Skocz do zawartości

MarkoSs

Użytkownicy
 • Zawartość

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

O MarkoSs

 • Ranga
  2/10
 1. @Zealota Odnośnie pierwszego cytatu, jak już wspomniałem na samym początku nie stykał przewód HDMI , a ja myślałem że to coś poważniejszego i szukałem wszystkiego co może pomóc, i testowałem. Co do drugiego: Dokładnie tak nie wiadomo gdzie był problem próbowałem wszystkiego co mi może pomóc (ważne że działa). I Ja amator podałem wszelkie zaobserwowane zjawiska jak się sprzęt zachowuje i ŻADEN z "wykwalifikowanego pracownika" nie podał mi odpowiedzi ani przyczyny. Więc z całym szacunkiem ale FACHOWCY darujcie sobie złośliwości i uwagi odnośnie mojej wiedzy z zakresu sieci bo ta wiedza co to powinienem wiedzieć (przeanalizowałem tematy) do niczego w tym przypadku mi się nie przydała. Uczę się tylko tej teorii którą zaraz mogę przetestować w praktyce dlatego podobają mi się kursy FORBOTA. Cała wiedza której nie użyje w praktyce jest dla mnie STRATA CZASU.
 2. @Treker Dalej robiłem testy i robiło się coraz gorzej straciłem połączenie z internetem a wi-fi działało i odpowiadało na " ping 192.168.1.106 ". Postanowiłem że wszytko wykasuje i zrobię odnowa całą instalacje. Wgrałem system odnowa na kartę, tym razem całą instalacje przeprowadziłem jak "Kurs Raspberry Pi – #4 – instalacja systemu, RPi jako PC" i udało się łączy się. Tak się zastanawiam co mogłem po drodze zrobić nie tak: i przychodzą mi do głowy dwie możliwości: 1. Ustawiałem inny format karty: Exfat cz FAT ex bo ponoć dedykowany pod linuxa 2. W pliku "cmdline" próbowałem przypisać statyczny adres IP Jak myślisz? To czy jeszcze coś innego? Poza tym jak się wylogowuje to wyskakuje komunikat że rozłączy z internetem, zamiast kliknąć ok to zamykam "X" w ten sposób nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale skoro zadziałało za pierwszym razem i dale działa to się takiej formy trzymam. Mam jeszcze jedno pytanie z innej "beczki" czy Rpi mogę w jakiś sposób zasilać akumulatorem ( prądem stałym) tak jak to ma miejsce np: w przypadku Arduino ?
 3. @Treker Sprawdziłem, przydziela dla RPi adres 192.168.1.39 .Ale po próbie połączenia efekt jest ten sam -nie działa w tej opcji.
 4. @Treker Dodam jeszcze odnośnie: że mimo że to jest sieć lokalna,połączenie nastąpiło, ale na pulpicie RPi przy ikonce wi-fi pisze że połączyło z tą siecią z internetem.(Czyli pierwszy router bez dostępu do Internetu połączony przewodem z RPi łączy się z laptopem przez wi-fi który też niema dostępu do internetu -i jest sieć lokalna, i w tym momencie gdy w putty wpisuje adres IP 192.168.1.106 następuje połączenie z RPi które okazuję się że ma dostęp do Internetu )
 5. @Treker Tak mam drugi router , utworzyłem sieć lokalną i wygląda to tak: 1. Laptop połączony przez wi-fi z routerem ,RPi podłączone do laptopa przewodem. Rezultat: także przypisuje adres IP 169.254. ... . 2. Laptop połączony przez wi-fi z routerem ,RPi podłączone do jedynie do prądu(ma się łączyć przez wi-fi). Rezultat: Wpisuje w wierszu poleceń "arp -a " i nic niema żądnego nowego IP. 3. RPi połączone przewodem z routerem , router połączony z laptopem przez wi-fi. Rezultat: Wpisuje w wierszu poleceń "arp -a " i nic niema żądnego nowego IP, ale wpisałem w putty ten adres co się wcześniej łączył 192.168.1.106 i nawiązało połączenie, wpisuje ponownie w wierszu poleceń "arp -a " i tum razem już się wyświetla ten adres 192.168.1.106. Z chwilą odłączenia RPi od routera połączenie się urywa nie łączy się przez wi-fi jak to miało miejsce gdy był Internet.
 6. @Treker, Tak, dokładnie tak, to jest ruter od dostawcy internetu, i nie mam możliwości zalogowania się do jego panelu.
 7. @Treker, Po prostu nie wież, ale udało się, DZIAŁA. Dobrze że zasugerowałeś żeby nie odpinać TV, bo na ekranie pokazało że przydzieliło inny IP 192.168.1.108/24 zamiast 192.168.1.106 który działał. Cała procedura wyglądała następująco: podłączyłem do RPi telewizor , router i zasilanie; Na ekranie TV wyświetlił się pulpit RPi, upewniłem się że wi-fi jest włączone (wtedy też zauważyłem że jest przydzielone inny IP) odłączyłem przewód sieciowy od routera i upewniłem się ponownie czy RPi jest połączone z routerem bezprzewodowo.Następnie na laptopie włączyłem puTTY (z ustawionym łączeniem przez SSH) i zacząłem wpisywać adresy: 192.168.1.106(nie zadziałało- komunikat wygaśnięcie połączeni ze względu na zbyt długi czas oczekiwania), następnie w pisałem: 192.168.1.108/24(wystąpił tym razem komunikat że coś takiego nie istnieje, ok czyli 108/24 to zakres od 108 do 124), więc wpisałem 192.168.1.108, i sukces (pojawiło się