Skocz do zawartości

Kurs FPGA - #2 - podstawowe pojęcia, porównanie z uC


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Czym są programowalne układy logiczne? Jakie korzyści niesie ta technologia? Podczas tej części zajmiemy się podstawami, które opisują różnice między FPGA, a mikrokontrolerami.Omówimy również pojęcia, skróty oraz platformę sprzętową niezbędną do wykonania ćwiczeń z naszego kursu podstaw FPGA.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak oczywiście. Ale warto wspomnieć na samym początku że jest złącze dla zewnętrznego zasilacza. Źródło zasilania domyślnie jest ustawione za pomocą zworek na USB ale można zmienić na te złącze za pomocą zworek i złącza V-select. Może się przydać przy uruchamianiu układu bez komputera.

[ Dodano: 11-09-2017, 13:44 ]

Dobrze jest gdy programista zna możliwości konfigurowanego układu. Dlatego też wskazany byłby "połączeniowy/złączowy" wstęp zanim zacznie się cokolwiek konfigurować i uruchamiać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawy kurs. Szczerze nie spodziewałem się FPGA na Forbocie. Czy Spartan 3A toleruje logikę 5V. Pytam bo zawsze mnie kusiło zrobić na FPGa kooprocesor matematyczny dla mojego C64 + jakieś REU z DMA obsługujący kilka MB RAM.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
otóż widzę że na płytce jest port VGA.

Czy zostanie to wyjaśnione w kursie?

Od roku próbuję ogarnąć sygnały, najlepiej jak by można było napisać o generowaniu obrazu jakiś osobny artykuł.

Dziękuję,
i pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Leon2004_, witam na forum 🙂 Pierwotnie był taki plan - nawet chcieliśmy zrobić projekt prostej gry, jednak ostatecznie uznaliśmy, że to trochę zbyt trudne, jak na kurs podstaw FPGA. Zagadnienie to zostawiliśmy więc na ewentualną kontynuację kursu (jeśli będzie takie zapotrzebowanie).

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że cały artykuł o generowaniu obrazu, synchronizacji itd. Byłby jako uzupełnienie jak Artykuł o mocy do kursu elektroniki.

Niewiadomo czy będzie rzeczywiste zapotrzebowanie na 2 poziom tego kursu. Poza tym, generowanie Vga to dość obszerny temat 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Też się nie spodziewałem tego kursu, tym bardziej, że w ankiecie wygrywał jakiś rosberyPi :/ . Na szczęście o to jest 🙂 Nie wiem czy skorzystam praktycznie ze względu na brak czasu, lecz na pewno będę go namiętnie pochłaniał 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Świetny kurs.

Jestem ciekawy ile razy można programować dany układ FPGA. Wiem, że dla uC producent deklaruje 10000 razy możliwość programowania. Jak jest w przypadku FPGA?

Link do komentarza
Share on other sites

r_bot, współczesne pamięci flash mają bliżej 100k niż 10k cykli zapisu. Oczywiście bardzo stare mikrokontrolery mogą mieć i starą pamięć. W przypadku FPGA niektóre modele mają wbudowaną pamięć Flash (np. MAX10 Altery/Intela), inne mają pamięć zewnętrzną - jak Spartan3 w przypadku ElbertV2. Po tych 100k cyklach kasowania w pamięci mogą pojawić się błędy, ale dotyczy to kasowania, nie odczytów. Więc używać FPGA można dużo dłużej. W przypadku Elberta, gdybyś kiedyś zbliżył się do 100.000 cykli programowania wystarczyłoby wymienić pamięć Flash (obudowa SO8, interfejs QSPI https://cdn.sparkfun.com/assets/learn_tutorials/6/9/4/M25P16.pdf). Moim zdaniem to jednak bardzo mało prawdopodobne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.