Skocz do zawartości

Przyklad obiektu inercyjnego


lisz55

Pomocna odpowiedź

Szukam przykładu mechanicznego obiektu inercyjnego 1 i 2 rzędu. Mam nadzieję, że znajdzie się tutaj ktoś kto mógłby mi pomóc. Czy takim przykładem może być np zbiornik z odpływem? Wejściem w tym wypadku byłby przepływ cieczy wpadającej do zbiornika a wyjściem poziom cieczy w zbiorniku. I wtedy mamy obiekt inercyjny 1 rzędu? Czy jeśli dodali byśmy drugi zbiornik do którego wpadała by woda z pierwszego to uzyskali byśmy obiekt inercyjny 2 rzędu? Myślałem jeszcze nad wahadłem, bo to było by bardziej mechaniczne, ale to byłby raczej obiekt oscylacyjny?

Link do komentarza
Share on other sites

W literaturze układy mechaniczne pierwszego i drugiego rzędu zwykle są przedstawiane jako bloczki o pewnej masie z doczepionymi sprężynkami i tłumikami poddane sile grawitacji. Przykłady tego typu znajdziesz na pewno w slajdach z wykładów dotyczących podstaw automatyki każdej uczelni technicznej.

Twoje przykłady ze zbiornikami też by się nadały. Generalnie jeśli tworzysz model stanowy jakiegoś układu i wektor stanu ma n elementów to jest to układ n-tego rzędu. W twoim przypadku gdy masz jeden zbiornik zmienną stanu jest poziom zbiornika który zależy od swojego poprzedniego stanu i od wejścia. W drugim przypadku natomiast masz wektor stanu składający się z dwóch elementów bo aby obliczyć poziom drugiego zbiornika należy znać jego poprzedni stan, stan pierwszego zbiornika i wejście.

Wahadło też może posłużyć jako przykład tylko musisz określić założenia (co jest wejściem, co wyjściem) i obliczyć równania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki. No właśnie na slajdach z wykładów zazwyczaj jeśli już znajdowałem jakiś przykład to układy RC, a to już mechaniczne nie jest. Co do tych bloczków na spręzynach to raczej ciężko jest mi znaleźć jakieś mierzalne wartości, które mogły by pełnić rolę wejści i wyjścia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.