ponownie okienko z kluczem SSH- jak to określił @Belferek ale jak to pierwsze połączenie, skoro pierwsze połączenie już było, postanowiłem sprawdzić ten wątek czy poprzednia metoda połączenia nadal działa. Zamknąłem RPi , rozłączałem wszystko i ponownie podłączyłem RPi do Routera(przewodem i bez TV) i z laptopa próbowałem nawiązać połączenie przez wi-fi, okazało się ze dalej działa tylko co ciekawe tym razem zarówno IP 192.168.1.106 jaki i ten z TV 192.168.1.108 działają, z obu się można zalogować do RPi. Fajnie że działa, ale co tu się właściwie stało ? ). Nasuwa się teraz wniosek że wi-fi działa , tylko żeby załapało to najpierw trzeba na chwile podłączyć się przewodem sieciowym . To tak jakbym jeździł samochodem na popych, wolałbym odpalać z kluczyka .
 8. Jeszcze jedną rzecz zauważyłem : kiedy podłączyłem RPi do telewizora , a nie podłączyłem przewodem do rutera to na telewizorze wyświetliły się tylko malinki i dalej nie chciało się uruchomić(więc chyba wi-fi nie działało).Natomiast gdy podłączyłem na chwile do routera przewodem to zadziałało, a potem gdy wyjąłem przewód to wi- fi nie zanikło tylko już działało. A jakby tak spróbować właśnie w ten sposób uruchomić wi-fi ,potem nie zamykać systemu tylko odpiąć telewizor, żeby RPI pozostało tylko podłączone do zasilania i spróbować się połączyć z laptopem. Może by też załapało. Tylko czy taka opcja jest bezpieczna dla Rpi?
 9. @Treker, odnośnie: Pewności nie mam (jutro spróbuje spytać o to mojego dostawce internetu osobiście), ale czy RPi podłączone do telewizora i łączące się z routerem bezprzewodowo przez wi-fi nie jest takim nieznanym urządzeniem?A taki układ u mnie działa. Tak, właśnie od tego zacząłem . A co myślisz o tym wątku jaki zasugerował @Belferek , i utworzeniu na laptopie serwer DHCP?. Znalałem coś takiego:
 10. @Treker , tak wyglądało połączenie gdzie: RPi jest podłączone do rutera przewodem sieciowym i łączy się z laptopem za pomocą wi-fi. Natomiast kiedy stworzyłem plik: wpa_supplicant.conf ,wprowadziłem poniższe dane, zapisałem i włożyłem kartę do RPi to utraciłem całkowicie połączenie z Wi-fi country=PL update_config=1 ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev network={ ssid="Nazwa mojej sieci" psk="moje haslo" key_mgmt=WPA2-Personal }
 11. Sytuacja wygląda obecnie tak: Działa u mnie z tej części jedynie opcja w której: RPi jest podłączone do rutera przewodem sieciowym i łączy się z laptopem za pomocą wi-fi.
 12. Odnośnie obudowy to próbowałem nie pomogło, ale to nie problem, z tym akurat to sobie poradzę jak już wiem o co chodzi.Co do klawiatury to chodziło mi że jej nie mam, a raczej nie miałem bo już sobie kupiłem. Instalacja tradycyjna (z monitorem) udała się Wszystko działa, z wi-fi też niema problemu; ale jeśli chodzi o: " Kurs Raspberry Pi- #6- Instalacja /komunikacja przez sieć" to tego materiału dalej nie mogę przerobić. Podpinam malinkę do mojego laptopa kablem sieciowym (laptop z ruterem jest połączony przez wi-fi) i nadal nic, nie przydziela mi adresu IP. Powinien być : 192.168.1. ...coś, a przydziela 169.254.255.255. Przez Wi-fi też nie wykrywa mi laptop mojej RPi.
 13. Witam Ponownie Problem połączenia RPi przez HDMI z telewizorem już rozwiązałem. Problem polegał na tym że obudowa RPi w tym zestawie nie pozwala wpiąć kabla do końca, tak aby stykał. Ja ktoś ma inne problemy z HDMI to trzeba usunąć w pliku "config.txt " znak "#" przy odpowiedniej linijce . Wszystko jest opisane w tym pliku tyle że po Angielsku . Ale niema nada połączenia przez sieć. I brak klawiatury z usb . Dlatego będę próbował przez uart wejść do malinki i w jej opcjach jakoś to odblokować . Jakieś podpowiedzi jak to zrobić? lub inne opcje ?
 14. Witam. Kupiłem: FORBOT – zestaw edukacyjny z Raspberry Pi 4B 4GB . RPi działa jedynie przez UART. Po podłączeniu do monitora(telewizor Samsung Full HD)na ekranie nie wyświetla się kreator a jedynie informacja z telewizora że niema połączenia i sprawdź przewody czy zostały dobrze podpięte. (sprawdziłem przewód na innym urządzeniu i jest ok) WiFi – nie działa. A w przypadku „Instalacja /komunikacja przez sieć - Wariant 3: połączenie bezpośrednie ”Połączenie jest –działa „Połączenie:(IPv4/IPv6): Połączono z nieznana sieć, brak ruchu (o co chodzi z tym brak ruchu?)” . Brak adresu IP(więc nie połączę się przez puTTY)- w wierszu poleceń wpisuje: ipconfig /all , Default Gateway- nic niema. Inne parametry są podane. W właściwościach sieci pisze że połączono z nieznaną siecią i brak Internetu. Sprawdzałem opcję „pamięć EEPROM SPI” ale zielona dioda miga, więc to nie tu jest problem. Ktoś wie o co chodzi?
×
×
 • Utwórz nowe...