Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #11 - źródła napięcia odniesienia


Komentator

Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_11.thumb.png.3dc61d95b9a0cb0107791653bebd725e.png

W naszym kursie elektroniki nie poruszyliśmy jeszcze tematu uzyskania stabilnego napięcia. Potrafi je osiągnąć np. stabilizator liniowy, jednak skąd on wie, że na wyjściu jest stałe napięcie? Kluczowymi elementami są tutaj źródła napięcia odniesienia, często pomijane przez hobbystów podczas nauki elektroniki – jest to błędem.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy jakiego napięcia potrzebujesz, ja spotkałem się ze źródłami 10V, 4.096V, 2.5V, 3V i kilkoma innymi więc wybór powinien być dość spory. Pewnie znajdą się też jakieś regulowane źródła napięcia odniesienia, wystarczy przeszukać ofertę sklepów z elektroniką.

Link do komentarza
Share on other sites

Moje obserwacje są zgodne z oczekiwaniami. Źródło scalone zachowywało się bardzo stabilnie. Dopiero wprowadzenie 3 diod pozwoliło zaobserwować wahania rzędu od 10-15mV do max. 20mV. Przy 5 diodach, wahania utrzymały się na tym samym poziomie. Niezależnie od ilości diod (0-5), napięcie wyjściowe mieściło się w tolerancji. Wpływu temperatury nie zaobserwowałem, co świadczy o skutecznej kompensacji lub ew. o zbyt mało dokładnych przyrządach pomiarowych 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy możesz polecić jakieś inne scalone źródła napięcia odniesienia, które mają większy wybór napięć znamionowych niż LM385?

Jeśli chodzi o inne napięcia, to najlepiej zerknij do TME (łatwo sortować tam produkty):

http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=100218&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC

140 źródeł referencyjnych do wyboru 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętaj, że środkowa nóżka jest katodą dwie pozostałe zewrzyj i traktuj jako anodę.

Katoda jest czy bo się pogubiłem??

Chyba wcześniej była mowa że to jest minus, tak mi się przypomniało skojarzenie z tą literka "t" w "katodzie".

Na schemacie środkowa pod jest podpięta, więc chyba coś z opisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Lizard, zerknij raz jeszcze na artykuł od fragmentu "W zestawie elementów do kursu znajduje się układ LM385Z-2,5." Tam jest to właśnie opisane - szczególnie polecam spojrzeć na rysunek z opisem wyprowadzeń tego elementu. W przypadku tych elementów jest właśnie odwrotnie (względem np. diod LED) 🙂 Zobacz, gdzie na poniższym obrazku jest "+", a gdzie "-" i porównaj to z tym jak podłącza się diody świecące.

lm385-rysunek-300x207.jpg

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie mój błąd, wydawało mi się że skoro diodę zenera przeważnie podłącza się w kierunku zaporowym to i oznaczenie jest odwrotne, ale skoro oznaczenie jest takie samo jak na zwykłych diodach to anoda idzie na a katoda na faktycznie, można się pogubić.

Widziałem jak podłączyć właśnie z tego schematu chodziło mi o samo nazewnictwo. 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@cookies, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

10 godzin temu, cookies napisał:

Mam takie pytanie, jaką funkcję w stabilizatorze pełni źródło napięcia odniesienia?

Jest on po prostu "źródłem napięcia odniesienia", czyli takim "wzorcem", który pozwala stabilizatorowi uzyskać na wyjściu stabilne napięcie (niezależnie od napięcia wejściowego i pobieranego prądu, temperatury itd). Aby taki stabilizator działał musi mieć jakiś punkt odniesienia (zawsze stabilna wartość napięcia) inaczej nie mógłby realnie "ocenić" jakie napięcie pojawia się na wyjściu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.