Skocz do zawartości

Czujniki widzące wszystko. Który schemat?


Kangurek

Pomocna odpowiedź

Witam, trochę szukałem po internecie i znalazłem 2 schematy czujników (tzn wybrałem te które zdawały się być dobre):

http://www.lynxmotion.com/images/data/irpd.pdf

http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~arent/rr/mpr/czujniki3.html (DETEKTOR PRZESZKÓD NA PODCZERWIEŃ )

Zrodziło się pytanie, który czujnik jest lepszy? Który będzie wykrywał przeszkodę każdego koloru? (tzn minimum 5 cm od przeszkody) Z tego co się orientuję to czujniki bardziej reagują na kolor biały a mniej na czarny. Chodzi mi o to, żeby czarny był wykrywany na odległość minimum 5cm.

Robot, którego mam zamiar stworzyć ma jeździć po pokoju i myć lub zamiatać podłogę. Gdy wykrywa przeszkodę zwalnia i podjeżdża do przeszkody, dodatkowe czujniki (zrobione z przełączników, nie pamiętam jak się to nazywa ale używane są w tak zwanym szukaczu) pozwalają podjechać do przeszkody maksymalnie, wtedy się od niej po prostu odbija i jedzie dalej.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam Kangurek

Link do komentarza
Share on other sites

Czarny jest gorzej wykrywany bo lepiej absorbuje promieniowanie (nie tylko widzialne). Patrz teoria ciała doskonale czarnego. W takim wypadku najlepiej stosować czujniki ultradźwiękowe. Aczkolwiek dźwięk słabo odbija się od materiałów miękkich i porowatych (np. gąbka). Zadecyduj który czujnik będzie dla Ciebie lepszy. Możesz zastosować oba, jeśli tylko jest taka potrzeba. Jak Ci się bardzo chce możesz nawet zrobić sobie radar na 24 GHz 😋 (to już dla zboczeńców)

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.