Skocz do zawartości

HD44780


d3xxer

Pomocna odpowiedź

Witam, zapoznałem sie z artykułami z Podręcznego poradnika elektronika ale tam za dużo napisanego na ten temat nie ma... Jest jedna krótka notka jak wysłać litere za pomocną 4 bitów. Ale jak właczyć wyświetlacz i zapalić kursor gdy nie mam podłączonych wyjśc D0-D3 ?

Wiele jest takich konstrukcji.

Jeżeli ktoś byłby tak dobry i wysłał mi kawałek kodu(mam kilak programów ale one są zabardzo zaawansowane) kodu który jest łatwy nie ma żadnych funkcji opisów itd itp tylko jest w nim zdefiniowane PORTY PA0-PA5 na uC do których jest podłączone RS E D4-D7 i wykonuje sie operacje inicjalizacji i wyświetla np jakas jedna literke wyraz cokolwiek...

Najlepiej jak było by to w WIn Avr programmers notepad.

Z góry dziekuje dla kogoś to jest jedna sekunda roboty a mi takie coś wyjaśni wiecej niż cały dataseet który też już drążyłem

Link do komentarza
Share on other sites

Od strony Radzia to zaczynałem rozkmine tego ale prosiłem o :

"kawałek kodu który jest łatwy nie ma żadnych funkcji opisów itd itp tylko jest w nim zdefiniowane"

Kod Radzia napewno jest dobry ale : skomplikowany, ma header , multum funkcji których narazie nie chce. Zrozumienie tego jak narazie mi sie nie udało i dlatego chciałbym coś prostego jak pisałem proste zainicjalizowanie, i wyświetlenie jakiegoś znaku

Pozdrawiam

[ Dodano: 10 Lip 09 11:08 ]

PS czy programowanie w AVR-GCC rózni się od tego w WINAVR programmers notepad? Bo ten program radzia mi nie kompiluje sie poprawnie:

linking: HD44780.elf

avr-gcc -mmcu=atmega16 -I. -gdwarf-2 -DF_CPU=8000000UL -Os -funsigned-char -funsigned-bitfields -fpack-struct -fshort-enums -Wall -Wstrict-prototypes -Wa,-adhlns=HD44780.o -std=gnu99 -MMD -MP -MF .dep/HD44780.elf.d HD44780.o --output HD44780.elf -Wl,-Map=HD44780.map,--cref -lm

d:/programs/winavr-20090313/bin/../lib/gcc/avr/4.3.2/../../../../avr/lib/avr5/crtm16.o:(.init9+0x0): undefined reference to `main'

make.exe: *** [HD44780.elf] Error 1

Link do komentarza
Share on other sites

Więc tak...

Z plikiem MAKE miałem kupę problemów, gdzieś w sieci udało mi się znaleźć działający, tu nie pomogę, bo nie pamiętam gdzie ;]

Opisy w kodzie z reguły ułatwiają zrozumienie go, więc to chyba akurat jest dobre w tym kodzie :]

Jedyne co musisz zrobić to podstawić swoje piny od LCD i dołączyć "hd44780.c" do swojego kodu.

Później dajesz już inicjację i normalnie korzystasz z funkcji wypisującej na LCD.

edit: a te multum funkcji jest konieczne do wyświetlenia tekstu :] jedna wrzuca znak, druga znaki ze stringa po kolei... da się to zrozumieć

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do pliku makefile to robie go raczej tak jak należy tzn: ustawiam nazwe pliku model uC port przez, który koduje, to wszytko tworze przy pomocy MFile[WinAVR] wg pomocy czyli powinno być dobrze. inne programy robione wg tego schematu działaja bez zarzutów wiec mniemam że jest to ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

W książce:

Witkowski A: Mikrokontrolery AVR programowanie w języku C, przykłady zastosowań.

jest to bardzo dobrze opisane. Co prawda same funkcje wysyłające znaki i rozkazy są w aśmie ale dalej wszystko jest w C.

Jak jesteś zainteresowany tą książką w wersji pdf do priv me.

Co do pytania dotyczącego programers notepada i avr-gcc to jest tak, że

kompilator to avr-gcc,
a programers notepad jest tylko edytorem tekstu (jak zwykły notatnik) tylko ma kolorowanie składni i kilka innych użytecznych przy programowaniu możliwości.

Program napisany w środowisku WINAVR w programie programers notepad jest kompilowany do pliku wykonywalnego hex za pomocą avr-gcc, co również jest częścią środowiska WINAVR.

Link do komentarza
Share on other sites

http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=68&meid=20

Na samym dola w dziale Wokół Procesora bardzo ładne arty na temat

HD44780 wszystkiego się z tego dowiesz jak chcesz mogę Ci podesłać

mój kod do obsługi wyświetlaczy alfanumerycznych z tym sterownikiem tyle, że

napisany w ASM przy czym zawiera dużo komentarzy bo pisałem go z myślą,

że kiedyś wrzucę na neta.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie po skorzystaniu z bibliotek Radzia i użyciu np:

_delay_ms(50);

LCD_Initalize();

LCD_WriteText("michal");

wyświetlają mi się jakieś krzaki a pola puste są całe czarne te poniżej do połowy. Są to znaki jakich nawet w tabeli z Edw nie ma np:~ bądź mi. Wyraz jest wyprowadzany raczej poprawnie bo ma taka długośc ale wyświetla co innego. Ma ktoś jakieś pomysły ?? Możliwe ze ktoś wgrał inną biblioteke znaków ? bo ekran mam z odzysku

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.