png

Edytowano przez Panda
zapomniałem zdjęcia
Link do komentarza
Share on other sites

@Panda tak dobrze edytowałeś zrzut z naszego artykułu, że aż się przeraziłem, że mamy coś takiego na stronie... Nie ładnie 😉 Nie, nie powinno się tak robić. Zadziała, ale będzie "niezgodne ze sztuką" i może doprowadzić do uszkodzeń układu. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule: Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, Panda napisał:

Czy zamiast 3 rezystorów po 100Ω, połączonych równolegle,

A gdzie w artykule masz trzy rezystory po 100Ω połączone równolegle?

8 godzin temu, Panda napisał:

Oprócz tej różnicy, będzie jeszcze jakaś różnica?

Owszem, nieprawdziwe będzie kluczowe zdanie z artykułu:

Cytat

Każda z nich będzie musiała mieć dedykowany rezystor.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ale przecież tam nie ma ani szeregowego, ani równoległego połączenia rezystorów. Są trzy niezależne obwody, każdy składa się z diody i rezystora. I wcale nie są połączone równolegle - po prostu są zasilane z tego samego źródła. Owszem - w pewnych sytuacjach takie połączenie jak zaproponowałeś ma sens - ale tylko wtedy, gdy diody są sterowane jakimś przełącznikiem i nigdy nie zapala się więcej niż jedna. 

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Rozumiem. Zmierzam do tego, że planuję zrobić obwód składający się z 60 diod, sterowanych przez arduino. Lutowanie dla każdej diody osobnego rezystora, było by trochę żmudne, droższe i zajęło by więcej miejsca, stąd pomysł o wykorzystaniu 1 rezystora, który by miał większą moc. Dodam jeszcze, że diody by razem świeciły maksymalnie sekundę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.