Skocz do zawartości

Wszystko o budowie własnego dalmierza laserowego


Treker

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Zastanawialiście się jak działa czujnik odległości firmy Sharp? Bawiliście się konsolą XBOX 360 z Kinect-em?  Marzył wam się własny skaner 3D?Jeśli któryś z tematów was interesuje, zachęcam do lektury niniejszego artykułu. Postaram się przedstawić zasadę działania laserowego czujnika i opiszę jak samemu go skonstruować.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Super! Bardzo fajne spojrzenie na samodzielne zbudowanie czujnika odległości. Nie chcę być malkontentem, ale zbudowanie niezawodnego czujnika działającego w mniej odizolowanym środowisku byłoby nieco trudniejsze. Należałoby wziąć pod uwagę kilka czynników:

1) Jeżeli działami w paśmie widzialnym to mamy bardzo zmienne warunki oświetleniowe

2) Jeżeli przeszlibyśmy na podczerwień, to kamery/linijki kosztują nieco więcej, poza tym tło też daje o sobie znać (np. słońce)

3) Jeżeli modulowalibyśmy źródło, to i wszystkie części byłyby zdecydowanie droższe i algorytm byłby bardziej skomplikowany.

Może nie wszystko jest takim problemem jak mi się wydaje. Na pewno takie doświadczenia z budową własnego czujnika są bardzo wartościowe - na prawdę przyjemnie było czytać artykuł 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Taki mi wpadł teraz do głowy pomysł, jak można by sporządzić całkiem użyteczny dalmierz. Przyda nam się do tego Raspberry Pi i kamerka pod nie (max 120fps@120x240px), do tego linijka laserowa zawieszona nad kamerą, pod kątem w dół - w ten sposób mielibyśmy poziomą linię na całym obrazie, a jeśli coś wjechałoby w zasięg, odpowiednio by się podnosiła lub opuszczała (--- gdy nic nie ma, _-- coś z lewej, --_ coś z prawej itd). Pozwoliłoby to na symultaniczne liczenie odległości na całej szerokości obrazu, ale oczywiście mamy wtedy narzucone ograniczenie w minimalnej wysokości obiektu (tzn podczas zbliżania obiektu, mógłby zostać zgubiony z pola widzenia w wypadku, gdyby był niżej niż laser. W przyszłości, żeby nie świecić na czerwono wystarczyłoby zmienić diodę na laserówkę z CD-Romu (one są IR) - byłoby to też niestety dużo bardziej niebezpieczne - w końcu to laser, a teraz dodatkowo niewidoczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli wysokość obiektów jest problemem, zawsze można zamienić miejscami kamerkę i linijkę, tzn. umieścić poziomo linijkę na dole, a kamerkę wyżej, pod kątem.

Co do pomysłu z linijką, to jest to kierunek jakim poszli twórcy Kinceta. Tam nie ma linijki, ale laser zamiast w jedno miejsce, oświetla siatkę punktów. Efekty są zaskakująco dobre.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Haha, zamiana miejscami kamery i linijki nie przyszła mi do głowy 🙂 Czyli generalnie wychodzi na to, że mogłoby coś z tego wyjść - muszę sobie zorganizować kamerkę do RPi i linijkę laserową.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do kamerki to na poczatek mozna podpiąć zwykłą, po USB.

Natomiast do RPi dostępne są dwie wersji, zwykła z filtrem IR oraz "NoIR" bez filtru podczerwieni. Chyba warto pomyśleć o wersji bez filtra. Można byłoby w przyszłości zmienić linijkę z czerwonej na pod-czerwoną.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.