Skocz do zawartości

[BEAM] Światłolub "Gluś"


Grager

Pomocna odpowiedź

Witam!

Chyba na sam początek wypada się przedstawić. A więc chodzę do 2 klasy technikum ekonomicznego (kierunek jednak to technik informatyk). Jestem z Piły.

Jak wielu z Was, ja również rozpocząłem moją przygodę z robotyką, budując swojego pierwszego światłoluba. Został zbudowany na podstawie znanego wszystkim tematu założonego przez użytkownika Nawyk (za co mu bardzo dziękuję) pt. "[Dla początkujących] Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota w dwa tygodnie". Robocik jest prawdopodobnie najprostszym z możliwych, toteż zainteresowałem się nim ze względu na kompletny brak doświadczenia.

Podziękowania składam również wszystkim użytkownikom, którzy pomagali mi w często/zawsze bardzo błahych problemach, które dla mnie stanowiły czarną magię 🙂

Opis robota:

Elektronika wykonana wg znanego schematu Nawyka:

Użyte części do elektroniki:

➡️ PŁYTKA UNIWERSALNA PDU-21

➡️ 2x FOTOTRANZYSTOR L-53P3C

➡️ UKŁAD SCALONY L293DNE

➡️ PODSTAWKA

➡️ 2x REZYSTOR 100kOhm

➡️ 2x SILNIK HL149 (przekładnia 10:1)

A oto kilka zdjęć:

Jak widać, silniczki są nieco krzywo przymocowane. Jednakże z robota jestem zadowolony. Muszę się przyznać, że płytkę robiłem 2 razy. Za pierwszym razem nie działała, jednak nie poddałem się, kupiłem wszystkie nowe części i zrobiłem nową. Jak widać, opłaciło się 😃

Filmiki z przejazdów:

Filmik z przejazdu po prostej (albo raczej krzywej) przy pełnym obciążeniu silników:

Robot skręca w lewo dlatego, bo lewy silnik działa nieco wolniej oraz przez trochę nierówno ustawionym silnikom.

Podsumowując, jestem zadowolony z mojej pierwszej konstrukcji. Muszę się przyznać, że nauczyłem się podczas tego okresu naprawdę sporo. Teraz jednak długo żadnego robota nie wrzucę. Zamierzam skończyć Oślą Łączkę, cykle A i C (kończę niedługo A). Następnie wezmę się ostro za mikrokontrolery oraz programowanie. Podstawy z programowania można powiedzieć, że mam w mniejszym stopniu opanowane, gdyż w technikum programujemy w Pascalu. Następnie poczytam o robotach typu sumo, gdyż moim celem jest zbudowanie porządnego robota mini-sumo, który będzie już mógł powalczyć na zawodach w Polsce. Nieważne, czy stanie się to za pół roku, czy za rok, a może nawet za dwa. Będę dążyć do tego celu i zapewniam, że na tym prostym światłolubku się nie skończy 🙂 Tak więc zamierzam się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć. Życzcie mi powodzenia 😉

Pozdrawiam i czekam na opinie!!

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluję 😉 Bardzo fajny jak na pierwszą konstrukcję 😉 Uczyć się nauczysz, więc się o to nie martw. Oczywiście najlepszą metodą nauki nie są żadne wykłady itd tylko samodzielna praca poprzez szukanie informacji. Nurtuje mnie jedna kwestia - Dlaczego kleiłeś to wszystko i to HotGluem?

Link do komentarza
Share on other sites

Kleiłem Hotglue z bardzo prostego powodu. Po prostu nie miałem żadnych śrubek, żadnej wkrętarki, albo nawet gwoździ. Żyję w mieszkaniu, a moim miejscem pracy jest biurko komputerowe. Dopiero zaczynam zbierać różne drobne rzeczy. Może niedługo będę mieć mini-warsztacik 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cieszę się, że mój artykuł się przydał, jednocześnie gratuluję robota i - przede wszystkim - podejścia do nauki. Trzymaj tak dalej, a na pewno daleko zajdziesz 🙂

W ramach modyfikacji robota, możesz teraz zamienić rezystory przy fototranzystorach na dwa potencjometry (wszystko jedno jakiego rodzaju - do montażu na płytce, czy w obudowie - byle były najlepiej liniowe i rzędu, powiedzmy, 100kΩ). Wtedy możesz płynnie regulować czułość robota, przez co może lepiej działać np. w mocniej oświetlonym pomieszczeniu (po zmniejszeniu czułości).

Potencjometry lutuj w miejscu rezystorów środkową nóżką i jedną boczną. Drugą boczną zostaw nieprzylutowaną.

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nawyk, tak, myślałem też o tych potencjonetrach, ale miałem jeszcze rezystorki z pierwszej próby montażu płytki, no to je wykorzystałem. Teraz już za dużo nie będę tam chyba grzebać.

Z ciekawości zajrzałem do kursu bascoma na forbocie, już go przeczytałem i chyba podstawy zrozumiałem. Lekcje z Pascala w szkole się przydały 😃 Jak na tą chwilę, to najtrudniejsze jest dla mnie zrozumienie schematów i jakoś na razie nie wyobrażam sobie, że miałbym zrobić jakiś schemat do robota. Mam nadzieję, że się tego nauczę... 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.