KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Polityka przyjaznego forum (PPF)

Niektóre fora internetowe sprawiają wrażenie zamkniętych społeczności, które nie są zbyt przyjazne dla początkujących. Misją FORBOT-a jest niesienie pomocy w nauce elektroniki oraz programowania, więc na naszym forum stale pojawiają się nowe osoby, które są czasami zagubione. Dlatego chcemy tworzyć miejsce, które będzie przyjazne dla wszystkich – od zupełnie początkujących aż po profesjonalistów.

Na czym nam zależy?

 1. Przyjazne nastawienie to podstawa. Jeśli masz gorszy dzień lub uważasz, że pytanie jest nieodpowiednie, to je zignoruj. Daruj sobie sarkazmy i zbędne zaczepki.
 2. Żadnych ataków personalnych. Skup się na omawianym zagadnieniu, a nie na osobach. Nie oceniaj innych, zostaw dla siebie złośliwe zwroty, które generują nerwową atmosferę.
 3. Pisz pochwały. Opisany projekt jest ciekawy? Schemat początkującego nie ma błędów? Jedno proste zdanie typu „Ciekawy projekt, dobra robota!” zmotywuje autora do dalszej pracy.
 4. Krytykuj z klasą. Wytykanie błędów też jest potrzebne. Wskaż zauważony błąd i kulturalnie wytłumacz, jak można go rozwiązać. Wykaż się wiedzą i udziel wartościowej porady.
 5. Szanuj innych. Nie zakładaj, że Twój punkt widzenia jest jedynym słusznym. Jeśli nie zgadzasz się z jakąś opinią, to wskaż błąd w rozumowaniu jej autora i kulturalnie przedstaw swoje zdanie.
 6. Pisz starannie. Nikt nie będzie wytykał braku jednego ogonka lub przecinka. Jednak trzymanie się podstawowych zasad pisowni sprawi, że Twoje posty będą znacznie lepiej odbierane.

Szukasz pomocy?

Zadaj pytanie we właściwy sposób. Opisz, nad czym pracujesz, czego się spodziewałeś i jaki problem napotkałeś. Dodaj schemat, zdjęcie lub kod programu, aby możliwa była analiza problemu. Odpowiadaj na pytania osób, które chcą Ci pomóc. Nie znikaj po uzyskaniu pomocy. Napisz, które rozwiązanie okazało się skuteczne, i podziękuj pomocnym użytkownikom (ikona serca przy każdej wiadomości).

Chcesz pomagać?

Bądź wyrozumiały. Dawaj konkretne wskazówki oraz konstruktywne uwagi. Jeśli ktoś pyta, to znaczy, że nie potrafi sobie poradzić. Ludzie są różni. Może o radę prosi uczeń szkoły podstawowej, a może student elektroniki lub emeryt. Pamiętaj, że nie dla każdego elektronika jest jedyną pasję na całe życie.

Obie strony muszą współpracować, aby odnieść sukces

Obie strony muszą współpracować, aby odnieść sukces

Stosuj odpowiedni język

Pisz w sposób, który nikogo nie urazi i sprawi, że dyskusja będzie przebiegała w przyjaznej atmosferze. W większości sytuacji wystarczy inna forma wypowiedzi lub kilka słów więcej.

 • Pytający powinien skorzystać z wyszukiwarki? Podpowiedz mu:
  • W prawym górnym rogu jest wyszukiwarka. Nie chciało Ci się szukać?
  • Problem ten to tzw. drgania styków. Sprawdź w wyszukiwarce, znajdziesz kilka poradników.
 • Wiesz, gdzie leży rozwiązanie problemu? Udziel pomocnej porady:
  • Było 3 dni temu, sam odpowiadałem!
  • Taki problem był niedawno omawiany na forum. Sprawdź ten temat [link], znajdziesz tam mój post, w którym opisałem proponowane rozwiązanie.
 • Chcesz skrytykować jakieś rozwiązanie? Wykaż się wiedzą:
  • Co za bezmyślna realizacja projektu! Dwa arduina w takim czymś? Bezsens!
  • Ciekawy projekt, fajnie, że wszystko zadziałało! Widzę jednak, że chyba miałeś trochę kłopotów, bo drugie arduino jest zbędne (dzięki przerwaniom mogłeś to zrobić na jednym). Poczytaj trochę na ten temat – sam zobaczysz, że jedna płytka dałaby sobie radę.
 • Chcesz odesłać pytającego do poradników? Podaj sprawdzony przykład:
  • Zamiast zadawać takie głupie pytania, mógłbyś poczytać jakieś artykuły dla początkujących. Wszędzie znajdziesz informacje na ten temat.
  • Jeśli masz problem z takimi podstawami jak rezystory, to proponowałbym zapoznać się z poradnikami dla początkujących. Dobrym startem może być ten artykuł. Daj znać, czego konkretnie w nim nie rozumiesz, to łatwiej będzie pomóc.
 • Autor pytania za słabo opisał problem? Dopytaj go o szczegóły:
  • Nie mam szklanej kuli, radź sobie sam.
  • Ciężko Ci pomóc, bo podałeś za mało szczegółów. Minimum, które jest tutaj potrzebne, to informacje na temat sterownika oraz użytego akumulatora.

Pamiętaj, że jeśli nie chcesz udzielić konkretnej pomocy, to zawsze możesz zignorować dany temat. Może ktoś inny na niego odpowie, a może nikt – wtedy autor tematu będzie miał szansę zrozumieć, że zadał pytanie w niewłaściwy sposób.

Reaguj i nie obrażaj się!

Ktoś nie stosuje się do polityki przyjaznego forum? Zareaguj, upominając go lub anonimowo raportując wiadomość. Jeśli post nie będzie zgodny z PPF, to zostanie usunięty z odpowiednią adnotacją. Jeżeli Twoja wiadomość zostanie kiedyś usunięta z takiego powodu, to nie obrażaj się wtedy na cały świat (to tylko jeden post). Zastanów się, czy faktycznie nie mogłeś sformułować swojej wypowiedzi przyjaźniej. Zasady te dotyczą nowych użytkowników, stałych bywalców forum oraz moderatorów.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 116

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Inspiracją do napisania PPF był kodeks postępowania, który obowiązuje na StackExchange.