Skocz do zawartości

The first simple but satisfying


Pomocna odpowiedź

Witam 🙂 Jest to mój pierwszy post a zarazem temat na forum, w razie jakiś błędów - poprawcie . Może najpierw coś o sobie , nazywam się Patryk , uczęszczam do Technikum Elektronicznego w Rzeszowie ( 2 klasa). Robotyką zainteresowałem się około 2 tygodnie temu i od razu postanowiłem wydać kieszonkowe na pierwszego robota, którym był tradycyjnie

,, światłolub ". Po kilku dniach powstał kolejny robot omijający przeszkody. Przyszła konstrukcja to zapewne LF 🙂 lecz tak na prawdę chciałbym zbudować minisumo.

Poniżej opisze moje konstrukcje , chciałbym kolejne też opisywać w jednym temacie ale nie wiem do końca czy tak można.

Pierwszy do odstrzału idzie Waldek 😃 Mój się jednak wabi ,, Taczka " ponieważ przypomina mi taczkę 😃

Okey , let's go

1. Światłolub

Wszystko zaczęło się od tego , że nauczyciel na praktykach zadał nam zbudowanie jakiegoś układu elektronicznego. Chciałem być troszkę odmienny i nie budować migającej diody , więc padło na Waldka 😃

Wykorzystałem:

-układ L293D

-fototranzystory

- rezystory 100k

-płytka uniwersalna PDU-24

-koszyczek na baterie

Napęd to 2 silniczki od DvD 3V , jako koła wykorzystałem zakrętki od butelek, ponieważ nic innego nie przyszło mi do głowy i oś silnika jest zbyt krótka by zamontować coś wydajniejszego.

Z góry przepraszam za jakość zdjęć ( robione telefonem). Filmu na razie nie będzie ponieważ i tak byście zobaczyli piksel jeżdżący po podłodze.

Estetyka tragiczna ale dla mnie ważne było to , że zadziałało 😃

2. Robot omijający przeszkody

Na Waldku nie można było zakończyć , postanowiłem zbudować robota omijającego przeszkody, troszkę kasy zostało trzeba było wykorzystać 😃 Niestety robot je był jeszcze w pełni przetestowany ponieważ silniczki z dvd są bardzo słabe i nie dają rady obrócić robota. Na razie wygląda to tak , że rozpędza się ( jedzie bardzo szybko) uderza w ścianę i klops , silniki stają. Na mikołaja sprezentuje im jakieś micro serwo lub standard.

Wykorzystałem:

-mikro-przełączniki krańcowe z dźwignią

-5 diod LED

- wyłącznik

- 2 przekaźniki

- 2 kondensatory 10uF

- 2 kondensatory 1000uF

- 2 rezystory 560

- rezystor 300

- stabilizator napięcia

- baterie 9V

- listwa goldpin

- 4 silniczki z DvD 3V

- różnego rodzaju przewody

- laminat

Napęd spisuje się tragicznie jak wcześniej pisałem. Miałem nadzieje , że stosując cztery sztuki będzie jeździł lepiej , ale tak się nie stało. Koła oczywiście zakrętki od butelek 😃

Obudowa jest wykonana z jakiejś sklejki od mebli.

Płytkę samodzielnie wytrawiłem , wyszło jak wyszło , grunt , że działa 🙂

Parę zdjęć

Zamieszczam jeszcze krótki filmik prezentujący działanie układu.

Tak więc na razie koniec 🙂 Kolejny robot ( LF na uC) powstanie gdy znajdę fundusze na jego budowę. No i kiedyś humanoida na pewno zbuduję 😃

Co proponujecie w nich zmienić ? Komentarze mile widziane.

Pozdrawiam 😃

925935095_Zdjcia-0013.thumb.jpg.58e2565908dfd908314c28fefc81bd6f.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Można , ale niedługo roboty dostaną nowe ubranie to i motor się wymieni , żeby żadnych problemów nie było , aktualne silniczki nie są pewne , w Waldku już mi jeden padł z nie wiadomo jakiej przyczyny.

Zrobię pewnie tak , że Waldek dostanie napęd Wall-i , a jemu się kupi micro serwo.

Link do komentarza
Share on other sites

Padły pewnie z tej przyczyny, że mają za mały moment i ciągle pracują praktycznie na zwarciu (wirnik obraca się bardzo wolno w stosunku do obrotów znamionowych). W tego typu robotach przekładnia jest niestety konieczna do prawidłowej pracy. Jak budowałem mojego pierwszego robota, to też dałem najpierw same silniki DC i strasznie się rozczarowałem jego działaniem. Dopiero z przerobionymi serwami "pokazał zęby" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluję konstrukcji 😉 Zgodnie z uwagami poprzedników zainwestuj w przekładnie, bo bez niej długo nie pociągniesz. Moja uwaga to płytka drukowana - po co tak "grubo" cynowałeś? Tam prąd 30A będzie płyną? 🤣 A tak na poważnie to dobrze, że pokazujesz swoje dzieła, bo zawsze się czegoś nowego od forumowiczów nauczysz 😉 Mam jeszcze uwagę co do kół. Dodaj jakieś ogumienie, chociażby prymitywne, ale dodaj. Tak na przyszłość - nie rób felg z nakrętek od napojów, są do tego dużo lepsze materiały 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ścieżki są pobielone dosyć grubo ponieważ toner nie odbił się idealnie , a nie posiadam drukarki laserowej i aby skserować musiałbym czekać kolejne 2-3 dni. Jeśli chodzi o przekładnie , to silniki będą wymienione na serwa albo jakieś z przekładniami. Koła chwilowo muszą pozostać , bo tak jak pisałem wcześniej , wał silnika jest strasznie krótki i nic efektownego nie dało się założyć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.