Skocz do zawartości

Linefollower - Attiny 2313, L293D


bartekwr1335

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie rozumiem tego. A jak dam serwomechanizmy zamiast silników to też muszę? I drugie moje pytanie. Napisałeś, że wszystkie śmieci idą na układy cyfrowe. Jak dam kondensator pomiędzy + i - silnika podłączonego do L293D to też tak będzie?

[ Dodano: 21-10-2011, 20:08 ]

Wiesz MirekCz, tak naprawdę to na serio nie wiem o co Ci chodzi. Specjalnie przeglądałem inne schematy zamieszczone na forum i było tak samo,albo podobnie bardzo. Więc jeśli można odczytać odpowiedź to jak jest z tym moim schematem? Kondensatory przy zasilaniu już dodałem.

Link do komentarza
Share on other sites

To tak:

1) Zasilanie mikrokontrolera musi być filtrowane kondensatorem 100n

2) Zasilanie mostka musi być filtrowane (najlepiej elektrolitami)

3) Zwiększ kondensatory elektrolityczne dla stabilizatora na większe

4) Wyjścia sensorów muszą być podciągnięte rezystorem (najlepiej 10k) do Vcc

5) Zwiększ rezystor dla diody D1 na jakieś 470R

Link do komentarza
Share on other sites

1) Kondensator już dodałem

2) Elektrolit, to konkretnie jak mam dodać. Mógłbyś to jakoś w swoim programie do PCB nakreślić?

3)100uF wystarczą

4)O tym wiem, ale do czujników będę robił osobną płytkę i na niej chciałem je umieścić. No chyba, że lepiej jest tak jak mówisz.

5) Rezystor zwiększony.

Dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

bartekwr1335:

2) Dajesz "+" elektrolitu do "+" zasilania mostka (oczywiście dla obu pinów zasilania mostka robisz to samo), a "-" kondensatora do GND 😉

3) Wystarczą

4) To tylko była taka uwaga, skoro pamiętasz to zostaw rezystory na płytce czujników.

!6) Widzę, że masz połączone oba piny zasilające mostek, tzn logikę z zasilaniem silników. Tak nie może być! Musisz popatrzeć w dokumentację mostka i zobaczyć, który pin do jakiego zasilania 😉

Link do komentarza
Share on other sites

6) Widziałem gdzieś kiedyś, że do VCC na dole było podpięte 12V, a u góry 5V. O to chodzi? Bo jak tak to jak mam z napięcia 5V podłączonego na elektronikę zrobić 12V?

[ Dodano: 22-10-2011, 10:02 ]

Wiesz chyba zrozumiałem. Poczytałem teraz o Mostkach-H w artykule na forum i wyczytałem z któregoś, że do VCC2 trzeba podłaczyć zasilanie na jakim pracują silniki, a do VCC1 zasilanie dla układu, czyli te 5V. Dobrze to rozumiem?

Link do komentarza
Share on other sites

bartekwr1335 masz dwa zasilania (te 4,8V i 7,4V) to utrudnia schemat z osobnym zasilaniem dla silników. Tak gdzie masz złącze od 7,4V daj osobne zasilanie, czyli osobny znaczek zasilania, np VPP (nie może łączyć się z VCC). Gorzej jest z tym drugim. Jak na razie nie mam pomysłów...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ale to 7,4 to opcjonalnie, jakbym kupił akumulator nowy, ale do tego musiałbym też kupić ładowarkę więc raczej to odpada, bo nie mam funduszy na razie. Także tylko to 4,8V wchodzi w grę, bo to jest aku z jakiegoś autka RC co kiedyś miałem i mam do niego ładowarkę.

Usunę ten moduł ze stabilizatorem i dodam jeszcze raz. Może będzie ci łatwiej.

[ Dodano: 22-10-2011, 10:30 ]

Wiesz z tymi kondensatorami przy mostku to mógłbyś chociaż jakiś szkic w paincie, bo nie mam pojęcia. W ogóle to dzięki bardzo, że pomagasz 😉

LF Protel 2.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Do tego schematu co masz teraz dodajesz:

1) Kondensator elektrolityczny 100u na zasilanie ZAS-ELEC.

2) Kondensator 100n na zasilanie mikrokontrolera

3) Po jednym kondensatorze 100u na piny zasilające mostek (oba - VCC1, VCC2)

*4) Dodaj jeszcze po kondensatorze 100n na wyjścia do silników, tzn równolegle do silników.

* - opcjonalne

Po tych zabiegach dodaj schemat 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.