Skocz do zawartości

Linefollower: Attiny2313 + L293D + CNY70 + LM324


boyar01

Pomocna odpowiedź

Witam,
Prosiłbym o sprawdzenie schematów

uC + mostek:

Oraz podłączenia 3 czujników CNY70. Jako, że attiny2313 nie ma ADC, użyłem LM324. Podłączenie znalezione gdzieś w internecie, więc proszę o podpowiedź jak to powinno najlepiej wyglądać:

Czy użycie LM324 jest dobrym rozwiązaniem czy polecacie coś innego?

Podobny mój schemat samego uC i mostka wcześniej wrzuciłem w innym temacie, ale postanowiłem projekt jednak sprecyzować i zrobić z niego LF.

PB5 do 7 to podłączenie czyjników CNY70,
PD0,1,6 oraz PB 0,1,2 - 6pinów przewidzianych jako wyjście na LCD 4bit + RS i E (HD44780) - w celach edukacyjnych

Zastanawiałem się, w którym miejscu mógłbym dołożyć diody? Chodzi mi o coś w stylu pierwszego LF użytkownika Nawyk na jego stronie. Są tam dołożone diody ułatwiające regulację napięcia odniesienia komparatorów. Niestety nie ma schematu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Kondensatory ceramiczne 100nF koniecznie przy zasilaniu mikrokontrolera oraz przy zasilaniu mostka.

Czujniki źle podpięte. Do komparatora powinien wchodzić kolektor fototranzystora podciągnięty do +5V (około 10k - 100k). Emiter powinien iść do masy.

Czym zamierzasz zasilać układ?

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawione schematy:

Czy kondensator również przy zasilaniu silników przed wejściem do mostka?

Dodałem jeszcze przełącznik przy resecie. Chyba tak powinien być podłączony?

Oraz czujniki, które były chyba dobrze podłączone ale nic nie widać na poprzednim schemacie po prostu:

Czym zamierzasz zasilać układ?

Jeszcze nie podjąłem decyzji. Zastanawiam się nad pakietem 4xAAA lub 3xAAA. Wszystko zależy jeszcze od silników, ale chyba będą na 6V. Mam świadomość, że zasilanie uC to max 5,5V. W razie czego zastosuje jakiś stabilizator LDO i chyba powinno być ok?

Link do komentarza
Share on other sites

Czy kondensator również przy zasilaniu silników przed wejściem do mostka?

Tak. Najlepiej, jakbyś także przy samych silnikach dał po 100nF.

Dodałem jeszcze przełącznik przy resecie. Chyba tak powinien być podłączony?

Dobrze jest podłączony.

Czujniki też dobrze podłączone.

Do zasilania robotów często są stosowane ogniwa Li-pol 2s lub 3s, wtedy napięcie na silniki podajesz z pakietu albo przetwornicy jakieś.

Masz już jakieś silniki na oku?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak. Najlepiej, jakbyś także przy samych silnikach dał po 100nF.

Rozumiem, że jak mam dwa wyprowadzenia na silnik, to kondensator po prostu między nimi?

Silniki chyba kupię: HL149 na Alle od użytkownika goldtech LINK.

W innym temacie ktoś mówił, że nie są złe i cena dość przystępna.

Obejrzałem te pakiety Li-Pol. Tylko wtedy jak z zasilaniem? Jak puszczę 7.4V na silniki to się coś stanie? Czy jednak i tak przetwornice na silniki i stabilizator na uC?

Jak z ładowaniem takich pakietów? Potrzebna dobra ładowarka, czy da radę coś złożyć samemu?

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że jak mam dwa wyprowadzenia na silnik, to kondensator po prostu między nimi?

Po prostu przy samym silniku (tam skąd wychodzą kabelki do mostka) wlutuj 100nF.

Silniki chyba kupię: HL149 na Alle od użytkownika goldtech LINK.

W innym temacie ktoś mówił, że nie są złe i cena dość przystępna.

Miałem te silniki z przełożeniem 21:1. Dobrze się spisywały. Są wytrzymałe, więc bez problemu można je zasilać prosto z pakietu 2s. Ktoś z forum nawet je zasilał z 3s i dobrze było, bo i tak na mostku tym będziesz miał spadek napięcia ok. 1 - 2V.

Jak z ładowaniem takich pakietów? Potrzebna dobra ładowarka, czy da radę coś złożyć samemu?

Do lipoli są specjalne ładowarki (używane od 20zł kupisz), chyba że masz duże doświadczenie to możesz samemu zrobić.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie za pomoc 🙂

Ostateczny schemat z rodzieleniem na VCC - zapewne LiPol 2S oraz +5V po wyjściu ze stabilizatora 7805:

Ostatnia rzecz, to fajnie by było wmontować diody ułatwiające regulację napięcia odniesienia komparatorów. Zastanawia mnie, czy nie wystarczy, że będą one na linii sygnałowej? W końcu po to jest komparator, aby dawał logiczne 1 lub 0 i tak samo chciałbym, żeby działała ta dioda.

Link do komentarza
Share on other sites

Zero na wyjściu z komparatora? Czyli jak nie będzie linii pod czujnikiem to się zapali? Może tak i lepiej. ;D

Kolejne pytanie, co do wykonywania samego pcb. Jak zrobię tak:

To wszystko będzie od jednej strony, więc musiałbym całą płytkę odwrócić. Nie lepiej jak same czujniki były by od spodu? Tylko wtedy muszę je zapewne jakoś odwrócić? I jak to przylutować? Wolałbym nie robić na laminacie dwustronnym.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już tak dołożyłeś tych kondensatorów do stabilizatora to sięgnij do dokumentacji i zobacz jakie faktycznie są sugerowane w datasheecie (na wejściu bodajże powinno być 330nF). Z takimi wartościami pewnie też będzie działał, ale chodzi mi o bardziej systematyczne podejście do sprawy i naukę na przyszłość. Co do elektrolitów to na wejściu powinna być znacznie większa pojemność od tego na wyjściu (np 470µF i 100µF). W zależności od silników warto tuż przy mostku dać duży elektrolit, który "odciąży" aku, ≥1000µF. Zapewni to bezproblemowość zasilania.

Co do PWMki to pamiętaj, że masz tylko jedno wyjście OC1 (3-4EN), przez co w przypadku 1-2EN czekają cie zabiegi programowe,aby wygenerować sygnał modulujący.

Link do komentarza
Share on other sites

zrób oddzielną małą płytke na same czujniki

Chyba będzie najprościej, bo nic SMD jeszcze nie lutowałem 😉

Jak już tak dołożyłeś tych kondensatorów do stabilizatora to sięgnij do dokumentacji i zobacz jakie faktycznie są sugerowane w datasheecie (na wejściu bodajże powinno być 330nF).

Wrzuciłem takie jakie były na schemacie przy okazji kursu programowania C, ale zaraz znajde sobie datasheet i zrobię tak jak tam jest. Na razie i tak muszę najpierw zamówić kilka rzeczy i dopiero będę robił.

Co do PWMki to pamiętaj, że masz tylko jedno wyjście OC1 (3-4EN), przez co w przypadku 1-2EN czekają cie zabiegi programowe,aby wygenerować sygnał modulujący.

W datasheet'cie attiny2313 mam, że:

Four PWM Channels
i są to:

PB4 (OC1B/PCINT4)

PB3 (OC1A/PCINT3)

PB2 (OC0A/PCINT2)

PD5 (OC0B/T1)

Więc tu chyba nie mam żadnego problemu, a jedynie błąd w bibliotece Eagle?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.