Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #3 - obudowa, radiatory, kamera


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Przed włączeniem Raspberry Pi należy zadbać o bezpieczeństwo płytki. Przypadkowe zwarcie może uszkodzić cały układ, a tego zdecydowanie nie polecamy początkującym.Stąd pierwszym krokiem powinno być złożenie obudowy, naklejenie radiatorów i sprawdzenie, czy wszystko dobrze do siebie pasuje.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

roger_z, witam na forum 🙂

Kurs jest dla osób początkujących. Pamiętaj, że każdy ma zupełnie inne doświadczenie - szczególnie, że ta seria może zainteresować również osoby nie związane z elektroniką/majsterkowaniem. Rozumiem, że dla Ciebie kwestia składania obudowy może być oczywista, ale niektórzy napotkaliby tutaj problemy. Skąd ten wniosek? Botland, który sprzedaje od dawna różne obudowy z plexi, otrzymuje regularnie "reklamacje" dotyczące tego, że obudowy "mają inny kolor", "są porysowane", "mają ślady nadpalenia". Wszystko oczywiście dlatego, że klienci nie wiedzą, że jest tam jakaś folia ochronna i jej nie ściągają. Nasze kursy z założenia omawiają wszystkie aspekty danego zagadnienia, aby nikt nie miał problemu. Uwierz, że część osób potrzebuje tak dokładnych instrukcji. Wychodzę z założenia, że lepiej dopisać kilka rzeczy więcej i zaoszczędzić nerwów osobom, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie Raspberry Pi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

rafalski76, dzięki - miło słyszeć, że obudowa się podoba! Ogólnie na ten moment wszystkie obudowy zostały wykorzystane do zestawów. Odezwę się do Ciebie na PW, gdy przygotujemy nową serię - odłożę wtedy jedną sztukę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja ma takie trochę głupie pytanie: czy można jakoś nabyć samą kartę z rozpisanymi wyjściami GPIO? Mogłaby ona być uzupełnieniem zestawu tablic Elektronika I + Elektronika II + Technika Cyfrowa (bo chyba jest w takim samym formacie).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

#R2D2#, dziękuję za sugestię - w sumie nie przewidywałem takiej opcji. Postaram się zrobić coś w tym kierunku, nie wiem czy dokładnie w takiej formie, ale postaramy się coś przygotować 🙂

Dawgra, witam na forum 🙂 W kursie korzystamy z Raspberry Pi 3 i nie będziemy zajmować się tutaj serią Zero. Oczywiście możesz próbować, ale pamiętaj proszę, aby w razie problemów zakładać osobne tematy na forum. W komentarzach do kursów rozwiązujemy tylko kwestie związane z platformami używanymi w kursie - inaczej powstałoby zamieszanie utrudniające innym prace z kursem. Z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc w utrzymaniu porządku na forum 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pomysł super, ale za mało elektroniki 🙂 Jeśli w dalszych częściach będzie coś więcej z elektroniki ( czujniki, sensory, jakieś serwo, silnik dc itp ) to kupuje zestaw w tej sekundzie - nawet jak mnie tylko zapewnisz.

Myślę, że więcej osób by się zainteresowało, ponieważ informacji jak zainstalować malinę, system, skonfigurować i podłączyć oryginalną kamerę, "odkleić folię" są setki. Jak połączysz to z czujnikami i czymś jeszcze to będzie naprawdę najpopularniejszy kurs tego typu 🙂

Miłego!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

k.bialkowski, witam na forum 🙂 W tym kursie będziemy podłączali różne rzeczy do GPIO np. diody, przyciski, buzzery, czujniki temperatury. Silników, o których napisałeś, nie będziemy podłączać w tym kursie, ponieważ komplikowałoby to mocno zestawy (silnik, sterownik, dodatkowe zasilanie), a w tym wypadku użytek byłby z tego marny (samo kręcenie jednym silnikiem daje mało frajdy...). Operowanie portami GPIO będziesz miał jednak opanowana. Dodanie silnika, to później tylko kwestia dokupienia odpowiedniego sterownika.

Tak jak wspominałem wcześniej: dołączaniem większej ilości elektroniki i jej programowaniem będziemy zajmować się w kolejnym kursie. Teraz nie chcemy skupiać się tylko na elektronice, ponieważ jest wiele osób, dla których nie to jest najważniejsze. Tym razem pokażemy jak najwięcej różnych możliwości, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Oczywiście masz rację, poradników dotyczących np. instalacji systemu jest już sporo. Jednak naszym celem jest stworzenie kursu, który obejmuje wszystkie zagadnienia od zera do praktycznych projektów. Nie możemy więc pomijać tych początkowych operacji. Co więcej, gdybyśmy o tym nie pisali to każdy z kursantów mógłby mieć inaczej zainstalowany i skonfigurowany system. Na późniejszym etapie prowadziłoby to do różnych komplikacji. Jeśli zaczynamy wszyscy od samego początku, to mamy pewność, że każdy czytelnik ma wszystko skonfigurowane poprawnie. W przypadku wszystkich kursów typu Arduino, STM32, FPGA, również zaczynamy od instalacji środowiska, konfiguracji etc. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że jeszcze aktualizujecie kurs do RPi 4 ale mam pytanko. W zestawie z czwórką mam 3 radiatory. Jestem większy na proca i 2 małe. Na co nakleić te 2 małe? Na hub usb i ethernet?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@nurek witam na forum 🙂

W przypadku RPi4 właściwie nie trzeba naklejać tych 2 dodatkowych radiatorów, ale oczywiście możesz nakleić je właśnie na te 2 pozostałe scalaki. Na pewno nie zaszkodzą.

Link do komentarza
Share on other sites

Kończy się wrzesień, a aktualizacji do RPi4 wciąż nie widać. Co więcej, układ wyjściowy gniazd jest inny niż na zdjęciach, więc trzeba odwrotnie założyć przednią ściankę. Do tego układów scalonych jest więcej niż dwa, a mniej niż radiatorów, więc przydałaby się jednak konkretna informacja co i gdzie przyklejać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.