Skocz do zawartości

Żyroskop i barometr na i2c


szarik88

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie.

Pytanie mam następujące jeżeli chciałbym podłączyć

barometr

oraz

żyroskop/akceleromtr

na jednej szynie i2c do uC STM discovery to czy wystarczy mi przestrzeni adresowej (dokładniej gdzie w datasheet'ach szukać informacji) żeby zrobić to na jednej magistrali czy lepiej będzie barometr podłączyć do jednego wyjścia i2c a żyroskop i akcelerometr do drugiego wyjścia i sterować przez chipselect które urządzenie ma nadawać(gyro czy akceleromtr) . Lepszą opcją wydaję się zrobić wszystko na jednej szynie i wybierać przez adresy tylko nie wiem gdzie w dokumentacji szukać.

uC

Będę podłączał jeszcze inne czujniki część pod GPIO i TIM. Oraz pytanie co do komunikacji z komputerem czy użyć konwertera na rs485 czy może bluetooth ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Przeważnie układy I2C mają wybór adresu na jakimś pinie - więc minimum możesz wybrać 2 różne adresy. Dodatkowo najczęściej układy mają różne adresy - patrz dokumentacja - więc nie ma problemu z podłączeniem różnych układów pod jedną magistralę.

Jak potrzebujesz to mam podobne elementy jako moduły na płytkach - m.in. BMP085 (barometr) oraz akcelerometry BMA180, ADXL345 lub żyroskopy ITG-3200 lub L3G4200D (te ostatnie jeszcze nie są w sklepie, ale już mam w sprzedaży). Na początku roku będę miał także moduł zawierający wszystko (barometr, czujnik pola magnetycznego, akcelerometr, żyroskop).

Link do komentarza
Share on other sites

W dokumentacji podanego żyroskopu/akcelerometru na stronie 24/53 masz tabele 16 i 17 z wszystkimi adresami zapisu/odczytu przy danej konfiguracji "globalnego" adresu układu (SA0).

Dla akcelerometru są to adresy 0x30-0x33, żyroskopu 0xF0-0xF3.

Co do jednej sprzętowej szyny I2C dla paru układów nie powinno być żadnego problemu. Właśnie po to są różne adresy, aby ograniczyć ilość połączeń pomiędzy układami i móc rozróżnić układy. Co najwyżej w przypadku problemów z komunikacją możesz dobrać odpowiednio rezystory podciągające, żeby zapewnić odpowiedni kształt przebiegów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To teraz pomijając czujniki, które posiadają interfejs i2c, jak podłączyć np. taki czujnik koloru

Domyślam się że będą to wyjścia TIM timera jak podejść do sterowania diodami ?

Podpowiedziano mi, że muszę sobie wypisać co oferują mi konkretne wyjścia uC a co wysyła i odbiera czujnik .

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Masz w czujniku przecież tabelkę na stronie 2 gdzie pisze co jest wejściami (wszystko poza zasilaniem i out), że wejścia S0/S1 wybierają skalę, wejścia S2/S3 typ diody no i wyjście OUT daje odpowiednią częstotliwość, którą musisz zmierzyć (najlepiej wykorzystując licznik).

W czym problem?

PS. Zdaje się, że mierzysz bardzo wysoko przy bardzo słabej wiedzy. Polecam zrobić najpierw kilka prostszych układów (np. sam czujnik koloru z uc), a dopiero potem mierzyć w skomplikowane i duże systemy, bo inaczej nic nie będzie działało i się zniechęcisz...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.