Skocz do zawartości

Prymitywny przełącznik KVM - potrzeba odrobiny pomocy.


ciffer

Pomocna odpowiedź

Witam. Mam zamiar zrobić zrobić coś w stylu prymitywnego Przełącznika KVM, tyle, że zamiast klawiatury i myszy chcę tam podłączyć dźwięk (mini-jack). Pierwotny plan polegał na użyciu dużej liczby bramek (dokładnie 34) logicznych AND lecz niestety powstaje przy tym spory chaos. Czytając https://www.forbot.pl/forum/viewtopic.php?t=1091 wpadłem na pomysł użycia takiego procesora i małego, prostego programu, ale niestety wydaje mi się, że potrzeba czegoś w rodzaju 'automatycznego przycisku'. Chodzi mi o taki układ, który przepuszcza sygnały dalej tylko jeśli na danej nóżce jest zasilanie. Taki jakby szlaban. I tu pojawia się moje pytanie. Czy istnieje coś takiego czy może muszę użyć więcej niż 1 procesora użytego w powyższym artykule? Czy może ktoś ma inne propozycje wykonania takiego urządzenia? Z góry dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsze pytanie ile kanałów chcesz w ten sposób przełączać? Bramkami logicznymi nic nie zdziałasz bo to są elementy cyfrowe. Można skorzystać z multiplekserów analogowych gdzie wybierasz sobie "kanał" i masz dodatkowe wejście strobujące które blokuje multiplekser. Ewentualnie możesz skorzystać z bramek przy wybieraniu kanału (ustawienie odpowiednich stanów linii adresowych) lub prościej skorzystać z dekodera "1 z n". A jeżeli chodzi o mikrokontroler to nie jest on tutaj zbytnio potrzebny, chyba że chcesz się pobawić przełączaniem kanałów za pomocą pilota albo mają byc przelączane w jakiś sposób "automatycznie".

Link do komentarza
Share on other sites

Chcę do tego podłączyć konsolę i komputer czyli kanały 2. To ma działać na zasadzie włącznik w 1 pozycji - obraz z komputera, włącznik w 2 pozycji - obraz z konsoli. Chciałbym żeby to było w miarę proste rozwiązanie gdyż jestem mocno początkujący, ale jednak wolałbym (dla własnej satysfakcji) sam to zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Duże wyzwanie jak na początek przez drobny błąd możesz spalić sobie kartą graficzną lub sam monitor. A w jakim standardzie masz wyjścia z karty graficznej w konsoli i w kompie? Domyślam się że to jest VGA ale nie mam pojęcia o jakiej konsoli mówisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W takim razie VGA ma 15 linii czyli można by np zastosować multipleksery np CD4053 dokładniej 5 szt.

A chcesz ten obraz przełączać podczas działania konsoli-kompa czy po prostu przy wyłączonych urządzeniach nie chce Cie się przepinać kabli i mieć ten przełącznik?

Tylko nie mam pojęcia czy nie pojawi się tutaj problem z szumami czy zakłóceniami i czy takie przełączanie podczas działania jest możliwe. Ja jeszcze nie miałem do czynienia z przełączaniem obrazu aczkolwiek audio działało bez zarzutu i chyba nawet na takiej samej kostce ale to inna bajka.

Link do komentarza
Share on other sites

Póki się nic nie pali można próbować ;] Dzięki bardzo za pomoc 😃

@edit

Może porywam się z motyką na słońce, ale zaraz spróbuje narysować schemat żeby się upewnić czy wszystko kumam xD

@edit 2

I jak? Robiłem to na podstawie objaśnień znalezionych w Google (http://www.geofex.com/article_folders/cd4053/cd4053-1.gif)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.