Skocz do zawartości

Kurs STM32 F1, migracja na HAL - #1 - wstęp, spis treści


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Ruszamy z trzecim kursem dotyczącym coraz popularniejszych układów STM32! Pierwsza seria dotyczyła używania biblioteki StdPeriph. Drugi kurs omawiał HAL oraz STM32CubeMX.Tym razem zajmiemy się migracją na HAL! Dzięki temu, każdy kto uczył się z naszego pierwszego kursu STM32 będzie mógł korzystać z aktualnie zalecanej biblioteki!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Pak00, ogólnie mam ten temat na uwadze, jednak w sumie jest to chyba dopiero pierwsze zapytanie w sprawie LL. Na ten moment wygląda, że nie jest to zbyt popularny temat wśród naszych czytelników i raczej szybko się nim nie zajmiemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak o mnie chodzi, to nie bardzo widzę sens biblioteki LL jako takiej. HAL jest mocno przekombinowany, ale pozwala łatwo i szybko osiągnąć skomplikowane rzeczy jak np. komunikację przez I2C z uzyciem DMA, czy obsługę LCD.

Natomiast LL to cienki wrapper na bezpośredni dostęp do rejestrów... Tylko po co tego używać, skoro można pisać do rejeestrów? Nie dość, że działa szybciej to dostępna jest bardzo dobra dokumentacja - nota katalogowa mikrokontrolera.

Ale może kiedyś i LL będzie omawiany, ale moim zdaniem lepiej byłoby zrobić kurs na rejestrach niż używając LL.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

hatamarii, ten kurs będzie podobny do kursu stm32F1 z biblioteką StdPeriph. Kurs odnośnie F4 używał CubeMX, a teraz nie będziemy tego narzędzia używali. Nie będzie też odniesień do mikrokontrolerów rodziny F4.

Link do komentarza
Share on other sites

hatamarii, uzupełniając wypowiedź Elvisa - to będzie wręcz "kopia" kursu STM32 F1, który korzystał z biblioteki standardowej. Tym razem identyczne przykłady będą jednak wykonane z użyciem STM32Cube HAL 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Serwus! Kupiłem jakiś czas temu płytkę z STM32F103 (do tej pory tylko avr8-bitowe) i szukałem jakiegoś kursu aż trafiłem na F4 HAL - super kurs polecam!. Z eclipsem jednak miałem problemy więc zmieniłem na "Keil qVision5". Super sprawa ten cube jak i same mikrokontrolery. Jak czytałem kurs F4 to nie miałem problemu z realizacją ćwiczeń na F1(jeszcze wszystkich ćwiczeń nie zrobiłem). Ale polecam kurs, wyrazy uznania i podziękowania dla autora. P.S jakby co to mam bibliotekę hal pod lcd od nokii.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam! Może wybrałem złe miejsce na to pytanie, ale warto spróbować. spoglądając na schemat blokowy procesorów interesuje mnie gdzie dokładnie w procesorze znajdują się takie elementy jak rejestry czy układ wykonawczy?

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak, fizyczna lokalizacja, wszędzie można znaleźć schemat procesora, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji gdzie te poszczególne elementy (BU, AU, IU, CU) się znajdują. Czy te elementy to po prostu są połączone ze sobą te miliardy tranzystorów w chipie pod IHSem i one tworzą te układy? 

Link do komentarza
Share on other sites

@eugi wszystkie te układy są zrealizowane za pomocą tych "miliardów tranzystorów" w chipie. Są one jakoś tam poukładane, ale nie są to oddzielne bloki, które można zobaczyć gołym okiem. Polecam poniższe dwa artykuły, które bazują na innych układach (niż omawiane tutaj STM32), ale na pewno pozwolą Ci lepiej zrozumieć ten temat:

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Cześć! Chciałem zrobić ten kurs i miałem zamiar rozpocząć od kupna zestawu, ale zdaje się, że zniknął on ze strony Botlandu. Link wewnątrz kursu prowadzi do strony, gdzie są tylko kubek i podkładka pod mysz Forbota oraz wyświetlacz LCD: https://botland.com.pl/1256-forbot-stm32f1

Czy zestaw do kursu będzie jeszcze w sprzedaży, czy jestem zmuszony zająć się kursem STM32L4, do którego zestaw na Botlandzie jest dostepny?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@rafaljuziu jeżeli płytki nie ma na tej podstronie to oznacza, że z racji globalnego kryzysu dostępności półprzewodników nie ma jej w sprzedaży. Niedługo wróci dostępność zestawów L4 więc myślę, że możesz zacząć czytać kurs STM32L4.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.